sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

Kendime Bir İyilik Yaptım

Bugün kendime bir iyilik yaptım...

Smena Symbol...

Made İn Ussr...

marka makineme film alacam ve çekimler yapacam, çok heyacanlandım şimdi.

Şimdi ben buna nasıl bir film almalıyım... Dia film olur mu acaba? Biraz araştırma yaptım dia ile alınan sonuçlar daha iyi... Ne yapmam lazım acaba?

Tarih: 23 Temmuz 2009, 18:33 - İp: 78.***.**8.199
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

topik çok güzel olmuş...

Bu arada aldım film kodak 400 asa çekimlere başladım benim için zor olan pozometresi olmaması ve değerlerinin biraz acayip olması... Ama dayım bu makineden anladığı için ondan yardım alıyorum... burada paylaşacam inşallah çektiğim fotoğrafları...

yardımcı olan herkese çok çok teşekkür ederim... Özellikle t_yaman ve cinascinas hanıma sağolun var olun efendim...

benim analog hocamsınız artık başınızı çok ağrıtırım bilesiniz...

Tarih: 24 Temmuz 2009, 15:23 - İp: 78.***.**8.199
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Valla Arif Hocam ben şahsen sabırsızlıkla bekliyorum Senin ve Yasemin'in fotoğrafları.
Birşey söyleyeyim mi, pozometresiz ilk başta insan zorlanıyor ama alışınca varya, sanki pozometre varmış gibi kafadan değerleri veriyor insan. Ben bu konuda bir topik açmıştım aslında linkini aşağıda veriyorum, pozometrenin olmadığı durumlarda kullanılan bir teknikle alakalı. O topiğin en altında, belirli koşullar için geçerli olan diyafram ve enstantane değerlerinin verildiği bir internet sitesine link var. Bu arada size hocalık etmek benim haddime düşmez, yine de sağolun.

Pozometresiz Çekim Teknikleri

Tarih: 24 Temmuz 2009, 15:32 - İp: 85.***.**8.188
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

t_yaman hocam makine bu şimdi buradaki değerleri pek anlayamıyorum ben hangisi hangisi

#sansabosa' tarafından 24.07.2009 15:49:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Temmuz 2009, 15:40 - İp: 78.***.**8.199
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Arif Hocam, şimdi yüklediğiniz fotoğrafı görmüyorum ama tahminen söyleyeyim. Ben bu makineyi kullanmadım tabi ama görmüşlüğüm var.

Öncelikle bu makinenin fokuslaması, değer girerek olması lazım. Bunlara "Scale Focus" makine de deniyor. Voigthlander de böyle makine çıkarmıştı, onla bir kaç kare çekmiştim. En öndeki insan, bina şekilleri onun için var. Objeye uzaklığı metre olarak tahmin edip, netleme halkasını ona ayarlamanız gerekir. Ama obje 1 - 1.5m ileride geride de olsa, o lensin alan derinliği bu farkı karşılayacaktır.

Hava durumlarını gösteren halka ise malum, enstantane değerlerine karşılık geliyor. Sizi tabloya ihtiyaç kalmıyor, hava koşullarına göre halkadan uygun sembolü seçip çekim yapıyorsunuz.

Tarih: 24 Temmuz 2009, 16:03 - İp: 85.***.**8.188
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Tamam şimdi görünüyor makine

Haa bir de yüklediğiniz filmin ASA değerini de o en öndeki lansin içine doğru olan bölgeden seçiyorsunuz ki diyafram da ona göre ayarlanıyor.

#t_yaman' tarafından 24.07.2009 16:09:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Temmuz 2009, 16:05 - İp: 85.***.**8.188
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

t_yaman hocam bilgiler gerçekten çok işime yarayacak çok teşekkür ederim...
Tam anlamıyla öğrenmem gereken de buydu zaten şimdi gelsin alan derinliği...

Tarih: 24 Temmuz 2009, 16:06 - İp: 78.***.**8.199
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Rica ederim, valla sonucu ben de cidden merak ettim. İtiraf edeyim, ilk analog tecrübesi için biraz zor bir seçim olmuş scale fokus bir alet Ama eğlenceli olacağını tahmin ediyorum

Tarih: 24 Temmuz 2009, 16:14 - İp: 85.***.**8.188
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

Bu makine dayımındı ben okulda ödev için almıştım ama o zaman becerememiştim. Şimdi daha iyi anlıyorum makine gerçekten zormuş ama ne olursa olsun paylaşacam burda..

Tarih: 24 Temmuz 2009, 16:20 - İp: 78.***.**8.199
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Yasemin ve senin eklediklerinle topik çok eğlenceli olacak gibi. Sıkı takipteyim, arada katılım da sağlarım yani

Tarih: 24 Temmuz 2009, 16:26 - İp: 85.***.**8.188
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

Benimkiler pek bi güzel olmayacak ama umarım güzel şeyler çıkarabilirim..

Tarih: 24 Temmuz 2009, 16:27 - İp: 78.***.**8.199