okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Karpuz Alım Sorunsalı

Malum yaz geldi karpuz mevsimi ufaktan açıldı.

Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum. Diyarbakır karpuzumu tavsiye edersiniz Tekirdağ karpuzumu adana karpuzumu. bir de iran karpuzu var bugünlerde revaçta. Ama ben yerli karpuzdan yanayım, yerli karpuz sanayimiz gelişsin.

Karpuzun markasına karar verdikten sonra karpuz seçme sorunsalı karşımıza çıkar.Eve gidip bıçağı vurunca hayal kırıklığı yaşamayı hiçbirimiz istemeyiz.

Gerçi bu durumu önlemek için karpuzcular kesmece kavramını geliştirmişse de büyük marketler sokağımızın köşesinde 5 yıldır yerinden kımıldamayan 68 model bmc kasasında karpuz satanlar kadar bu konuda duyarlı değildir. Geçenlerde mesela kilosu 4 milyondan aldığım iran karpuzu kelek çıkmıştı. Geri götürdüm itiraz etmeksizin iade aldı. Ancak parayı vermedi, kan kırmızı diyarbakır karpuzları gelince ödeşecekmişiz.

Marketlerde genelde orta yaşlı kelli felli müşterilerden birini gözüme kestirip ondan yardım isterim.Tipi adanalıya benziyorsa daha bir güvenirim seçimine.O da yoksa karpuzu elime alır tek elimle şak şak vurarak karpuzdan çıkan sesi dinlerim. Ancak hangi tür ses çıkartırsa karpuz iyi olur onu daha çözemedim.

İçi geçmiş karpuzu hayatta yiyemem. Özellikle içinin geçmemiş olduğunu nasıl anlarız.

Karpuz yetiştiricisi üyelerimiz bu sorunsallarda yardımlarını esirgemezlerse kendilerine müteşekkir olacağımı şimdiden bildirmeyi kendime bir vazife sayarım.

Lütfen ikinci el karpuz satmak gibi teşebbüslere itibar etmeden sorunsallarımın çözümü konusunda bilgi ve tecrübelerinizi konuşturarak cevap verirseniz sevinirim.

#okyanus' tarafından 28.05.2007 21:38:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 21:25 - İp: 88.***.**1.174
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

zengin olmalı yanındaki adem oğlu veya havva kızı. Eva's girl mü desek aceba.

Tarih: 30 Nisan 2011, 21:32 - İp: 88.***.**5.129
okyanus.
okyanus. (üye)

emmi karpuz gibi lüküs bir meyve için 0,99 krş çok ucuz geldi bana
keza öyle ise herkes karpuz alabilir ve yiyebilir
binaleyen o durumda benim karpuz alıp yimemin bir kıymeti kalmaz

Tarih: 30 Nisan 2011, 21:53 - İp: 85.***.**1.94
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

doğrusun emmi. yemesin garibanlar garpız. keza sosyal yardımlaşma dağıtabilir garpız yakında.

Tarih: 30 Nisan 2011, 22:08 - İp: 88.***.**5.129
okyanus.
okyanus. (üye)

yeni bir Tki kurmak gerek emmi o zaman
( Türkiye karpuz işletmeleri ltd.şti. 2 ortak lazım başta )

Tarih: 30 Nisan 2011, 22:14 - İp: 85.***.**1.94
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

demi ya. yeni kitler kurulmalı herkeşe 3 bin lira mayış vermeli batırmalı ülkeyi.

Tarih: 30 Nisan 2011, 22:15 - İp: 88.***.**5.129
okyanus.
okyanus. (üye)

emmi alman ekönümisinin %60 ı kit
lakin batmıyor işte gavurun oğlu

Tarih: 30 Nisan 2011, 22:16 - İp: 85.***.**1.94
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

mayışlar normal seviyede emmi. keza onların normalı bizim anormalimiz gibi amma olsun. hem alaman ekonomisi gerçekten zor durumda imiş. bildiğin gibi değil.

Tarih: 30 Nisan 2011, 22:18 - İp: 88.***.**5.129
okyanus.
okyanus. (üye)

onların zor durumu bile senin 100 sene sonra anca varacağın seviyeden iyidir emmi

Tarih: 30 Nisan 2011, 22:22 - İp: 85.***.**1.94
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

valla hiç öyle dememekteler. amerikada hayalet şehirler varmış artık detroyitte falan. kapanmış araba fabrikaları.

Tarih: 30 Nisan 2011, 22:29 - İp: 88.***.**5.129
okyanus.
okyanus. (üye)

emmi adamların en azı zati 600-700 ( en minimum emmi ) euro işsizlik parası almakta
sen bir aileye 600 tl devlet yardımını mantaliten almamakta

anladınmı şimdi aradaki çağ farkını
keza adamların herşeyi batsa sırf mercedes audi porşe vosfügen skado getrag adidas puma nın telif hakları kalsa yine besler almanyayı ziyadesiyle

Tarih: 30 Nisan 2011, 22:45 - İp: 85.***.**1.94