panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Eğitim Kimlere Lazım?

Herkese lazım..
Doğuya değil sadece..
Üst makamlardaki kişiler de böyle yapıyorsa, balık baştan kokmuştur.

Bir savcı ve hakim eşi, otoyolda anormal yavaş bir şekilde araçlarıyla gidiyorlar.
Otoyolda belli bir hızın altında gitmek yasaktır, güvenliği tehlikeye sokabileceği için..
Polis arkasından selektör yapıyor ama onlar aynen devam..
Sonra polis onları durduruyor ve ehliyet ruhsat istiyor.
İşte burada film kopuyor.
Olmadık laflar işiten polis, olanları cep telefonuna kaydetmeye çalışıyor.

Ve kısa süre sonra polis, başka bir savcının talimatıyla kelepçeleniyor. Silahı vs alınarak sorgulanıyor, suçlu muamelesi görüyor.
ve başka bir hakim tarafından, akıl almaz, gurur kırıcı cezalar alıyor! Ve polis sinir krizleri geçiriyor.

Şimdi bir polis görevini yaptığı için bu muameleleri gördü. Şimdi bir daha görevini aynı şevkle nasıl yerine getirir? Bu olay insanın beynini kasacak derecede bir haksızlıktır.

Doğuya eğitim diyoruz ama.. Üniversite bitirmiş olan savcı ve hakimlerimizin bile eğitime ihtiyacı yok mu?

işte haberin detaylı linki:

http://haber.mynet.com/sayfali/yasam/Polisi-bayiltan-ceza/07Mayis2009/X1241696661343/0

NOT: Konuyu lütfen siyasi alanlara taşımayalım.
Ayrıca, haber detaylarının doğru olduğunu varsayarak yorumladım. Ama polisin sinir kriziyle hastanelik olması, bana doğru olduğunu düşündürüyor.

#panctom' tarafından 08.05.2009 17:13:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Mayıs 2009, 16:28 - İp: 88.***.**6.168
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Eğitimin ilk maddesi

insan olma ve insanca yaşama bilinci olmalı . . .

Tarih: 8 Mayıs 2009, 16:35 - İp: 81.***.**3.185
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Çok güzel bir konu Panctom, tebrikler

Aslında doğudaki korucuya devletin verdiği silah nasıl özgüven veriyorsa, bu savcı ve hakimdeki özgüven de devletin verdiği yetki ve makamdan kaynaklanıyor (tabi haberin doğru olduğunu yani polisin yanlış birşey yapmadığını varsayıyoruz)

Ancak yine de Doğu daki eğitim ve kültür sorunuyla bir savcının, hakimin egosunu tatmin etme problemini bir tutmak pek doğru olmaz bence.

Bizim sitede de var böyle bir aile, adam savcı, eşi avukat. Aman yarabbi, adam çok düzgün de, o kadın eğitimliyse buradaki hepimiz evliyayız valla.

Tarih: 8 Mayıs 2009, 16:46 - İp: 78.***.**5.148
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

doğrusun tayfun..

öncelikle başlığı güncelleyeyim ve haber içeriğine göre olduğunu belirteyim.

ama haksız bir uygulama olmasa bu polis neden hastanelik olsun?

Tarih: 8 Mayıs 2009, 17:00 - İp: 88.***.**6.168
sultann
sultann (üye)
İstanbul / Amatör

Sadece eğitimle de olmuyor bu işler.
Al işte Tayfunun verdiği örnek. Kadın avukat, belli bir eğitim almış ama insan olamamış.

Atakanın dediği gibi insan olma, bu birazda aileden, aileden aldığı eğitimden de geliyor.

Küçük yaştan itibaren iyiyi/kötüyü, doğruyu/yanlışı öğretmek.
En önemlisi sevgiyi öğretmek, bencil olmamayı, başka insanları hor görmemeyi öğretmek. Bence en önemlisi budur.
Bunu öğrenemeyen bir insanın eline fırsat geçtiğinde panctomun verdiği örnekteki olayın olması normaldir.

Tarih: 8 Mayıs 2009, 17:06 - İp: 81.***.**2.182
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

ayrıca "eğitim" çok geniş kapsamlı bir tanımdır.

doğuya olan "eğitim" farklı, medeni insanın alması gereken "eğitim" farklı..

insanca davranmayı bilmek ve adaletli davranabilmek te bir "eğitim" kavramının içindedir.
Ama buradaki durumun, tahsil eğitimiyle alakası yok..
insanın nefsinin de terbiye görmüş olması gerekir.
insancıl ve ılımlı olabilmek te bir eğitimi gerektirir.

Tarih: 8 Mayıs 2009, 17:12 - İp: 88.***.**6.168
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Hatta aslında, doğuya eğitim konusuyla da ilişkili denebilir bir yönde..
Eğitim önce kendi davranışlarımıza çeki düzen vermekte başlar.

bu doğusu ve batısı, herkes için gecerli..

Tarih: 8 Mayıs 2009, 17:16 - İp: 88.***.**6.168
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Türkiye'de olmaz işler oluyor. Ve en kötüsü, bu olayların normal olaymış gibi karşılanması. Çok tepki almaması.

Tarih: 8 Mayıs 2009, 17:20 - İp: 88.***.**0.35
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Biz buna eşşeklik diyoruz.
Tam olayı bilmiyorum. Ancak polisin anlattığı gibi olduğu açık. Hep böyle olur. Bunu övünerek anlatır hakim ve savcılarımız.
KElepçeleten savcı açıkça suç işlemiştir. Ancak ona hiçbir şey olmayacaktır. Polisin ise hayatı karardı.
Ama okyunus hakim ve savcıyı haklı bulacaktır.

Tarih: 8 Mayıs 2009, 17:40 - İp: 85.***.**5.207
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Remi doğru bir konuya değindi bence. Toplum da duyarsız kalabiliyor bu tip konulara.

Sultan ın belirttiği gibi aile önemli, çocukluktan başlıyor mesele. Çocukluktan öğrenecek yalan söylememeyi, çalmamayı, çırpmamayı, çalışmayı, terbiyeyi. Çocukluğundan hayvan, bitki sevecek ki çevresine duyarlı olacak.

Tabi anlatmayla olmaz, ebeveynler de ona göre davranacak. Çocuk ailesinden ne görürse o doğru.

#t_yaman' tarafından 08.05.2009 17:45:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Mayıs 2009, 17:43 - İp: 78.***.**5.148
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

SAdece foruma yazmakla kalmayacağım. Hakim ve savcılar Yüksek kuruluna ve adelet bakanlığına ve mensubuna sahip çıkmadığı için içişleri bakanlığınada birer yazı yazıp bu hakim ve savcılar hakkında soruşturma başlatılması ve hakettikleri cezayı almaları için girişimde bulunacağım.
Ayrıcalıklar demokrasiye yakışmıyor.

Tarih: 8 Mayıs 2009, 17:50 - İp: 85.***.**5.207