cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

Netleme Problemi

merhaba,

olympus c-765 fotograf makinesi kullaniyorum,manuel netlik kullanisli olmadigi icin otomatik netlikte cekim yapiyorum,genelde once netlemeyi yapar sonra kadraji ayarlar oylecekim yaparim fakat son 1 haftadir makinem 1 netlese 1 netlemiyor hatta bazen abartiyor 1 netlese 2 netlemiyordiyafram oncelikli ayarda cekim yapiyorum fakat otomatik cekim modunda daha kolay netleme yapiyor.acaba makinedemi bir bozukluk mu var?
9 aydir kullaniyorum ve bu sorunla dahaonce neredeyse hic karsilasmadim.
genelde zuum 10x oldugu zaman boyle bir sorun ile karsilasiyorum ayni bolgeyi zoom suz gayet iyi netliyor.
bunu kontrol etmemim bir yolu varmidir?

bilenler yardimci olursa sevinirim.

isiginiz bololsun.

#cio' tarafından 17.05.2005 20:20:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mayıs 2005, 20:20 - İp: yok
adopro
adopro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

arkadaşım bu kadar uzun uzun yazmanınn ne anlamı var okuyamıyoruz diğer kişilere yardımda bulunamıyoruz lutfeen arkadaşım sorununu kısa ve öz yazarsan iyi olur bizde size yardımcı olabiliriz.
aldığınız makinaların türkçe kitapçığı yokmuuuuuu.

Tarih: 17 Mayıs 2005, 21:13 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

yooookkkkkk!!!

Tarih: 17 Mayıs 2005, 21:26 - İp: yok
adopro
adopro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

yoksa ara bul

Tarih: 17 Mayıs 2005, 21:31 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili cio,
full zoom yaptığında netleme yaparken bu süre uzun mu oluyor yoksa hiç mi netlemiyor?

Tarih: 17 Mayıs 2005, 22:03 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

sn.adopro terbiyemi bozmak istemem ama kisaca bilmediginiz konulara burnunuzu sokmamaniz gerektiigini onerebilirim.

Tarih: 17 Mayıs 2005, 22:16 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

sn.burkay ustam,

netleme yapmaya calisiyor hatta ses de geliyor fakat herseferinde netleyemiyor.
ornek olarak 15-20 metre mesafedeki bir cismi 10x zoom da cekmeye calisiyorum netlemeye calisiyor ama dogru netleyemiyor.yada 2.yada 3. denememde netliyor.
ama genis bir alani 10x bile olsa daha kolay netleyebiliyor.

simdiden tesekkurederim.

Tarih: 17 Mayıs 2005, 22:19 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Tamam ozaman rahat bir nefes alabilirsin full zoom flexible cordun en gergin olduğu andır ve varsa kopuklarında ortaya çıktığı durumdur.Benim ilk tahminim otofokus step motorunun flexinin koptuğu ydu ama şükür değilmiş...ortamın ışık yetersizliğinden olabilir (hatta kuvvetle muhtemel...) açık alanda yetrli ışık koşullarında deneyip burda sonucu yazar mısın?

Tarih: 18 Mayıs 2005, 00:35 - İp: yok
silverstar
silverstar (üye)
İstanbul / Amatör

#silverstar' tarafından 18.05.2005 10:25:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mayıs 2005, 10:26 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

sn.burukay ustam,

gunesli birgunde aninda netleme yapiyor
mesela evde 10x zoom ile televizyonu 1 sn de netlerken televizyonun uzerindeki bibloyu hic netleyemiyor.bu sorun degil ise benimn icin hava hos zaten bunu satip dslr almayi dusunuyorum cunku bu makine beni kesmemeye basladiama bu bir sorun sa ve gitgide buyuyecekse beni uzer

cevabinizi bekliyorum.

Tarih: 18 Mayıs 2005, 10:27 - İp: yok
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

çoğu kompact dijitalde bu sorun var cio
-canon bu problemi (düşük ışıkta netleme problemi) af asist lambası ile çözmeye çalışmış, ve bir hayli başarılı
-bende canon pro1 ile çeşitli netleme problemleri yaşıyorum (hızla alakalı değil, firmware güncellemesi ile çözüldü) sanırım bu konunun son çözümü SLR alıp makineye analogda olduğu gibi tam hakim olmak

--@adopro denen kişinin ruh halini ve ne yapmaya çalıştığını çözebileniniz varmı aranızda?

Tarih: 18 Mayıs 2005, 13:10 - İp: yok