okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Karpuz Alım Sorunsalı

Malum yaz geldi karpuz mevsimi ufaktan açıldı.

Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum. Diyarbakır karpuzumu tavsiye edersiniz Tekirdağ karpuzumu adana karpuzumu. bir de iran karpuzu var bugünlerde revaçta. Ama ben yerli karpuzdan yanayım, yerli karpuz sanayimiz gelişsin.

Karpuzun markasına karar verdikten sonra karpuz seçme sorunsalı karşımıza çıkar.Eve gidip bıçağı vurunca hayal kırıklığı yaşamayı hiçbirimiz istemeyiz.

Gerçi bu durumu önlemek için karpuzcular kesmece kavramını geliştirmişse de büyük marketler sokağımızın köşesinde 5 yıldır yerinden kımıldamayan 68 model bmc kasasında karpuz satanlar kadar bu konuda duyarlı değildir. Geçenlerde mesela kilosu 4 milyondan aldığım iran karpuzu kelek çıkmıştı. Geri götürdüm itiraz etmeksizin iade aldı. Ancak parayı vermedi, kan kırmızı diyarbakır karpuzları gelince ödeşecekmişiz.

Marketlerde genelde orta yaşlı kelli felli müşterilerden birini gözüme kestirip ondan yardım isterim.Tipi adanalıya benziyorsa daha bir güvenirim seçimine.O da yoksa karpuzu elime alır tek elimle şak şak vurarak karpuzdan çıkan sesi dinlerim. Ancak hangi tür ses çıkartırsa karpuz iyi olur onu daha çözemedim.

İçi geçmiş karpuzu hayatta yiyemem. Özellikle içinin geçmemiş olduğunu nasıl anlarız.

Karpuz yetiştiricisi üyelerimiz bu sorunsallarda yardımlarını esirgemezlerse kendilerine müteşekkir olacağımı şimdiden bildirmeyi kendime bir vazife sayarım.

Lütfen ikinci el karpuz satmak gibi teşebbüslere itibar etmeden sorunsallarımın çözümü konusunda bilgi ve tecrübelerinizi konuşturarak cevap verirseniz sevinirim.

#okyanus' tarafından 28.05.2007 21:38:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 21:25 - İp: 88.***.**1.174
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

zaten sorunda onda emmi. kea bizim akrabalar çalışmamamtalar işsizlik parası yüzünden. çocuk parasıda almaktalar. birde kaçak çalışıyolar ohh. çalışsa o kadar alamaz. keza alamanyayı bizimkinler batırcek gibi.

Tarih: 30 Nisan 2011, 22:47 - İp: 88.***.**5.129
okyanus.
okyanus. (üye)

aynen emmi
almanlar dürüst adamlar keza
binaleyen batılı dini terbiye almamış olsa da

keza dini terbiye almış olanlar ise gittikleri yeri batırmakta
başta kendi memleketlerini

Tarih: 30 Nisan 2011, 22:49 - İp: 85.***.**1.94
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

sen öyle san emmi. alamnaların dini terbiyesini biz vermeye kalkanda layiklik elden gidiyor iye bağırırı idiniz. keza her havta kiliseye götürmekteler çocukları. okullarında haç var. SEn sıkıyosa koy bi sınıfa Kur'an.

Tarih: 30 Nisan 2011, 22:52 - İp: 88.***.**5.129
okyanus.
okyanus. (üye)

yav bilmem okulunuda görmedim haçınıda
keza incilinide

beyazıtta bir adam bedava incil dağıtmakta idi üniversitenin önünde seyyar tablasında ecnebi tarzlı idi
iki tane almış ve okumuş idim

Tarih: 30 Nisan 2011, 22:56 - İp: 85.***.**1.94
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

amen emmi.

Tarih: 30 Nisan 2011, 22:57 - İp: 88.***.**5.129
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

Avrupa,da din eğitimi zorunlu.sadece fransa din eğitimine fransız kalmış.

TIKLA

TIKLA 2

Türkiye kesinlikle laik bir ülke değildir.Devlet laik olabilir ama kişiler laik olamaz.Örneğin Atamızın her kandil yada kadir gecesinde çankayada mevlit okuttuğunu ve dinlediğini biliyoruz.Hatta normal bir zamanda dahi okumya gelmeye hafız yaşar,a fırça attığını biliyoruz.Demekki Atamız başta laik değildi.Kişelerin laik olmaması başka devletin laik olması başka.

Tarih: 30 Nisan 2011, 23:14 - İp: 88.***.**8.128
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

okyanus emmi kaçmış bile layt emmi.

Tarih: 30 Nisan 2011, 23:16 - İp: 88.***.**5.129
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

KONU BÖYLE OLMALI. HER YAZ GÜNDEME GELMELİ.

Tarih: 16 Mayıs 2011, 22:47 - İp: 78.***.**9.177
mustafa_girgin
mustafa_girgin (üye)
Muğla / Amatör

Artık ithal karpuzlar sayesinde kışın da gündemde kalacak bu topik.

Tarih: 22 Mayıs 2011, 23:47 - İp: 88.***.**9.67
okyanus.
okyanus. (üye)

diya da karpuzun kg si 0,99 krş idi
lakin ucuz karpuz yimemek için 1,99 a başka yerden aldım.

Tarih: 23 Mayıs 2011, 00:12 - İp: 85.***.**3.70