eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

Türk Filmleri Neden Böyle???

=

#eraycanli' tarafından 03.01.2020 18:43:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Nisan 2007, 15:35 - İp: 88.***.**8.150
marss
marss (üye)
İstanbul / Meraklı

o zamanlar türkiye daha yeni yeni vizonteleyle tanışıyordu. yapılan en basit film bile çok rahbet görüyordu, ee tabi bu durum en çok yapımcılara yarıyordu. çok küçük bütçelerle yapılan filmler rahbet gördümü adamlar daha fazla masraf edip iyisini yapmayı düşünmüyorlardı bile.
son yıllarda amerikan filimlerinin atağa geçmesiyle birlikte halk daha fazla bilinçlendi ve artık iyiyi ve kütüyü ayırt etmeyi öğrendi. ee tabi bu durum yerli yapımcılarında artık kesenin ağzını açıp iyi şeyler sunmasına sebep oldu. son yıllarda ardı ardı yapılan yerli filimler bence sektürün iyiye gittiğini gösteriyor. keşke bu çıkışı 10 sene önce yapsaydık.
her ne kadar görüntü,ses ve oyunculuk iyi olsa bile eğerki kurgusu oturmuş bir senaryonuz yoksa o filim hiçbirişe yaramaz. benim şimdi türk sinemasında gördüğüm eksiklik bu. iyi senaryocularımız yok malesef. holivod filimlerinin aynısını yapıp yapıp duruyoruz. bu sorunumuzuda hallettikmi artık kimse bize dur diyemez.

#marss' tarafından 16.04.2007 01:18:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Nisan 2007, 01:15 - İp: 88.***.**2.10
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

olay hollywood filmlerinin aynısını yapmak degil..butun senaryolar aynı temelde nede olsa..yanı klişe olmuş lafının soylenmeyecegi bir senaryo yok..cunku ne yapılsa klişe artık..tek fark ufakta olsa bır yenılık getirmeyi yada oncekine gore daha ınandırıcı daha gercekci olmakta..
150 mılyon dolarlık tıtanık sadece ve sadece fakir oglan zengin kız hıkayesıdır..arada bırde gemi batıyor..
rambo dedigimiz kara murattan daha sacma ve olanaksızdır..
hollywoodun bırcok dramı,romantık komedisi aynı temel ustune kurulmustur..sadece kişiler farklıdır..son yıllarda surprizli senaryolarda goruyoruz ama onlarda aslında daha once işlenmiş bir konudan baska bırsey degil..
yuzuklerin efendisi herzamanki iyi kotu savasıdır ve aslında komınızme varan mesajları vardır vs.vs.

truvayı,cesur yuregı,son samurayı, er ryanı, vs vs gibi filmleri farklı kılan sadece donem ve oyunculardır..orjinal senaryo dıye bırsey kalmadı artık..gercekci ve akıcı senaryo ve bol bol efekt var..
(buarada sinemada efekti kucumsemek fotografta photoshopu kucumsemektır buda dıpnot olsun... )

Tarih: 16 Nisan 2007, 01:23 - İp: 88.***.**3.85
marss
marss (üye)
İstanbul / Meraklı

25 sene önce çekilmiş 'baba' serisi bile çok eminimki o senaryo o zaman değilde şimdi çekilmiş olsaydı bile her alanda oskar alırdı. peki o filimde efektmi vardı? hayır. güçlü bir senaryosu ve ekibi vardı.
zaten bu gün bakıyoruz en iyi oskarlar ounculuğun ön planda olduğu, efektlerin hemen hemen yok denecek kadar az olduğu filimlere verilmiyormu. peki nedir onları o kadar çekici kılan! iyi yazılmış senaryosu ve o senaryonun kurgulanışı. ve tabikide oyunculuk.

truvadaki aşili izlerken tıpkı gerçekmiş gibi zannederiz. cesur yürekteki mel gibsını, son samuraydaki tom cruise, yada er ryandaki tom henks si. bunların canlandırdığı dünem ve karakterlerin ne kadar gerçek olduğunu kim söyleyebilirki. bunlar tamamen hayal örünü iyi yazılmış ve harmanlanmış bir senaryonun örünleridir.

Tarih: 16 Nisan 2007, 02:06 - İp: 88.***.**2.10
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Bir yerlerden aklımda kalmış: Sinemada 33 konu vardır, her film bunlardan biri ya da birkaçını kullanır.
Seslendirme önemli bir yönü. Biliyorsunuz, "montaj Türkçesi" denilen bir kavram gündemde. Bu anlayışla bizim gibi konuşmayan karakterler yaratılıyor yerli dizilerde.
Çeviri yanlışları da ayrı bir yönü. Yabancı deyimleri bize uyarlamaya kalkınca komik çeviriler ortaya çıkıyor:
Pilot, havacılık dilinde imdat anlamına gelen:
"may day, may day" diyor fimde, çeviride "mayıs günü, mayıs günü" denince baya tuhaf oluyor.
Yakaladığınız bu gibi örnekleri de paylaşırsak güzel bir senaryo çıkar belki de...

#merson' tarafından 16.04.2007 07:48:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Nisan 2007, 07:16 - İp: 88.***.**3.168
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

TÜRK FİLMİ İŞTE DAHA BUNLARI SORGULAMAYA GEREK YOKKİ
NEYİMİZ DÜZGÜN Kİ FİLMLERMİZ DÜZGÜN OLSUNN!!BEN RASTLAMADIM DÜZGÜN FİLME!

Tarih: 16 Nisan 2007, 09:21 - İp: 81.***.**0.168
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

mayis gunu ha
Amerikan filminin birinde komutan "get rockets ready a.s.a.p." gibisinden birseyler diyordu, a.s.a.p. kullaniyordu yani. bunun anlami "as soon as possible" yani olabildigince hizli demek. filmde de komutan aslinda "fuzeleri olabildigince hizli sekilde hazirlayin" diyor. tabii bizi montajcilar "ASAP fuzelerini hazirlayin" seklinde cevirmisti"
daha ne diyelim aklima geldikce gulerim

Tarih: 16 Nisan 2007, 17:25 - İp: 81.***.**7.8
hdm
hdm (üye)
Yozgat / Amatör

eski filmlere anca dönemine göre belkide uygundu diye bir yorum getirebilirim..hepsini komedi gibi izlediğim için çokda incelemedim filmleri..

ama yeni yapılan özellikle bu aralar yapılan türk filmleri (tabi aralarında kaliteli yapıtlar çok)(daha doğrusu bana hitap eden diyeyim.)salla baş yapılıuyor gibi geliyor..
aslında bukadar fazla film yapılmasının bir sebebide şu an devletin film sektörüne fazlaca destekte bulunması.. neredeyse film yapımının yarısını üüstlenir durumda şu an devlet.
yapımcılarda bunu kaçırmak istemiyorlar...

yalnız benim bir sıkıntım var..
şöyle okkalı bi animasyon filmi yapılsa türkiyede tam süper olacak ama işte yapan yok

ve ilgisi olan olmayan herkes te izleyecektir eminim.

aslında bir grup oluşturlsa türkiyede bir ilk olduğu için o grup maddi konuda da ciddi büyümeler gösterebilir..

benim tanıdığım 3 boyut işiyle uğraşan insanlar var ve yurt dışındalar örnek: kanada..
ve orda kendi firmalarını kujrmuşlar oralara iş yapıyorlar..
daha animasyonun kıymeti anlaşılamadı türkiyede..

baksnanıza efektlere bile kızanlar var

Tarih: 16 Nisan 2007, 19:47 - İp: 85.***.**7.56
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

yukarıdaki yakuprai ksımnıdaki yazı benimdir yanlışlıla onun nick iyle yazmışıım kusura bakamyın

Tarih: 16 Nisan 2007, 19:50 - İp: 85.***.**7.56
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yakuprai nedimy dir yalansa yalan desin

#gaijin' tarafından 17.04.2007 11:33:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Nisan 2007, 11:31 - İp: 193.***.**3.145
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

yakup kaçalım anlaşıldı gaijin yakaladı

ya ben kendi kendime konuşuyrum herhalde

noluyor anlayamadım gitti

Tarih: 17 Nisan 2007, 11:54 - İp: 85.***.**7.56