pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Karikatürler-sanat-ifade Özgürlüğü

Malum karikatürleri biliyorsunuz.Acaba sanat ve ifade özgürlününün sınırı nerde başlayıp nerde bitiyor.SAnırım bunu tartışmamız bizim içinde iyi olacaktır.

Tarih: 5 Şubat 2006, 19:38 - İp: yok
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Bu resmen şerefsizliktir...
Yayınlanmasındaki asıl amaç, islam dünyasında infiaal uyandırıp, onların biryerlere saldırmasını sağlamak, böylecede ortadoğuya yapılacak muhtemel mudahaleler için haklılık payı çıkarmak...

şimdi Amerika (her nekadar karşı çıkıyor görüsede) ellerini ovuşturmuş, müslümanlar biryerleri yakıp, olay çıkarsada benim müdahalem meşru hale gelse diye düşünüyordur...

Bunların ekmeğine yağ sürmemek için, kimseye fiili zarar vermeden demokratik tepkimizi (ekonomik boykot- mal almamak gibi) koymamız lazım... En etkili yöntem mallarını satın almamak... Ülkemizde Ülker- Pınar- Eti- Sütaş ..... v.b. her şeyi üretirken neden hiçbir farkı olmadığı halde bunların ürünlerini alırız bilmemki.....

Tarih: 6 Şubat 2006, 18:22 - İp: 84.***.**0.227
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pazarbey, soru aynen soyle: avrupali press, hz. muhammed'in karikaturunu yayinlamali mi?
evet veya hayir diyebiliyorsun..
........
bence, bu yapilan cok buyuk bir hata.. kesinlikle yayinlamamaliydilar..
eger ki buyuk bir gazeteden oluyorsa bu, kesinlikle, baskiya alinmadan once engellenmeliydi.. ozellikle dunyadaki su gunlerde, bu buyuk bir hatadir..

hz. isa hakkinda hangi buyuk gazetede karikatur yapilmistir simdiye kadar? yok.. ama islam'a gelince, ortaligi birbirine katmak icin ellerinden geleni de yapiyorlar..

dindar biri olmasam da, bu yapilani cok hatali buldum.. ve kiniyorum..

Tarih: 6 Şubat 2006, 18:57 - İp: 62.***.**2.10
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

Asıl olan insana saygı düşünceye saygıdır. (düşünceye saygının içinde dine saygıda vardır) Saygısızlar içimizdede var dışımızdada.Yanlız saygısızlıklar genelde bilinçli olarak yapılıyor ve toplumun değer yargıları ile oynanıyor. Bunu menfaatleri için yaptıklarına göre onları ekmeğine yağ sürmemek asıl olandır.Fakat topluma hakim olmak en zor işlerden biridir hele böyle durumlarda dahada zordur.Böylelerine sanat özgürlüğü , ifade özgürlüğü var diyerek bir şey yapmamk diğerlerinin özgürlüğüne müdahele değilmidir.Bence bu konu tüm insanlığın konusudur hassastır ve önemlidir.Sayğılarımla.Nazım.

Tarih: 6 Şubat 2006, 19:26 - İp: 85.***.**2.192
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Sevgili Pazarbey abi,
Bu oylamada ingilizce metinde bu malum karikatürlerin yayınlanmasını isteyip istemediğimiz soruluyor.

http://www.cnn.com/2006/WORLD/europe/02/02/cartoons.wrap/index.html
sayfas?nda sağ orta tarafta No secenegini seciyoruz
ilginize teşekkürler

Tarih: 7 Şubat 2006, 12:19 - İp: 81.***.**3.185
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

içimizdeki gevurlar.......

Tarih: 12 Şubat 2006, 17:46 - İp: 85.***.**2.19
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar ,
Bu arada çok merak ettiğim için malüm karikatürleri bir taraf koyarsak , ''Acaba sanat ve ifade özgürlününün sınırı nerde başlayıp nerde bitiyor.'' sorunuza sizin açıklamanız nedir?

sevgiler

Tarih: 13 Şubat 2006, 03:51 - İp: 85.***.**0.146
myc
myc (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

Allah c.c bunu yapanları elbet cezalandıracaktır bunu yapanları ve taraftarlarını tüm kalbimle kınıyorum.
Özgürlük başkalarının inançları ile alay etme yetkisini vermez sanırım.İnançla dalga geçmek ş.liktir.
İslam dini ne inanan insanlar Hz.Mumahmet s.veselsemden önce gelmiş geçmiş tüm peygamberlere inanır ve onlarlada dalga geçen zihniyeti de kınar ve bundan sonrada kınamaya devam edecektir.
Bu konuda değişik düşünceler çıkacaktır mutlaka ama hoşgörü içerisinde birbirimize davranmalıyız Allah c.c hesap gününde mutlaka cezamızı veya mükafatımızı verecektir.
Bir insana çagımızın güzüde alimlerine de çamur atmamalıyız.İçimizdeki şeytana dur diyelim unutmayalımki öüm var.Saygılarımla

Tarih: 13 Şubat 2006, 09:36 - İp: 85.***.**4.15
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

Bu olay, Batı dünyasının ikiyüzlülüğünün ve özgürlük maskesi altında küstahlık yaptığının en güzel göstergesidir.Dinimiz Hz.Muhammed'in (s.a.v.)resmedilmesini uygun görmez.Hele ki bunun alaycı bir biçimde yapılmasına asla...

Batı’nın hiçbir ülkesinde bilgin efendinin de gayet iyi bildiği gibi ifade özgürlüğü sınırsız değildir.
Özgürlük, başkalarının inançlarına hakaret etmek değildir.
Söz konusu ülkelerde peygamberimizin bu şekilde aşağılanmasını İslam alemine ve dinine yapılmış en büyük saygısızlık ve küstahlık olarak adlediyorum.Bu olayın faillerini nefretle lanetliyorum.Aynı zamanda ülkemizde de bu olayı ifade özgürlüğü maskesi ardına saklanarak destekleyen ve de bıyık altından gülen ahlaksızları da lanetliyorum.
Birde sorum var bilgin efendiye.Madem bu kadar çok düşünce özgürlüğü taraftarısınız,bu ülkede sadece şiir okuduğu için
insanlar hapse atılırken nerelerdeydiniz? O zaman sinsi sinsi gülüyordunuz değil mi?

Tarih: 13 Şubat 2006, 12:55 - İp: 85.***.**0.99
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

"peygamberlerin yaşamları da tartışılır" lafa bak!

bilgin bey sen kimsinde Hz.Muhammed'in (s.a.v.) hayatı yargılanabilir diyorsun.çapın nedir?
en azılı düşmanları dahi efendimizin ahlakını övmüş iken,kendisine Emin lakabı takmış ve herşeylerini ona emanet etmiş iken senin gibi bir zavallı çıkıp yaratılmışların en güzeline eleştiri yapma küstahlığını gösteriyor.sana şu kadarını söylüyorum ve acıyarak gülüyorum tarih senin gibilerini çok gördü.

#ozgur foto' tarafyndan 13.02.2006 13:27:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Şubat 2006, 13:11 - İp: 85.***.**0.99
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

bu konun medeni bir şekilde tarişilması delileklerimle

bazı şeylerin rengi vardır asla asla değişmez gece siyahtır.

eğerki insan müslümansa peygamberimiz hakkında butarışmaara tepki gösterir göstermelidirde.

Dinzin bazı kuralarıvar peygamberimiz Hz. Muhammet s.a.v.'in hiç bir şeklide tasviriczilemez resmedilemez anıt yada heykeli yapılmaz. bu gece siyahsa okadar değişmaz bir kuraldır.

kendini bilmezlerin ellerine mum alıp gece beyazdemeleri kadar aptalca salkça ..................dır arada ki nokta noktalrı siz doldurun

sant yapıcam diye böyle bir girşimde bulunmak bunu yayınlamak göstermek ben ve benim gibi müslümanların dinilerine haletten başka birşey değildir.
(en güzel tepkiti gazeteciler ve türkiyedeki 26 boro yaptı avrupa insan hakları makmesine verdi.)

eskibir osmanlı sözü var tektire tektir tekdirin hakkında gelmeyenin hakkı kötektir. kötege gerek kalmaz inşallah.

selam ve saygılarımla

Tarih: 13 Şubat 2006, 14:47 - İp: 81.***.**5.127