fazi
fazi (üye)
İstanbul / Meraklı

Sunny Fotograf Makinaları

ARKADAŞLAR SLM HERKESE
BEN SUNNY DSC 4680 MODELİNDE BİŞR FOTOGRAF MAKİNASI ALDIM. AMA 3 MP FAKAT DİGİTL BÜYÜLTME İLE 6.3 MP DİYOR
BU DİGİTAL BÜYÜLTME NEDİR ONU ÖĞRENEBİLİRMİYİM SİZDEN
BİRDE 4X DİGİTAL ZOOM
BURADA YAZILANLARDAN OPTİK ZOOM UN DAHA İYİ OLDUĞU ANLAŞILIYOR BU GERÇEKTE NE KADAR ÖNEMLİ
BEN SADECE RESİM ÇEKMEK İÇİN KULLANIYORUM KENDİMCE
SİZDEN ALDIĞIM BİLGİLERE GÖRE MAKİNAYI DEĞİŞTİRİCEM

Tarih: 25 Ocak 2006, 15:57 - İp: yok
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

3mp ama dijital büyütme ile 6,3mp oluyor

Selamlar fazi,
Bunu biraz daha açar mısın? Bunu kim diyor?

Tarih: 25 Ocak 2006, 17:47 - İp: 82.***.**4.33
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

Dijital büyütmeden kasıt interpolasyon yani aradeğerlendirme ile yeni pikseller hesaplıyor ve yerleştiriyor makina. sallıyorum mesela 2 piksellik bir makinan var. bir resim çektin ve bu resimde piksellerden biri siyah diğeride beyaz olsun. makina bir ara değerlendirme yapıyor ve arasına gri bir piksel yerleştiriyor.oluyor senin resmin 3 piksel. çok basite indirgenmiş bir şekilde anlatmaya çalıştım ama aslında çok daha komplike bir mantıkla işliyor. daha detaylı bilgi almak istersen forumlarda interpolasyon sözcüğüyle aratırsan çok detaylı bilgilere ulaşırsın. interpolasyon, çözünürlüğü arttırıyor ama tahmin yöntemiyle arttırıyor. bu yüzden aradeğerlendirme yapmadan 6 mp çözünürlükle kaydedilmiş bir resimle karşılaştırdığında detaylar daha gerçekçi değil aslında. makinanın interpolasyon yapabilmesinin çok bir anlamıda yok aslında çünkü en basit resim işleme programlarıyla dahi interpolasyonu bilgisayar ortamında istediğin fotoğrafa uygulayabilirsin. ben bir program yardımıyla, 5mp çektiğim resmi 50 mp'e dönüştürmüştüm pek bir değişiklik olacağını zannetmememe rağmen iki resmi aynı çerçeve boyutunda yanyana getirince gördüm ki 50 mp olan hiç tahmin etmediğim şekilde çok daha kaliteli ve net göründü gözüme tabi o 50mp'lik resmin dosya boyutunu tahmin edebiliyorsunuzdur siz de bir deneyin bak. çok ilginç bir tecrübe. resmi büyüt büyüt pikseller hala görünmüyor

Tarih: 25 Ocak 2006, 22:20 - İp: 88.***.**8.76
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

sevgili fazi;
caglareral mp olayini aciklamis...
...
optik zoom onemli cunku digital zoom yapıldıgında kalitede bozulma olur..yani sayisal bir buyultmedir..optik ise tamamen gercekci kalite sunar..
kolay gelsin.

Tarih: 25 Ocak 2006, 23:14 - İp: 85.***.**1.96
mrtksn
mrtksn (üye)
Ankara / Amatör

merhaba caglareral, hangi yazılımla 50mp e büyüttüğünüzü öğrenebilir miyim?

Tarih: 26 Ocak 2006, 00:00 - İp: 195.***.**4.219
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

Ben PhotoFiltre programını kullandım ama photoshop dahil hemen hemen tüm fotoğraf işleme programlarıyla yapılabilir. fotoğrafı programla açıp image size menüsünde çözünürlüğü 10000x7500 piksel olarak değiştirirsen fotoğrafı 75 megapiksele büyütmüş olursun. bu büyüttüğün fotoğrafla birlikte büyütülmemiş olan orjinalini yeni klasör açıp bu klasöre kopyaladıktan sonra ACDsee programıyla aç ve oklar yardımıyla önce birine sonra diğerine bak. kalite o kadar değişiyor ki şahsen çok şaşırdım..özellikle acdsee dedim çünkü kullandığım başka bir programda bu kalite farkını göremedim..

Tarih: 26 Ocak 2006, 00:20 - İp: 88.***.**8.76
mrtksn
mrtksn (üye)
Ankara / Amatör

bu iş için özel üretilmiş bir yazılım değil yani; çok teşekkürler;

yine de burdan fotoğraf makinası alacakların özellikle gerçek sensör çözünürlüğüne dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyaralım;

Tarih: 26 Ocak 2006, 02:31 - İp: 195.***.**4.219
fazi
fazi (üye)
İstanbul / Meraklı

ARKADAŞLAR İLGİLENDİĞİNZ İÇİN HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.

Tarih: 26 Ocak 2006, 09:57 - İp: 85.***.**9.90
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Neden SUNNY markalı bir fotoğraf makinası (fotoğraf makinası demek bile sunny için onurdur) alırsınız ki... madem makinayı değiştirme imkanın var hemen değiştir... modeli ne olursa olsun sony-canon-fuji-nikon-sanyo-olympus-panasonic-minolta-kodak.... tanınmış işi fotoğraf olan bir makina ol.. bunların en düşük en ucuz modeli bile satınaldığın sunny den kat ve kat güzel fotoğraf çekecektir... sunny uzakdoğudan fason temin ettiği makinalara isim basan Türk menşeeli bir firmanın markası.. bundan önce vcd player - televizyon v.b. satıyordu demekki fotoğraf makinası işinede girmir

Tarih: 26 Ocak 2006, 10:05 - İp: 84.***.**0.226
  • 1