redrua
redrua (üye)
Burdur / Amatör

Hareketli Nesne Çekimi

herkese selam arkadaşlar.
fotoğraçılık merakıma yenildim ve ilk dijital makinemi aldım.kodak cx7430.internetten araştırdım ve bana uygun olduğunu düşünerek aldım.hayatımda hiç dij. makine kullanmadım ve fotoğrafçılık bilgim hiç yok.yani anlıyacağınız tam bir amatörüm.öncelikle bu model hakkındaki düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim.yani bir amatör için uygunmudur?benim asıl hobim akvaryumlar.ve makineyi alma sebebim balıklarımın fotolarını çekmek.ama farkettimki maşallah pek hareketli olan balıklarımın yakından fotoğraflarını çekmek imkansız.yani çoğu denememde hep bulanık çıkıyor.nadiren güzel sonuçlar alabildim.acaba balıklarımın fotoğraflarını en güzel nasıl çekerim?makinedeki hangi ayarları kurcalamam gerekiyor?yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.iyi çekimler.

Tarih: 16 Nisan 2005, 23:52 - İp: yok
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

sevgili redrua;
öncelikle makinen hayırlı olsun..yeni başladığın için iyi bir seçim yapmışsın ve bu makine ile fotoğrafçılığa daha da merak duyacağına eminim..
hareketli nesneleri çekerken enstantane süresini çok düşük tutman gerekiyor.yani 1/2000 , 1/1000,1/3000 artık makinende en düşük değer ne ise...1/2000 demek saniyenin 2000 de 1'i hızla resmi almak demek.Makinenin manuel ayarlarında "TV" yani "shutter speed priorty" seçeneğini seçersen hareketli nesneleri kolaylıkla durur pozisyonda çekebilirsin...unutmaman gereken bir nokta : ortam ışığının yüksek veya flaşının açık olması gerekmekte...
inşallah yardımcı olabilmişimdir bir acemi olarak
kolay gelsin,
saygılarımla;

Tarih: 20 Nisan 2005, 01:02 - İp: yok
voice
voice (üye)
İstanbul / Meraklı

merhabalar..

guronline cevabı 2005 te atmış ama 5 yıl sonra da olsa belki dikkatini çekebilirm

bende amatör ve aldığı makinayı çözmeye gayret eden bir kullanıcı olarak hareketli nesenleri çekemiyordum. şimdi forumda araştırırken yanıtınızı okudum ve adım adım denedim. ve başardım!!
bu arada makinam, canon eos 500d

yalnızzz.. benim çook hiperaktif bir hamster ım var ve flash dan da çok ürküyor. flashsız enstanteneyi yükseltince, iso 3200 de olsa bile, fotoğraf karanlık çıkıyor. bunun bir çözümü var mıdır acaba.

Tarih: 14 Ekim 2010, 15:41 - İp: 94.***.**2.57
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

flashsız enstanteneyi yükseltince, iso 3200 de olsa bile, fotoğraf karanlık çıkıyor

madem bir dlr aldınız oncelikle enstantane nedir diyafram nedir bunların ilişkileri ve fotografa etkileri nelerdir bir ogrenin.

fotografta pozlamaya esas teskil eden ana iki degişken vardır.
enstantane ve diyafram (3. iso)
siz isoyu 3200 yapıyorsunuz.
ancak iso tek basına pozlamayı etkileyen bir unsur degil.
diyafram ve enstantane hakkında bilgi vermemişsiniz.
hamsterın hareketini yakalayabildiginize gore ensantane degeri konu için uygunmus ancak karanlık cktıgına gore diyafram degeri fazla kalmıs.

guronline asıl konuda bahsedilen bir kodak kompakt oldugu için iso basarımının dusuk olacagı varsayımıyla sayıları biraz abartarak yazmıs.

ancak 500d gibi bir makinede iso 800-1600e kadar gayet iyi fotograflar alınabilir.
sonrasında dıyafram olabildigince acık tutularak, (mesela 55mm de 5.6 dır en acık diyafram18mm de 3.5 diyafram degeri alınabilir ki daha iyi olacaktır sonuc) enstantane degeri buna gore ayarlanmalı.
flas kullanmayacaksanız 1/125-1/250 gibi bir enstantane degeri yeterli olacaktır diye dusunuyorum.
isoyu 1600-320 yapmanıza diyaframı en acık degere getirmenize ragmen hala 1/125-250-300 gibi bir enstantane degeri saglayamıyorsanız ya daha acık dıyaframlı (50mm f:1.8 gibi) bir lens kullanacaksınız, yada aydınlatma için harici ısık kullanacaksınız.

50mm f:1.8 gibi acık dıyaframlı bir lens kullanırsanız enstantane suresini daha fazla uzatabilir yada daha dusuk iso degerlerinde cekim yapabilirsiniz.

Tarih: 14 Ekim 2010, 19:14 - İp: 217.***.**9.42
voice
voice (üye)
İstanbul / Meraklı

tamamdır.. makinayı kit lensi ile kullanıyorum.f değeri en düşük 5.0 oluyor. kursa bu hafta başlıyorum, teknik bilgim fazla olmadığı için şimdi savunamıyorum da kendimi
neyse çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Tarih: 14 Ekim 2010, 19:33 - İp: 94.***.**2.57
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

savunulacak birsey yok sormussunuz cevap verdim
kursta basarılar, bolbol pratik yapın. kolay gelsin

Tarih: 15 Ekim 2010, 00:09 - İp: 92.***.**0.150
voice
voice (üye)
İstanbul / Meraklı

yanlış demişim teknik bilgim yeterli olmadığı için muhalefet olamıyorum olcaktı neyse az laf çok foto.

Tarih: 15 Ekim 2010, 00:14 - İp: 94.***.**2.57
voice
voice (üye)
İstanbul / Meraklı

@gaijin

yardım mesajınızı ilk okuduğumda bol diyaframlı enstanteneli cümleleriniz sadece gözümü yormakla kalmamış, yorum da yapamamıştım. 2 gün önce kursum başladı 2 güncük eğitim sonrasında bile ve tabi ki araştoırmalarım sayesinde az önce tekrar okuyup, tamamiyle ne demek istediğinizi anladım makinada uyguladım. daha 40 fırın ekmek yemem gerekse de az çok konuşmalara hakim olabilmek çok güzelmiş.. teşekkür ederim ilgilendiğiniz için : )

Tarih: 17 Ekim 2010, 14:25 - İp: 94.***.**6.38
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı
  • 1