okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Karpuz Alım Sorunsalı

Malum yaz geldi karpuz mevsimi ufaktan açıldı.

Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum. Diyarbakır karpuzumu tavsiye edersiniz Tekirdağ karpuzumu adana karpuzumu. bir de iran karpuzu var bugünlerde revaçta. Ama ben yerli karpuzdan yanayım, yerli karpuz sanayimiz gelişsin.

Karpuzun markasına karar verdikten sonra karpuz seçme sorunsalı karşımıza çıkar.Eve gidip bıçağı vurunca hayal kırıklığı yaşamayı hiçbirimiz istemeyiz.

Gerçi bu durumu önlemek için karpuzcular kesmece kavramını geliştirmişse de büyük marketler sokağımızın köşesinde 5 yıldır yerinden kımıldamayan 68 model bmc kasasında karpuz satanlar kadar bu konuda duyarlı değildir. Geçenlerde mesela kilosu 4 milyondan aldığım iran karpuzu kelek çıkmıştı. Geri götürdüm itiraz etmeksizin iade aldı. Ancak parayı vermedi, kan kırmızı diyarbakır karpuzları gelince ödeşecekmişiz.

Marketlerde genelde orta yaşlı kelli felli müşterilerden birini gözüme kestirip ondan yardım isterim.Tipi adanalıya benziyorsa daha bir güvenirim seçimine.O da yoksa karpuzu elime alır tek elimle şak şak vurarak karpuzdan çıkan sesi dinlerim. Ancak hangi tür ses çıkartırsa karpuz iyi olur onu daha çözemedim.

İçi geçmiş karpuzu hayatta yiyemem. Özellikle içinin geçmemiş olduğunu nasıl anlarız.

Karpuz yetiştiricisi üyelerimiz bu sorunsallarda yardımlarını esirgemezlerse kendilerine müteşekkir olacağımı şimdiden bildirmeyi kendime bir vazife sayarım.

Lütfen ikinci el karpuz satmak gibi teşebbüslere itibar etmeden sorunsallarımın çözümü konusunda bilgi ve tecrübelerinizi konuşturarak cevap verirseniz sevinirim.

#okyanus' tarafından 28.05.2007 21:38:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 21:25 - İp: 88.***.**1.174
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

burdan site yönetimine sesleniyorum..
tatarbeyin "linkveremez" olarak yetkilendirilmesini talep ediyorum..

Sokaktaki adamın sesi :
-- Aklına gelen her linki veriyor kardeşim..
--- Kaybolmayan link istiyoruz.
-- Yöneticilerimiz uyuyormu?
-- hepimizin aklını başına alıp düşünmesi gerek..
-- abii hangi kanalda yayınlanacak..

Tarih: 29 Mayıs 2007, 11:15 - İp: 88.***.**7.170
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

karpuzun sapına bakacaksın ğer sapı gerçekten kuruduktan sonra koparılmış ise zati saaapp belli eder kendini.. yaş iken koparılanlardan almayacaksın..

birde pazarbeyin anlattığı koklama olayı var kii onun küçük karpuzlarda denesen bence daha iiyi..yoksa diyelim okkalı bi karpuz alacan kaldırıpta koklayacakmısın

haşiye: zamanında karpuzculuk yaptım (yani karpuz satıyordum)

Tarih: 29 Mayıs 2007, 11:36 - İp: 88.***.**2.111
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

eskiden çekirdekli hemd siyah cekirdekli karpuzlar vardı. Ben onları cok severdim. Dışı yemyeşildi.

Ve şunu diyorum.

Karpuz seçmek bir sanattır.

İnsanlarımızın bu konudaki eksliklğini farkeden bir grup müteşebbis. sks (seçmece karpuz secme) okulu kurmuşlardır.

alıntıdır

Tarih: 29 Mayıs 2007, 12:43 - İp: 88.***.**4.110
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Karpuz Alım Sorunu (KAS) (SEKSO) Seçmece Karpuz Seçme Okulu'na nasıl dönüştü?
Bu dönüşüm zamanı mıdır?
Ahir zaman mıdır?
İhtiyaçtan mıdır?

Tarih: 29 Mayıs 2007, 13:26 - İp: 88.***.**3.114
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

nerden alıntı.. nasıl bir alıntı.. alıntımı çalıntımı
çalıntı bilgi yüklemeyin bu siteye ondan sonna bi ton topikte kavga çıkıyo.. ben buldum.. hayır ben buldum.. diye..
du bakalım tıpatakbey bi link verir anlarız eni konu..
(bu eni konu lafını kullanacak yer arıyordum uzun zamandır.. iyi oldu burası.. saolasın okyanus)

Tarih: 29 Mayıs 2007, 13:28 - İp: 88.***.**7.170
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

aşağıdaki siteyi bi inceleyin enikonu araştırmışlar.

Özellikle karşılaştırmalı analiz sonuçlarına dikkat diyorum.

http://www.karpuzneredenalinir-iyikarpuznasilanlasilir.net

Tarih: 29 Mayıs 2007, 14:03 - İp: 213.***.**2.98
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

yaa ben biliyorum mutlaka verir bi link..

Tarih: 29 Mayıs 2007, 14:44 - İp: 88.***.**7.170