ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

İşte İyi Makro Sitesi...

alın size en güzel makrolar hediye olsun.

araştırmacı fotografçı ....bennnnnnnnnn

saygılar...

Tarih: 10 Ocak 2006, 21:31 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

concon kaliteli bir lens ve raw formatindaki cekimle, bu kadar guzel fotograflara sahip olabilirsin.. hasselblad olmasina gerek yok..
benim 350D ile de boyle harikalar yaratabilirsin..
ama h1 ile yapabilirmisin bilmem..

Tarih: 12 Ocak 2006, 19:26 - İp: 62.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Thank you dadanagst:
Ben biliyom aslındada bakalım sen biliyomu diye denedimdi.
Çok aydınlatıcı oldu verdiğin bilgiler.

Tarih: 12 Ocak 2006, 19:34 - İp: 85.***.**1.242
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

you're welcome pazarbey..

Tarih: 12 Ocak 2006, 19:38 - İp: 62.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ven yu buy e close up objektifh dadanagast.ay em vaitingi merakla.

Tarih: 12 Ocak 2006, 19:41 - İp: 85.***.**1.242
concon
concon (üye)
Ankara / Meraklı

Bu raw format dedikleri nedir Dada. Bir türlü anlamış değilim. Raw'ın kelime anlamı ham, işlenmemiş sanırım. Bu ne demek oluyor şimdi. Yani makine fotoyu hammadde olarak çıkarıyor, biz onu pc'de işleyecekmiyiz. Yani renklerini falan pc de mi veriyoruz. Öyleyse napiim ben o makinayı yaw. Bana yapsın, işlesin, boyası , çıkarsın. Komple olsun. Fabrikadan halka yani.

Belki fotoğrafçılık ile az çok ilgilenen her er kişinin bilmesi gereken çok temel bir konu ama kusura bakma gayrı. Öğreniyoruz yavaş yavaş.

Tarih: 12 Ocak 2006, 19:49 - İp: 195.***.**7.26
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ay olredi hev cloz ap lensis pazarbey...

Tarih: 12 Ocak 2006, 19:50 - İp: 62.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

concon alemsin valla.. ama son derece de dogru dusunuyorsun..
dedigin gibi rawham demek.. yani makineden hammadde olarak cikiyor.. ve sen bilgisayarda isliyorsun.. ama bunun aslinda avantajlari var.. cunku raw formatinda alinan fotografda, mesela beyaz ayarini onceden ayarlamana gerek olmuyor.. bilgisayarda istedigin beyaz ayarina degistirebiliyorsun..
ayrica raw formati, kayipsiz bir format oldugundan, bilgisayarda islemeden sonra fotografin kalitesinde kayiplar olmaz..
raw fotograflarinin renk derinlikleri fazladir..(12 bit'e karsin 8 bit..) cok daha kontrastli fotograflar elde edebilirsin..
...ama tabii ki raw olmasin, bilgisayarda ugrasamam dersen, senin zaten dslr veya dslr-like makineye ihtiyacin yok concon.. bilgisayarda isleme kisimi, dijital fotografciligin en onemli parcasi..
diger yandan, makine icinde hersey yapilsin dersen, raw formatinda ceken her makine zaten jpeg de cektiginden sorun yasamazsin..9sd 10 haric..)
ama emin ol, raw ile tanistiktan sonra vazgecemeyeceksin concon..

Tarih: 12 Ocak 2006, 19:56 - İp: 62.***.**2.10
concon
concon (üye)
Ankara / Meraklı

Peki üstad, bu bilgisayarda işleme işi nasıl programla yapılıyor. Photoshop diye bir program var galiba. Ya da ismi farklımı bu programın. Photoshop genel bir isim mi. Benim laptopta Photo editor diye bir program var ama; nedir in midir, cin midir bilmiyorum. Photo editor programı da bir tür photoshop programı mı? Raw format bu programla işlenir mi?

Yaw bir tane mi photoshop pragramı var; yoksa bir kaç tane program var mı aynı işi gören.? Photoshop bu programlardan herhangi birinin ismi mi? Yoksa genel bir terim mi Photoshop.(bu soruyı-u demin de sormuştum galiba).

Bir fotonun photoshop benzeri programda işlenebilmesi için raw formatta çekilniş olması farz-ı ayn mı? Yoksa H1 ile çekilmiş bir foto üzerinde Photoshop çalışılabilir mi?. Yapılamazsa H1 ile çekilen bazı fotoların sahipleri "Hiçbir Pc müdahalesi yoktur" diye yazıyorlar; bu ne demek şimdi. Pc müdahalesi photoshop değil mi? Photosop ise o zaman H1 ile çekilen foto da işlenebiliyor öyle mi?. YAw Pc müdahalesi ne demek? Photosop mu kastediliyor. Benim Photo editor ne iş görür. Beni keser mi? Yoksa adam gibi bir program mı alayım. Adam gibi bir program nereden alınır. İnternetten beleş yüklenebilir mi? Yüklenirse hangi siteden? Programın ismi tam olarak nedir? .....
.............
..............
Fotoğraf ne demek? Fotoğraf çekmek için illa makineye ihtiyacımız var mı? Makine ne demek? Sen kimsin? Ben nerdeyim?
.........

Hu em ayyyyyyyyy!!!!!!!!!!

Tarih: 12 Ocak 2006, 20:45 - İp: 195.***.**7.26
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

eger ki saka soylemiyorsan concon, sana d200 cok fazla gelir.. h1 gibi bir makine yeterli olacaktir..
yu aaa concon oncelikle..
raw formatindakini de jpeg'i de photo isleme programlariyla isleyebilirsin..
photoshop yalnizca biri.. ve en iyi fotograf isleme programi.. yeryuzunde en azindan..
tabii daha basit programlar bulmak da mumkun...
bedava bulma konusunda birsey demeyecegim.. ama seninle konusuruz bu konuyu sonra..
pc mudehalesi yoktur demelerinin sebebi, "bir cektim, tam oldu valla.. cok harika cekmisim.. " demelerinden oturu.. cunku photoshop kullanarak bircok hatayi ortebilirsin..
ama photoshop'un esas amaci, fotografi istedigin olcuye getirebilmendir.. dijital makinenin, karanlik odasidir photoshop..
fotograf cekmek icin ille de makineye ihtiyacin var evet..
.....................
bir de concon, sakin ha, d200 almaya falan kalkma.. ben saka olsun diye soylemistim.. senin veya benim oyle bir dslr'a ihtiyacimiz yok..
ama almisken tam olsun dersen, giris seviyesi olan bir dslr alabilirsin.. tabii sana bagli olan birsey bu..
fakat, kendini durmadan gelistirmelisin.. yoksa dslr alip da, oylesine bir hobi icin dunyanin parasini harcama aman..
.....
ama ciddi ciddi canon s2'yi dusun.. gercekten de klasindaki en iyisi.. tabii dukkanda gordukten sonra karar vermen cok daha mantikli..
..............
simdi aklima gelmiyor, sanirim cevapladim ama; hem jpeg fotografini hem de raw fotografini photoshop veya benzeri bir programla isleyebilirsin..

Tarih: 12 Ocak 2006, 22:29 - İp: 62.***.**2.10
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

sayın dadanagast, neden raw fotoğraf çekip işlemiyorsak dslr kullanmamamız gerekir acaba?

Tarih: 12 Ocak 2006, 22:54 - İp: 85.***.**4.113