okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Karpuz Alım Sorunsalı

Malum yaz geldi karpuz mevsimi ufaktan açıldı.

Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum. Diyarbakır karpuzumu tavsiye edersiniz Tekirdağ karpuzumu adana karpuzumu. bir de iran karpuzu var bugünlerde revaçta. Ama ben yerli karpuzdan yanayım, yerli karpuz sanayimiz gelişsin.

Karpuzun markasına karar verdikten sonra karpuz seçme sorunsalı karşımıza çıkar.Eve gidip bıçağı vurunca hayal kırıklığı yaşamayı hiçbirimiz istemeyiz.

Gerçi bu durumu önlemek için karpuzcular kesmece kavramını geliştirmişse de büyük marketler sokağımızın köşesinde 5 yıldır yerinden kımıldamayan 68 model bmc kasasında karpuz satanlar kadar bu konuda duyarlı değildir. Geçenlerde mesela kilosu 4 milyondan aldığım iran karpuzu kelek çıkmıştı. Geri götürdüm itiraz etmeksizin iade aldı. Ancak parayı vermedi, kan kırmızı diyarbakır karpuzları gelince ödeşecekmişiz.

Marketlerde genelde orta yaşlı kelli felli müşterilerden birini gözüme kestirip ondan yardım isterim.Tipi adanalıya benziyorsa daha bir güvenirim seçimine.O da yoksa karpuzu elime alır tek elimle şak şak vurarak karpuzdan çıkan sesi dinlerim. Ancak hangi tür ses çıkartırsa karpuz iyi olur onu daha çözemedim.

İçi geçmiş karpuzu hayatta yiyemem. Özellikle içinin geçmemiş olduğunu nasıl anlarız.

Karpuz yetiştiricisi üyelerimiz bu sorunsallarda yardımlarını esirgemezlerse kendilerine müteşekkir olacağımı şimdiden bildirmeyi kendime bir vazife sayarım.

Lütfen ikinci el karpuz satmak gibi teşebbüslere itibar etmeden sorunsallarımın çözümü konusunda bilgi ve tecrübelerinizi konuşturarak cevap verirseniz sevinirim.

#okyanus' tarafından 28.05.2007 21:38:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 21:25 - İp: 88.***.**1.174
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Tohumu ellenmedik karpuzu nerde bulacan?!...

Tarih: 29 Mayıs 2007, 22:47 - İp: 88.***.**3.114
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

kavun neden hep karpuzla beraber anılır. Oysaki tatları cok farklı. ?

Tarih: 29 Mayıs 2007, 22:50 - İp: 85.***.**7.37
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Kontrast karpuz dedinde aklıma geldi. Eskiden kara büyük çekirdekli karpuzlar olurdu. Çekirdeklerini motorun yani traktörün romuğunun saç kaplı zemininde kurutur çitlerdik. Romuğun aslının römork olduğunu öğrendiğim gün çok gülmüştüm kendime.

Tarih: 29 Mayıs 2007, 22:51 - İp: 88.***.**1.114
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Tohumu ellenmedik karpuzu nerde bulacan?!...

zaten yasım geciyor. Sen bizi hepten paranoyak yapıcan.

Tarih: 29 Mayıs 2007, 22:54 - İp: 85.***.**7.37
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Paranoyadan korkma, hiçbir şey göründüğü gibi değildir:
Adam ölmüş, cehennemi gezdiriyorlar. Elinde içki şişesi kucağında bir güzel ile cıbıl biri geçiveriyor.
“Burası iyi” demiş.
Zebani kulağına demiş ki: “Şişenin dibi delik, kızda ise hiç delik yok!...”

Tarih: 30 Mayıs 2007, 05:47 - İp: 88.***.**3.114
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ben corç buşun cehenneme gidipte, klintonun olduğu odaya baktığı fıkrayı biliyorum..
bunu yeni duydum güzelmiş..

herkes hakettiğini alır, gerisi toprağa kalır

Tarih: 30 Mayıs 2007, 06:27 - İp: 88.***.**7.170
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bundan sonra paronayak olup septik takıntılarla yaşama devam edicem. Hic bişey göründügü gibi değildir.

O zaman kızım sana mı inanyım gözüm sana mı inanyım.. sözü nolacak? Bizim demekki iki tür atalarımız var. Bazı atalarımı kontra söz yaızyorlar digerleri de defansif söz.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 12:07 - İp: 85.***.**2.224
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Diyalektik paranoid paradoks

Tarih: 30 Mayıs 2007, 15:56 - İp: 88.***.**4.223
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

bencede poloroid daha iyiydi.. bozdu bizi bu dijitalizm

Tarih: 30 Mayıs 2007, 16:03 - İp: 88.***.**7.170