okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Karpuz Alım Sorunsalı

Malum yaz geldi karpuz mevsimi ufaktan açıldı.

Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum. Diyarbakır karpuzumu tavsiye edersiniz Tekirdağ karpuzumu adana karpuzumu. bir de iran karpuzu var bugünlerde revaçta. Ama ben yerli karpuzdan yanayım, yerli karpuz sanayimiz gelişsin.

Karpuzun markasına karar verdikten sonra karpuz seçme sorunsalı karşımıza çıkar.Eve gidip bıçağı vurunca hayal kırıklığı yaşamayı hiçbirimiz istemeyiz.

Gerçi bu durumu önlemek için karpuzcular kesmece kavramını geliştirmişse de büyük marketler sokağımızın köşesinde 5 yıldır yerinden kımıldamayan 68 model bmc kasasında karpuz satanlar kadar bu konuda duyarlı değildir. Geçenlerde mesela kilosu 4 milyondan aldığım iran karpuzu kelek çıkmıştı. Geri götürdüm itiraz etmeksizin iade aldı. Ancak parayı vermedi, kan kırmızı diyarbakır karpuzları gelince ödeşecekmişiz.

Marketlerde genelde orta yaşlı kelli felli müşterilerden birini gözüme kestirip ondan yardım isterim.Tipi adanalıya benziyorsa daha bir güvenirim seçimine.O da yoksa karpuzu elime alır tek elimle şak şak vurarak karpuzdan çıkan sesi dinlerim. Ancak hangi tür ses çıkartırsa karpuz iyi olur onu daha çözemedim.

İçi geçmiş karpuzu hayatta yiyemem. Özellikle içinin geçmemiş olduğunu nasıl anlarız.

Karpuz yetiştiricisi üyelerimiz bu sorunsallarda yardımlarını esirgemezlerse kendilerine müteşekkir olacağımı şimdiden bildirmeyi kendime bir vazife sayarım.

Lütfen ikinci el karpuz satmak gibi teşebbüslere itibar etmeden sorunsallarımın çözümü konusunda bilgi ve tecrübelerinizi konuşturarak cevap verirseniz sevinirim.

#okyanus' tarafından 28.05.2007 21:38:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 21:25 - İp: 88.***.**1.174
acemkızı
acemkızı (üye)
İstanbul / Amatör

okyanus biliyorum cezaevine gidiyorsun ama dönüşte uğrarsın karpuz ısmarlarım yol kenarında keser yeriz tabak çatal falan ben getiririm

hatacım karpuzlar sana helal olsun benim hukuk danışmanımmmm canım kavun deyince bizim köyün girişinde bir amca satıyor erzincanda ama yemin ederim ben hayatımda okadar lezzetli kavun yemedim

Tarih: 27 Temmuz 2011, 12:50 - İp: 78.***.**8.159
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

bu sene kavunlar çok güzel. karpuzlar para etmez. biraz sonra yola çıkcem. hanıma dedim gavun kes biraz. emredersin dedi .

Tarih: 27 Temmuz 2011, 14:00 - İp: 88.***.**2.127
acemkızı
acemkızı (üye)
İstanbul / Amatör

vayyy pazar emmi senin için ligt derlerdi ama ben inanmazdım emredersin he oda güzel

Tarih: 27 Temmuz 2011, 14:31 - İp: 78.***.**8.159
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Acemkızı memlekete gitmiyormusun bu sene? Gidersen al bir kavun dönüşte bana bırakıverirsin.

Tarih: 27 Temmuz 2011, 15:07 - İp: 78.***.**3.122
acemkızı
acemkızı (üye)
İstanbul / Amatör

hata gidicem ama ankardan yolum geçmiyor kargoya versem ezerlermi

Tarih: 27 Temmuz 2011, 17:21 - İp: 78.***.**8.159
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

''Olduğğ, emredersiiinn, başkaa isteğin var mı, belanı da ister misin'' deki emredersin olmasın?

Tarih: 27 Temmuz 2011, 18:51 - İp: 88.***.**6.87
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

sanırım o bab ta kullanımış idi. keza geldiğimde gavun olduğu yerde durmakta idi. bende kendim kestim emmiler yengeler.

Tarih: 28 Temmuz 2011, 12:35 - İp: 88.***.**0.94
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Acemkızı bana kalırsa yanına 1 büyük birazda bez peynir bulup icabına bakarlar.

Tarih: 28 Temmuz 2011, 13:33 - İp: 78.***.**3.108