sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

Kendime Bir İyilik Yaptım

Bugün kendime bir iyilik yaptım...

Smena Symbol...

Made İn Ussr...

marka makineme film alacam ve çekimler yapacam, çok heyacanlandım şimdi.

Şimdi ben buna nasıl bir film almalıyım... Dia film olur mu acaba? Biraz araştırma yaptım dia ile alınan sonuçlar daha iyi... Ne yapmam lazım acaba?

Tarih: 23 Temmuz 2009, 18:33 - İp: 78.***.**8.199
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

ben sana bol bol foto hediye ederim. asmadın mı hala benim fotoyu mutfağa

Tarih: 23 Temmuz 2009, 19:11 - İp: 81.***.**7.150
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ascem emme başka şeyi.
hancook kapanış müziğini dinliyom rahatsız etme beni. sözde harman fotosu çekmeye gittim. işler kesattı emme.

Tarih: 23 Temmuz 2009, 20:21 - İp: 85.***.**6.89
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

analog makine = cinascinas

Tarih: 24 Temmuz 2009, 00:06 - İp: 88.***.**4.232
sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

Gittim aldım dia almadım tavsiye etmedi külfetli falan dedi o zaman iyisinden bi film ver dedim verdi, taktım bakalım ne gösterecek. Çektiğimden hiç bir şey anlamıyorum ki ama çok tatlı bir heyacan veriyo sonuçlar ne olacak acaba...

Merak etmeyin efendim sizlerlede paylaşacam...

Tarih: 24 Temmuz 2009, 02:44 - İp: 78.***.**8.199
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Yakışır Arif Hocam, Güzel Hareketler Bunlar

Bende de Kiev 4 vardı, Contax ın Rus kopyası. Ne pozometre var ne af ama en çok da onunla fotoğraf çekerken eğleniyordum. Özellikle ışığın durumuna göre diyafram enstantane belirlemek çok heyecanlı oluyordu. Şimdi de filmli çekiyorum ama Pentax Me Super le çekiyorum.

Filmli çekimlerde ben genelde siyah beyaz çekim tercih ediyorum. Kullandığım film de Ilford Pan 100. Hem ucuz hem de güzel grenleri var. Renklide ise FujiColor 100 ASA ya da Kodak 400 ASA.

Tabi işin banyo kısmı çok önemli, çekimi belki güzel yaparsın da banyo için tavsiye edilen bir yere ver filmleri yoksa rezil oluyor çektiklerin. Bak aşağıda eklediğim fotoğrafın sol tarafındaki lekeye, hep banyonun marifeti

Tarih: 24 Temmuz 2009, 07:47 - İp: 78.***.**5.148
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

"...dia almadım tavsiye etmedi külfetli falan dedi "
dedik dimi bunu? sakal bırakacam

tayfun, kodak t-max' ı denedin mi hiç? ilford'a oranla kontrastı yüksek, ince ince sık sık çok tatlı grenleri var. dokusu da çok hoş. 100 ve 400 asalarını kullandım aynı asalardaki ilfordlar'dan daha çok beğendim açıkçası ama tabii zevk meselesi. örnek foto yüklemek isterdim ama yeni format attım pc ye eski fotolarımın hiç biri pc de değil. yükleyince burada da paylaşırım. tabii topik sahibi izin verirse bu arada burada d6 banyosu yapılmıyor. ben de bilmiyorum d6 banyosunu. sensiaları çekince sana göndericem haberin olsun

girgin, hesaplamayı yazmadan direkt ulaştığın sonucu yazmışsın. zaten matematiğim kötü, bir şey anlamadım

Tarih: 24 Temmuz 2009, 10:48 - İp: 88.***.**2.97
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

tayfun, kodak t-max' ı denedin mi hiç? ilford'a oranla kontrastı yüksek, ince ince sık sık çok tatlı grenleri var. dokusu da çok hoş. 100 ve 400 asalarını kullandım aynı asalardaki ilfordlar'dan daha çok beğendim açıkçası ama tabii zevk meselesi.

Merhaba Yasemin, evet Kodak T-Max ı da denedim. Aslında kırpılmış bir yapıdan dolayı grenleri daha az ve bir de iso katlama tekniğine daha da uygun olduğu söylenir ama bence Ilford daki nostaljik havayı veremiyor. Aslında Siyah Beyaz epey film denedim, Ilford PAN ı çok sevdim, grenleri eski film tadı veriyor. Ilford FP4 var mesela, onun da grenleri ince ama sevmedim fazla. Mesela aşağıdaki Ilford PAN 400 ASA ile çekilmişti hem de bahsettiğim pozometresiz Kiev 4 AM ile. Bu grenleri seviyorum. Sansabosa nın affına sığınarak yüklüyorum ama

Tarih: 24 Temmuz 2009, 10:57 - İp: 78.***.**5.148
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

...bence Ilford daki nostaljik havayı veremiyor
orası doğru, pek nostaljik değil... benim pc yine formatlık oldu da bir format daha atayım bugün. fp4, hp5, tmax 100, tmax 400.. yüklerim hepsinden. bu topiği de sevdim, sansabosa fotoğraf yükleyene kadar boş bırakmamak gerek ... bu arada ist. fotosu güzelmiş. çaldım onu

Tarih: 24 Temmuz 2009, 11:21 - İp: 88.***.**2.97
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

bir format daha atayım bugün. fp4, hp5, tmax 100, tmax 400.. yüklerim hepsinden. bu topiği de sevdim, sansabosa fotoğraf yükleyene kadar boş bırakmamak gerek

Merakla bekliyorum, bence de topik güzel olacak.

bu arada ist. fotosu güzelmiş. çaldım onu

Teşekkürler, beğenmene sevindim

Tarih: 24 Temmuz 2009, 11:28 - İp: 78.***.**5.148
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Smena, pozometresi olmayan, manuel ayarlarla idare etmek zorunda kalacağınız bir makine (20 yıldır görmedim vallahi).. dijital kompakt veya slrniz varsa, onun ölçümlerini baz alarak ayarları yapmanız, daha isabetli olur..

Tarih: 24 Temmuz 2009, 11:55 - İp: 78.***.**5.12