lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Bu Kadar:lütfen Yardım..

Buna benzer bir konu DSLR almadan önce de açmıştım ama sorunum DSLR alınca da geçmediği için yeni konu açtım..

Evet artık çektiğim hiç bir fotografı beğenmiyorum.Yada çektiğim hiç bir fotoğrafın sanatsal ve görsel açıdan bir değeri yok..Bir foto turunda yaklaşık 200 fotograf çekiyorum .Ama içlerinden ancak biri ikisi "eh işte düzeyinde" gözüme geliyor..

Sıkıntım konu bulmakta.Ağırlık olarak manzara fotografı çekiyorum ama artık manzara açısından kompozisyon oluşturacak ışığı, objeleri ve mekanı bir araya getiremiyorum..Gözüm görmez oldu.

Lütfen biri bana yardım etsin.Ben neden tıkandım? Ben şimdi ne yapmalıyım? Fotograflarımdaki hata ne?

Not:Geyik değildir arkadaşlar.Lütfen bana yardım edin ondan sonra yine geyikleşiriz

Tarih: 4 Haziran 2007, 22:37 - İp: 88.***.**6.38
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Öncelik sevgili emin başınız sağolsun..Allah günahlarını affetsin.Ne kadar üzüldüm bilemezsiniz..Allah sabırlar versin.Ne kadar güzel öneriler onlar..

Ve grçekten arkadaşlar çok değerli öneriler geliyor.helfire nin uğur getirici bir şey ile fotoya çıkmak, eraycanlının yeniden başlayın önerisi, merhazın uzaklaşın ve hele hele de kontrastın en can alıcı tespitleri..Bütün önerileri yazılanları tek tek iki kez okudum okuyorum..Hepsi altın değerinde ..Hepinize çok teşekkür ederim..

Sevgili kontrast sana ayrıca cevap vereceğim ama bi yemeğimi yiyeyim..

Tarih: 5 Haziran 2007, 13:10 - İp: 88.***.**8.243
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Kontrast düşündüm düşümdüm ama ne desem bilemedim. Alınganlığım konusunda belki haklısın ama fotolarımın ELEŞTİRİLMEMESİ beni daha fazla üzüyor..Sizin bu yaklaşımınızı fikirlerine değer verdiğim bir arkadaş da sergiledi.Aynı şeyleri söyledi.Ve sizlere teşekkür ediyorum.

Bir müddet fotograf çekmemeye karar verdim.Ve bu arada 5 tane fotograf üzerine kitap aldım.Onları okuyacağım, okuyorum..Ve siteden de sanırım biraz uzaklaşacağım..

Tekrar önerilerde bulunan tüm arkadaşlara çok çok teşekkür ediyorum..

Tarih: 6 Haziran 2007, 22:13 - İp: 88.***.**3.212
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Lazut hocam okuduklarından ara sıra buraya da yazsan biz de nasipleniriz.O kadar uzak kalma siteden.

Tarih: 6 Haziran 2007, 22:19 - İp: 85.***.**7.166
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Fotoğraf çekmeye ara versen de galeride yorumlarınızı forumlarda geyiklerinizi önerileriniz esirgemeyin

Tarih: 6 Haziran 2007, 22:24 - İp: 144.***.**2.110
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

fotograftan uzaklaşıp ne yapmak lazım. Yerine bisey konmayınca biseyden de kaçılmıyor. Keyifli bişeyin yerine ancak keyifli başka bisey konulabilir.

Kitapları okyanus ustanın dediği gibi paylaşsan.. Gerci usta dedim ama usta kitabı naapsın. Okyanus diyim ben en iyisi.

Eleştirilmesi konusunda herkes her zaman aynı seyi soylemek istemedigi icindir. Dedim ya konsept aynı olunca.. Yani ben bile bir kaç fotona yorum yapmaktan kaçtım. CUnku aynı şeyleri söylemekten cekindim. Gerek yok dedim.

Tarih: 6 Haziran 2007, 22:28 - İp: 88.***.**9.140
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Elbette ki uzaklaşmak mümkün değil.Elbette foto çekecem ama tamamen fotograf kurallarını hiçe sayarak.Ve asla foto çekmeye evden çıkmayacağım.Ve bir de dediğim gibi elimdeki fotograf kitaplarını okuyacağım.
Kitap demişken arkadaşlar aldığım kitaplar
1-Doğada Dijital Fotoğrafçılık, James Martin
2-Fotoğrafda Kompozisyon,Tom Grill- Mark Scanlon
3-Dijital Fotoğrafçılık,Tom Ang
4-A dan Zye Fotoğraf, Özer Kanburoğlu

BunlARI belki çoğunuz okumuşsunuzdur ancak ben yeni aldım ve fotoğrafta kompozisyondan başladım..

Belki de en büyük sıkıntım bu ..Kompozisyon yani..Bunu halletmem gerekiyor.Önce ne çekmem gerektiğini bulmalıyım.. Ve çizgileri renkleri uygun yerlere koymalıyım..

Neyse elbette paylaşacağım arkadaşlar..Ama önce bir ben özümseyeyim.
Oyanus ve mavi izci çok teşekkür ederim..Elbette sizlerden ayrı kalmak öyle kolay değil..

Sevgili Hüseyin bir ititrafda da ben bulunayım..O fotograflarını nasıl işlediğini yazmadğın için inan ben de sana yorum yazmıyorum..Kızıyorum çünkü sana..Ama fotoların beni çok etkiliyor.Burkay08 ve sen fotolarınızı nasıl işlediğinizi paylaşsanız bence çok iyi olur.

Tarih: 6 Haziran 2007, 22:41 - İp: 88.***.**3.212
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

lazut; siteden ve makineden uzak kalmak doğru bir çözüm değil.
zaten makineni yeni aldın, ara vermek bir yana elinden düşürmemen lazım.
bizim genel yanılgımız şu; internetteki galerilere göre kendimizi yargılıyoruz, açık konuşayım, buradaki galeri ve diğer galeriler(fotokrtik, fotokronik) benim umrumda bile değil.
ben uzun süredir hiç bir yere fotoğraf bile yüklemiyorum. 2 aydır fotoğraf eklediğim tek yer google earth programı, 2000 izleyici sayısına ulaşan fotoğrafım var orada.

ben internetteki sanat galerilerine kızgınım, öfleliyim. hem de hepsine. fotokritik, burası, fotokronik, ve diğerlerinin kimseye bir şey öğrettiği filan yok. aksine insaların yaratıcılığını önlüyorlar.

üstelik bi huyumuz var, kendi arkadaşlarımızın fotoğraflarına bakıyoruz.

yorum vs. benim umursadığım şeyler değil. umrumda bile değil yemin ederim.
ama şu da var ki, izleyicisiyle buluşsun diye yüklüyoruz sonuçta.

şu sitede üşenmedim, onca yorum yazdım, ama kimseye yaranmak gibi kaygım olmadan, sınırlı da olsa bilgim dahilinde yardımcı olmak için.
elbette bir karşılık da beklemiyorum, zaten bence çok fazla izlenen bir şeyin aslında bayağı bir şey olması da mümkün.

geçenlerde bir fotoğraf yüklemiştim, tüm fotoğraflarım gibi, aşırı iddialı bir şey değildi, ama izlenme sayısı sıfır, yorum sayısı da pek tabi sıfır. 3. sayfaya düşmüş ve sıfır izlenme sayısı.

fotoğrafa bakış açımızı değiştirmeliyiz, galeriler bizi köreltiyor.
eski -30,40- senelik fotoğraflara neden bu kadar düşkünüz?
çünkü onları çekenler hiç bir şeyden etkilenmemişler, kendilerince kadrajı kurup çekmişler.

benim size naçizane tavsiyem asla makinenizi bırakmayın. bir süreliğine ara veriyorum diye bir şey olmaz.

proje çalışın, mesela benim gibi google earth programına yaşadığınız, gezdiğiniz yörenin fotoğraflarını sistematik olarak yükleyin. çok keyifli.

belki günün birinde uzak bir ülkenin küçük bir köyünde yaşayan birisi o fotoğrafa bakar, bakar ve mutlu olur.

yoksa galerilerdeki yorum sayısı, izlenme sayısı , avatara çıkma sayısı hiç önemli bir şey değil. kimsenin bi bçktan anladığı da yok zaten.
hep başkasının fotoğraflarına özentiden ibaret şeyler çekip duruyoruz.

yol gösterici yorum beklemek bizim sitede zaten hayal, artık ben bile yazmıyorum yorum filan başka sitelerde farklı değil.

eskiden üşenmeden uzun uzun yazardım.

Tarih: 6 Haziran 2007, 22:46 - İp: 88.***.**2.138
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

valla nasıl işlediğimizi yazsak işin esprisi kaçar. ama bir taafım diyor ki . Sen lazutla bu sene bi yerde karşışacaksın diyor. O zaman hallederiz

Tarih: 6 Haziran 2007, 22:50 - İp: 88.***.**9.140
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili buffalo bak bu kaçıncı olacak bilmiyorum ama SEN ÇOK İYİ BİR ADAMSIN HArbiden öyle..

Bu dediklerine katılmamak mümkün değil.Ve ara vereceğim derken aslında galerime daha foto yüklemiyeceğim demek istedim.Zaten bir önceki yorumumda da yazdım..

Galeriye fotograf yüklememin tek sebebi acaba iyi fotograf çekebiliyor muyum?..Sadece bunu öğrenmek..Evet gerçekten..Çünkü ben fotoğraf aşığı biriyim.Taa eskiden beri..

Ve şimdi foto siteleri sayesinde çektiğimiz fotolarda duygu ve düşüncelerimizi karşıdakilere akatarabiliyor muyuz onu görebiliyoruz..

Ve yeni bir topikte tartışmaya da açacağım öyle sanatsal öğeler taşıyan bir kaç fotografım var ki-tabi kendimce- hiç kaale alınmamış..Oysa bence çok duygu yüklü fotolardı onlar.Ama yorum almayınca şevkim çok kırıldı.

Belki de dediğiniz gibi galeriler sırf böyle zarar veriyor bize..

Tarih: 6 Haziran 2007, 22:59 - İp: 88.***.**3.212
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Hüseyin ses kaydedicisini şimdiden sipariş veriyorum.Tabancamı da belime koyuyorum.Ve o anı beklemeye başlıyorum.

Tarih: 6 Haziran 2007, 23:01 - İp: 88.***.**3.212