gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

Yüzyılın Sözü

Oyun bitince şahta piyon da aynı kutuya konur..
Bu söz Son yüzyılın sözü seçilmiş..Gerçekten çok etkileyici,Hayat bir oyun,güçlüsü,zengini,fakiri ölümden sonra aynı tabuta girecek..Bu sözle birlikte aklıma Can Dündarın bir romandan okuyupta alıntı yaptığı bir yazı aklıma geldi,,
Şöyle demiş,,Kendinizi kötü hissettiğinizde 10 dakikanızı ayırıp öleceğiniz zamanı düşünüp kendinizi iyi hissedin,,bir an ne alaka diyorsunuz..bunu düşünüpte nasıl bir insan kendini iyi hissedebilir..Aslında olay şu..o anda öleceğin zamanı düşünüp,kendini mussalat taşında hisset,sevdiklerin karşında sana bakıp ağlıyor,haykırışları ağıtları dinliyorsun,,hakkında söylenen sözler kulağına çarpıyor,kötüsüyle iyisiyle ama kimseye cevap veremiyorsun..Hataların olmuş fakat ölmüşsün düzeltecek hiçbir zamanın yok,,o an kahr ediyorsun,,en son kimi kırdıysan ondan özür dileme şansın bile yok..Çocuklarını görüyorsun karşında ve çok sevdiğin eşini düşünüyorsun onlarla keşke daha fazla zaman geçirseydim diye,,annen karşında bin perişan..dayanamıyorsun ama malesef sen ölmüşsün...
Şimdi rahatla,,çünki 10 dk bitti ve sen hayattasın,,nefes alıyorsun,,halen çok zamanın var hataların için..sevdiklerine sarıl ve onları ne çok sevdiğini defalarca söyle
Evet işin özü şu,,bu hayatta çok şeyle karşılaşıyoruz,önemli olan bu hayatı ne denli güzel yaşamak,,zenginlikte yoksullukta gidilecek yer aynı..Sadece sevin,,etrafınızdakilerde sizi sevsin,,sevgi büyüktür,,sevgi kutsaldır..sevgiyle kalın..

Tarih: 30 Ağustos 2006, 13:07 - İp: 85.***.**4.246
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

murat amma yaptin ha.. eski devirlerde de satranc oynandiktan sonra, sahi da piyonlari da ayni kutuya koyuyorlardi herhalde.. baska kutulara koysalar taslarin kaybolma riski var..

Tarih: 30 Ağustos 2006, 20:55 - İp: 62.***.**2.10
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Paylaşımın için, teşekkürler Gordi.. [>:D

Tarih: 31 Ağustos 2006, 11:22 - İp: 85.***.**6.189
gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

İlker merhaba,,özlettin kendini ardaaki zaman espiri anlayışını birazdaha soğutmuş kaybolanlara şey diyorlar kimsesiz..
mete merhaba dostum,,zor gelecek ama aklından çıkartma gerçekler bunlar,,paylaşımıma ortak olduğunuz için ben teşekkür ederim sizlere..sevgiyle..

Tarih: 31 Ağustos 2006, 11:39 - İp: 85.***.**4.246
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Yanlış anlamayın ama bana bu tür yazıların büyük çoğunluğu afaki hayaller gibi geliyor. Yukarıdaki yazının aksi durumu yani pek çok engele karşı sevdiklerinizle beraber olma ve kimsenin kalbini kırmama durumu ancak bir ütopya ile mümkün diye düşünüyorum.
Şimdi eşim çocuğum kardeşlerim anne baba gibi birinci derece aileden sevdiklerimle bile beraber olma şartım işimi gücümü bir kenara bırakmamı gerektirir. Müşterileri ilgisiz bırakmam, dolayısıyla işleri azaltmam, dolayısıylada az para kazanmam anlamına gelir. Bu takdirde cocuğumu iyi bir okulda okutamama, eşimin istediği yaşam standardının altında yaşama, zaruri ihtiyaçlarım içinse kardeşlerim veya yüzüm olan kişilerden borç isteme durumu. Bu borcu ödeyebilme durumu ise, sonra tekrar sevdiklerimle beraber olma uğruna az çalıştığım için belirsiz. Bu belirsizlik imkansızlık vs. gibi durumlar beni sevdiklerimle ayrı olmaya itecek.. kısır döngü yani
lütfen kişisel algılamayın. Bu ve benzeri yazılara muhalifim. Kısaca şöyle özetliyorum. Kuşlar çiçekler böcekler lay lay lom.. Böyle yaşamak istiyorsanız bazı şeyleride gözardı etmek gerekir. Aile düzeni ve yaşam standardı gibi.. Ecnebiler buna çiçek cocuklar demişti. Birde terimi vardı unuttum (Hippi miydi). Ülkemizde de göcebe yaşayan "çingene" ler benzer bir yaşam içindeler.. Tabi tercih meselesi.

Tarih: 31 Ağustos 2006, 12:45 - İp: 81.***.**0.63
gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

Evet rokomet zor olur bu dediklerin, ..yanlış anladığın husus şu günün 24 saatini değil,sadece işden eve gelip koltuğa uzanıp bir kaç maç veya dizi izleyip uyuyanlara bu söz,,evdeki insanların varlığını unutanlara..dünyayı kendi etrafında döndüğünü sananlara.çevresindeki insanlara hep zarar olanlara..çiçeğide sev böceğide lay lay lom,,bundan kimseye zarar gelmez,,ben bu dediklerini yapıyorum,,işimede bakıyorum ailemede çevremede zararım yok,,Allahta hep veriyor bana maddi manevi..

Tarih: 31 Ağustos 2006, 13:51 - İp: 85.***.**4.246
malcom
malcom (üye)
İstanbul / Amatör

bana bu anlatılanlar biraz polyyannacılık gibi geliyor. ayrıca soylediginiz yazınında birinci olma ihtimali yok, en azından kaala alınır bir kurum tarafından.. cunku boyle bi edebi yarısma yok!
oyle sozler var ki hangisi birinci hangisi ikinci olur karar vermek mumkun degil.

Tarih: 31 Ağustos 2006, 19:04 - İp: 85.***.**6.224
gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

Adamlar birinci demiş,,aksini ispat etme şansın varmı?
polyanacılığın hangi sözde geçtiğini anlayamadım..ayrıca bunlara senin kendi başına karar verme(ayrıca soylediginiz yazınında birinci olma ihtimali yok, en azından kaala alınır bir kurum tarafından.. cunku boyle bi edebi yarısma yok!)olayını anlayamadım,,araştırdnmı?kurumları veya edebi yarışmaları..kestrip atmak kolay,,

Tarih: 31 Ağustos 2006, 19:30 - İp: 85.***.**7.203
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

muhahahaha zuhahahahahahahaha

gordi ustam büyüksün ya

ilkere şu lafı dedin ya yarıldım gülmekten aradaki zaman espiri anlayışını biraz daha soğutmuş

muhahahah

bu arada söz ile ilgili olarak..doğrudur....sonuçta hepimiz kara toprak

Tarih: 31 Ağustos 2006, 20:01 - İp: 81.***.**1.227
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

erdem bunu yazdim bir kenara..

sagol murat sana da; coluk cocugun agzina laf verdin..

muhaaaaahahaha haaaa haaa..

Tarih: 31 Ağustos 2006, 22:38 - İp: 62.***.**2.10
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

uhe uhe uhe

aaa ikerciğim gelmiş uhe uhe uhe

Tarih: 31 Ağustos 2006, 22:42 - İp: 81.***.**1.227