pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Karikatürler-sanat-ifade Özgürlüğü

Malum karikatürleri biliyorsunuz.Acaba sanat ve ifade özgürlününün sınırı nerde başlayıp nerde bitiyor.SAnırım bunu tartışmamız bizim içinde iyi olacaktır.

Tarih: 5 Şubat 2006, 19:38 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sanat ve ifade özgürlüğünün sınırı tüm dünyada belli kıstaslara tabidir. Hiçbir ülkede sınırsız değildir. Mesela avrupada sözde YAHUDİ SOYKIRIMI alayhine, ERMENİ SOYKIRIMI aleyhine konhuşamazsınız. Konuşursanır Roger Groudy nin başına gelenler gelir başınıza.Atıverirler hapse.
Yada daha ilginç bir örnek vereyim. Bİlim sel veya dini görüşlerinizi kesin doğru imiş gibi desteksiz olarakta ileri süremizsiniz.
Avustralyada Nuh tufanı karşıtları bu yüzden Nuh Tufanı taraftarlarını mahkemeye vermişti.
Yani her şeyin bir sınırı vardır.HEle gevurlar atalarına karşı bizim gibi saygısız değillermiş. Bİzim ceza hukuku hocası ÇETİN ÖZEK İtalyada okurken ev sahibine MUssollini için faşişst demeye kalkmış. HEmen pılını pırtını topla demiş ev sahibi.Halbuki o fikirde değil iken.Bİz ise ne yaparız.Atalarımıza söveriz, onlara cinsi sapık yaparız, kelle kesen, canavarlar olarak gösterir ve bundan zevk alırız.
Ama olması gereken bir sana yapılırkende fikir beyan edilirkende belli değerlere dokunmamaktır. Zaten yasaktırda. Dİne sövemezsiniz.Ceza kanunu bunu yasaklamıştır.Cumhurbaşkanlarına sövemezsiniz. Uluslar arası bir suçtur. Aynen bunun gibi yazılı olmayan kurallar ile belirlenmiş bur kutsal alanda vardır. Bunu çiğneyemezsiniz. Çiğnerseniz başınaza bugün olanlar gelir.

Tarih: 13 Şubat 2006, 19:49 - İp: 85.***.**2.19
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar dostlar tekrar

karikatürler yaklaşık 4 ay önce yayınlanıyor. Tam o sıralarda çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin de Ab ye alınıp alınmaması(Türkiye) tartışmaları yaşanıyor. Bugün fanatik insanlar, dünyanın her ülkesinde olduğu gibi o ülkelerde de var. Bu insanların gazeteleri, dergi ve yayınları da var.Aynı oranlarda burada da var.Her ülkenin dinsizi , gavur-u , dinlisi var..Nasıl ki dini de , felsefi bir konuyu da , sosyolojik görüyü de bazı aklı evel uyanıklar kendilerine yontup taraf toplamaya çalıştıkları gibi, aynı yolları kullanmayı iyi bilenler. Elden geldiğince Müslüman toplumların açıklarını biraz daha taraf toplamak adına kullanmak niyetinden başka bir şey değildir yapılan.Ama tüm diğer insanları aynı kefeye koyarsanız o zaman işler karışır. İlker’in yazısı var İngiltere gazete ve mecmualar için.. Yanılıyor.. Avrupa yüzyıllardır sürekli bir biçimde kiliseye karşı tavır alır Protestanlar ise İsa’nın kendisine tavır alır..Bu uğurda binler ölmüştür. Sanatçısı, politikacısı, sermayedarı, işçisi vs vs. Bu karşı koyuşta çok ama çok fazla da kan dökülmüştür.
İnançlar elden geldiğince kamu alanları dışına çekilmeye çalışılmış ve hala da bu sorunla uğraşan milyonlar vardır.

Düşünceye saygı konusunda hem fikirim sizinle, ama pratikte düşünceye saygılı bir toplum muyuz gerçekten sorgulamak gerekir?..Kendi yazarımızı , çizerimizi, düşünürümüzü, öldürüyoruz.. Ağca vakasını unutmayalım heriflerin papasına bile ateş etti..Acaba burada olsa idi bu durum sorarım size neler olurdu acaba?Osmanlının en zor durumunda üstelik te halifenin kendisi, yardım istediğini ama Hindistan’daki küçük bir Müslüman azınlık haricinde hiç bir Müslüman toplumun yardıma kalkışmamasından dönüp kimleri davet ettiğini unutmayalım.Atatürk'ü ve düşüncelerini nasılda bir kenara koyabiliyoruz?Yoksa sadece adı mı kaldı acaba diye düşünüyorum.
Pazar beyin sorusu sanatta özgürlüğü sorgulamaktı , sanatı eden bir kişi, onu sorgulayamazsınız , nasıl edeceksiniz ki zaten?Bırakın ki her karikatürist sanatçı mıdır?Ve işin ilginç yanı neden sanatla uğraşılıyor bu kadar?Birilerinin orada kendi ülkelerinde taraf toplamaya ve en beleş yollardan çember büyütmeye çalıştığı gibi aynı oranda da yine en beleş yollardan çember genişletmeye uğraştığını da görmezlikten gelmeyiniz.
İnançları olan insanların inandıklarıyla oynanması hiç hoş karşılanacak bir durum değildir, bunu kimse kabul edemez ,ama aynı oranda bu inançları da kullananlara karşı da tepki gösterilmelidir.Uzun lafın kısası sağduyu her bir yerde lazım…

sevgiler

sn Özgür , Hz muhammedin hayatı islam tarihçileri tarafından hala tartışılmaktadır.tartışılmasa idi fikirlerinin bugune aktarılması imkansız olurdu. Tarih boyunca bu konuda büyük kavgalar da edilmiştir.Tüm diğer konular gibi, hatta televizyonlarda bile sık sık yapılmaktadır bu tartışmalar.
Sizin şiir konusunda ki tepkinizden anladığım kadarı ile Başnakanımızdan bahsetmektesiniz.En azından ben kendi adıma hiç gülmedim hapse atıldığında bir akp li olmamama rağmen. Demokrasi tek taraflı olmaz. Ama aynı zamanda toplumun diğer kutbunda bulnanlar içinde aynı şeyleri düşünmekteyim.Adaletin herkes için olduğunu düşünenlerdenim.

sn flass, nerden çıkardınız o karikatürlerin sanat olduğunu?
Bunun üzerine hatta yazı da yazacaktım sonradan vaz geçtim konu başka yerlere taşındı diye..

bu konun medeni bir şekilde tarişilması delileklerimle diyor,
son cümleniz de :

'eskibir osmanlı sözü var tektire tektir tekdirin hakkında gelmeyenin hakkı kötektir. kötege gerek kalmaz inşallah. oluyor..''Bu ne perhiz ne lahana anlamadım? şunu bilmek istiyorum birisi fikrini söyledi diye eğer bunu reva görebiliyorsanız bugüne kadar öldürülen tüm düşünür gazetecilere de siz hakkettiler mi demek istiyorsunuz?

İslamiyette sadece hz peygamberiniz için mi gecerlidir sanıyorsunuz resim hükmünün? neden sanıyorsunuz bir çok Müslüman aile tv bile sokmaz evi

Tarih: 13 Şubat 2006, 20:34 - İp: 81.***.**6.43
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Evet sanırım benim de tartışılmasını istediğim şey oydu ama olmadı işte.

Tarih: 13 Şubat 2006, 20:57 - İp: 85.***.**2.19
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

herneyin özgürlüğü olursa olsun başkalarının haklarına, ahlaki değerlerine, inançlarına müdehale söz konusu olmaya başladığı anda orada biter.

sanat ve ifade özgürlüğünün sınırıda bundan öte geçemez. kişisel düşüncem

Tarih: 14 Şubat 2006, 16:42 - İp: 81.***.**6.187
baranozis
baranozis (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Ya aslında yayınlamaları için bişi diememde daha çok ,kötü yönlü kullanmaları üzücü terörist olarak göstermeleri yanlış.Bence bişiylerin tansiyonlarını yüksek seviyede tutmaları için yapılan haraket diye düşünüyorum

Tarih: 14 Şubat 2006, 21:43 - İp: 85.***.**4.168
myc
myc (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

özgür foto yaptıgın açıklamalardan dolayı sizi kutluyorum .saygılarımla

Tarih: 15 Şubat 2006, 07:34 - İp: 81.***.**1.25
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

1-Bu küstahların aynı saygısızlığı kendi devlet büyüklerine veya peygamberlerine yapmış/yapıyor olması bizleri alakadar etmez.Kendi değerlerine yapıyor olmaları bizlerin değerlerine yapabilme hakkını vermez.Bu bağlamda kimse çıkıp demesin,efendim o adamlar kendileriylede dalga geçiyor vs vs.
2-Ben zaten bu tartışmada Hz.Muhammed'i sevmeyenleri yadırgamıyorum.Benim asıl kızdığım kesim içimizdeki ikiyüzlüler.Çünkü bu alçaklar hem müslümanız diyorlar hemde yapılan bu saygısızlığı sanat kapsamı içine dahil etmeye çalışıyorlar.Bir müslümanın bu karikatürleri gördükten sonra kızmaması mümkün değildir.Hz.Muhammed'i gerçekten seven bir kişinin bu karikatürleri ne sebeple olursa olsun tasvip etmesi mümkün değildir.Bundan dolayı bırakın artık bu masalları ve mertçe deyin ki biz Hz.Muhammed'i sevmiyoruz ve yapılan bu karikatürler hoşumuza gitti.Bu yapılan sanattır vs.diyerekten daha fazla alçaklaşmayın.Hz.Muhammed'i sevmeyip dürüstçe bunu ifade edenler bile benim gözümde içimizdeki bu ikiyüzlü alçaklardan daha makbul.
3-Hz.Muhammed bu dünyaya gönderilmiş en ahlaklı ve faziletli insandır.Bundan dolayıdır ki zaten kendisine peygamberlik verilmiştir.Onun güzel ahlakı düşmanları tarafından dahi övgüye layık bulunmuştur.Hiç kimsenin kainatın efendisi hakkında eleştirel bir yaklaşımda bulunma hakkı olamaz.Bu küstahlığı yapmaya kalkan kişi önce aynaya bakacak,kendisinin nasıl bir hayat yaşadığını tartacak!!! İşin ibadet kısmından bahsetmiyorum.İnsani değerlerden bahsediyorum.Çok basit bir örnek vereceğim.Hz.Muhammed Taif'e tebliğ maksadıyla gittiğinde kendisine taşlarla saldırıda bulunulmuş ve tüm vücudu kan içinde kalmıştı.Kendisine bu yapılandan sonra bile onlara intizar etmemiştir.Günümüzde böyle bir durumla karşı karşıya kalıp da aynı duruşu sergileyebilecek kimse var mıdır? Bu bağlamda demeyiniz ki peygamberlerde eleştirilir falan falan...Güldürmeyiniz kendinize!

#ozgur foto' tarafyndan 15.02.2006 10:41:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Şubat 2006, 10:30 - İp: 85.***.**7.147
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Özgür bey,
İlk olarak, ben müslüman değilim,hatta bir dinim de yok. Hiç de iki yüzlü davranmadan sadece neyin olduğunda en sizin kadar biliyor ve de olaylara da üzülüyorum.
Ben bir tespit getirdim ne olduğuna dair , yani ben böyle görüyorum du.. Ben eleştirilebilir kelimesini kullanmadım..Doğal olarak siz eleştiremezsiniz çünkü inanıyorsunuz.Ama dünya sadece Müslümanlar'dan ibaret değil.Boş verin tek tanrılı dinleri, diğer dinlerden bile çokça insan yaşamakta dünya üzerinde.Onların bakış açısı farklı olacaktır tabiiki. Burada asıl konu sizin inancınıza gösterilmesi gereken özen ve saygıdır.Diğerlerinin ne düşündüğü çok önemli değil zaten, sizin ne düşündüğünüz önemlidir..
Benim tartışılır demem yalan değildir zaten kimlerin tartıştığını da yazdım.Yazımı tekrar okuyun ve bu gülme konusunu kime gönderdiğinizi bir düşünün derim.

3 kapsamdaki tüm yazdıklarınız sizin inanç sınırlarınıza girer.Diğerleri de böyle inansa zaten dünya üzerinde sorun kalmaz. Çünkü herkes Müslüman olur..Ama Dünyanın gerçekleri
bu değil. Ne yapalım şimdi bu nedenle, diğerlerini, 2 milyardan fazla doğu kökenli dinliye de dümnyadan silelim mi?

Ben hassasiyetlerin sadece Müslümanlar için veya hangi dinin mensubu olduğuna bakmaksızın , ister bir milyar insan isterse de 1 insan hiç farketmiyor benim için.Bunu da özümseyebilmek için en sizin kadar bilgi dağarcığına sahibim merak ediyorsanız.O nedenle zaten saygılı olan birini saygısız mış gibi göstermenin size ne faydası oluru da düşünün lütfen..

sevgiler

#thalassa' tarafyndan 15.02.2006 12:14:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Şubat 2006, 11:50 - İp: 81.***.**9.157
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sanırım bir yanlış anlaşılma var.Thalassa her zaman dürüst ve karşısındaki insanlara saygılı birisi olarak görünmüştür. Kesinliklede 2 yüzlü davranmamıştır.Dediğim gibi bir yanlış anlaşılma var.
Karikatürleri görünce bunun sanat falan olmadığını anladım.Bu sadece bir hakaret başka birşey değil.DEnildiği gibi global bir provakasyon.

Tarih: 15 Şubat 2006, 17:35 - İp: 85.***.**2.19
tekin01
tekin01 (üye)
Niğde / Amatör

Merhaba öncelikle Peygamber efendimize yapılan bu çirkin saldırıyı bende kınıyorum. Sanat nedir sanat bir tabumu ki her şeyi yapaya hakkı olup her şeyi ifade etsin. Bazıları karikatürlerin sanat değeri olmadığından bahsetmiş. Ne yani hakaret edici karikatürlerin sanat değeri olsaydı normalmi karşılanması gerekiyordu. Üstelik siz yaptığınız işle bir tek kişiyi alaya almıyor o kişinin şahsında 1,5 milyar insana hakaret ediyorsunuz.Sizin Ermeni soykırımı yoktur veya Yahudi soykırımı abartıdır demeye hakknız olmayacak ama onların ister sanat ister ne adına olursa olsun düşüncesini ifade etmeye hakkı olacak. Yukarda bazı arkadaşlar bazı ifadelerden alınmışlar eğer ifade özgürlüğü varsa niye alındınız niye tepkinizi ortaya koydunuz?(Ben bir kişiyi dahi rencide edecek olsa oradaki ifadelerede karşıyım) İnsanların bence kutsalları, değer yargıları olmalı. Yıllar önce izlediğim İskilipli Atıf hoca filminde bir sahne çok hoştu. Hocaya mahkeme heyeti başörtüsü ve sarık konusunda niye bu kadar ısrar ediyorsun topu topu bir metrelik bez parçası dediğinde. Hocanın cevabı arkanızdaki duran şanlı hilalde bez parçası İngilizinkide niye onu indirip İngilizinkini asmıyorsunuz? demişti. Evet sonuçta hepimizin kutsalları ve değerleri vardır ve BU DEĞERLERLE OYNAMAYA KİMSENİN HELE HELE BİR BAŞKASININ HİÇ HAKKI YOKTUR: NE ADINA OLURSA OLSUN...Selamlar

#tekin01' tarafyndan 15.02.2006 18:01:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Şubat 2006, 17:58 - İp: 85.***.**1.48