panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Eğitim Kimlere Lazım?

Herkese lazım..
Doğuya değil sadece..
Üst makamlardaki kişiler de böyle yapıyorsa, balık baştan kokmuştur.

Bir savcı ve hakim eşi, otoyolda anormal yavaş bir şekilde araçlarıyla gidiyorlar.
Otoyolda belli bir hızın altında gitmek yasaktır, güvenliği tehlikeye sokabileceği için..
Polis arkasından selektör yapıyor ama onlar aynen devam..
Sonra polis onları durduruyor ve ehliyet ruhsat istiyor.
İşte burada film kopuyor.
Olmadık laflar işiten polis, olanları cep telefonuna kaydetmeye çalışıyor.

Ve kısa süre sonra polis, başka bir savcının talimatıyla kelepçeleniyor. Silahı vs alınarak sorgulanıyor, suçlu muamelesi görüyor.
ve başka bir hakim tarafından, akıl almaz, gurur kırıcı cezalar alıyor! Ve polis sinir krizleri geçiriyor.

Şimdi bir polis görevini yaptığı için bu muameleleri gördü. Şimdi bir daha görevini aynı şevkle nasıl yerine getirir? Bu olay insanın beynini kasacak derecede bir haksızlıktır.

Doğuya eğitim diyoruz ama.. Üniversite bitirmiş olan savcı ve hakimlerimizin bile eğitime ihtiyacı yok mu?

işte haberin detaylı linki:

http://haber.mynet.com/sayfali/yasam/Polisi-bayiltan-ceza/07Mayis2009/X1241696661343/0

NOT: Konuyu lütfen siyasi alanlara taşımayalım.
Ayrıca, haber detaylarının doğru olduğunu varsayarak yorumladım. Ama polisin sinir kriziyle hastanelik olması, bana doğru olduğunu düşündürüyor.

#panctom' tarafından 08.05.2009 17:13:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Mayıs 2009, 16:28 - İp: 88.***.**6.168
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

tam tersi yaradı pazar emmi
burası Türkiye elinde yetkin varsa sonuna kadar havasını atarsın

Tarih: 4 Haziran 2009, 12:50 - İp: 81.***.**7.150
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Bu iddianamaye yazan sacyı ve bu iddianameyi kabul edip dava açan hakimialnından öpmek istiyorum.

Her şeyden önce görevi gereği resmi kıyafetle silah taşıyan bir memurun silah teşhiri diye bir eylemi olamaz. Resmi üniformalı haldeykende sadece silahının kabzasını tutması silahla tehdit fiilini oluşturmaz bunun yanında tehdit unsuru içeren başkaca bir fiilin veya sözlerinolması gerekir ki o da yok.
Son olarak da hiçbi rpolis memuruamiri konumundaki savcıya bu şekilde davranamız. adamlar savcıyı gördüklerinde tir tir titriyorlar zeten İddianamedeki bun hususların gerçek olması Yargıtayımızın ve mahkemelerimizin çok sevdiği hayatın olağan akışına uymaz.

Daha başka ne diyebilirimki. Kimi kime şikayet edeceksin.

Tarih: 4 Haziran 2009, 13:01 - İp: 88.***.**0.228
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Haberde, polisin olayları cep telefonu ile kaydetmeye çalıştığı yazıyordu. Böyle bir kayıt yokmuymuş?

Bir de ifadelerin hangisi doğru? Burada herkes savcının yalan söylediğini düşünüyor.
Mesela polisin araban inip, körmüsün gibi bir hitabı vatandaşa yapabilmesi mi gerekiyor? Ayrıca belli bir diyalog sonrası silahının kabzasını tutması tehdit değil midir?

O konumda bulunan savcı olmayıp da herhangi bir vatandaş olsaydı, eşinin yanında lafı yer, gıkını çıkar(a)maz çeker giderdi. Savcının "bak ben savcıyım, bu da kimliğim, akıllı ol yoksa aklını alırım" tarzı davranışı aslında bir uyarı değilmidir? Yani aslında hala polise olayı uzatmaması için bir şans vermiş olabilir. Aynı şekilde burada hukukçu arkadaşlara soruyorum. Sizi bir polis durdursa ve böyle hitap etse, siz demezmisiniz "Ben avukatım" diye. Polis bunu dikkate alacaktır ve davranışına dikkat edecektir bence.

Tabi ifadeler ne kadar doğru o çok daha önemli.

Tarih: 4 Haziran 2009, 13:20 - İp: 78.***.**5.148
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Eğer sol şeridi devamlı ihlal etsem , yavaş gitsem ve uyarıya rağmen ben hala sol şeritte devam etsem bana desin gıkımı çıkarırsam nolayım.
Ancak hatanında dediği gibi hiçbir polis savcı olduğunu söyleyen kişiye böylesi bir davranışa giremez.
Aha bugün yargıtay başkanlar kurulu bi üyesine yazılan cezanın onaylanmasına karar vermiş. Niye polis direk ceza yazamıyor. Böylesi hukuksuzluk hangi ülkede var.
Hatanın dediği gibi silah taşıma izni verilen adam gerekirse silahınıda tutacaktır.
PEki zavallı 2. polis hakkında yapılana ne demeli.
Ayıp ayıp

Tarih: 4 Haziran 2009, 13:51 - İp: 88.***.**1.211
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Pazarbey, valla siz bu tip ortamların içindesiniz sürekli, daha doğru sonuçlar çıkaracağınız kesin. Doğrudur, bence de bir polis, savcı karşısında o kadar rahat davranamaz mantıken. İfade yalansa zaten diyecek birşey yok.

Hatanın dediği gibi silah taşıma izni verilen adam gerekirse silahınıda tutacaktır.

Haklısın gerekirse silahını tutmalıdır. Sence burada bu davranışı gerektirecek bir durum var mı? Bir adam (savcılığından geçtim) eşiyle beraber arabada oturuyor, silahsız

#t_yaman' tarafından 04.06.2009 13:58:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Haziran 2009, 13:54 - İp: 78.***.**5.148
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Maalesef öyle tyaman.

Tarih: 4 Haziran 2009, 13:56 - İp: 88.***.**1.211
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Pardon pazarbey sen yazarken ben edit yapmışım

Tarih: 4 Haziran 2009, 13:59 - İp: 78.***.**5.148
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Polisin anlattığına göre camların tamamı filimli imiş. 3-4 parmak üzerinden camı açıp konuşmuş. Polis bana göre silah bile kullanabilir bu durumda.
Amirakada böyle durumlarda camı tamamen açmak ve elleri direksiyon üzedrinde tutmak gerekiyormuş. Eğer ellerinizi direksiyondan ayırırsanız polis sizi vururmuş. Güvenlik böyle olur.
Birde şöyle bir tezat var.
Polisin birisi işini yaptı diye cezalandırıyorsunuz, diğerini yapmadı diye. Ne yapsın bu zavallılar.

Tarih: 4 Haziran 2009, 16:21 - İp: 88.***.**1.54
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

evet hata, bizim memlekette malesef ne bir polis hakim/savcı karşısında ağzını açabilir, ne de bir savcı (ya da karısı) polise kibarca "uzatmayalım, sinirlisiniz" şeklinde konuşma lütfunda(!) bulunur. külahım bile güler böyle iddanameye.

"Kimi kime şikayet edeceksin."
aynen öyle hata

Tarih: 4 Haziran 2009, 16:37 - İp: 81.***.**7.8
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bizde çok argo bi laf var. İçinde ana ve kadı geçen. Aynen o durum işte.

Tarih: 4 Haziran 2009, 16:55 - İp: 88.***.**1.54