yasintoygar
yasintoygar (üye)
İstanbul / Meraklı

Bilemedim Şimdi. !

Abilerim ablalarım kardeşlerim akranlarım.. Derdim aldı başını çok uzak diyarlara göç etti artık..

Yaşım 21.. Fotoğraftan önce yaptığım aktiviteler hep spor üzerineydi..

6.sınıftan 7. sınıfın sonuna kadar okulumun hentbol takımındaydım ve bu süre zarfında 3 maça ve sayısız antremana çıktım.. İyide oynardım.. Belki Üsküdar Belediyesinde belkide Beşiktaş'ta oynayabilirdim şu an.. "Bıraktım".!

7.Sınıftan lise 3 e kadar basketbol oynadım.. Yine okul takımındaydım maçlarım ve antremanarım oldu.. "Bıraktım".! Bıraktıktan sonra 2 sene kadarda dağ bisikleti ile uğraştım. Antreman yaptım. Antreman yarışlarına katıldım.. Hevesliydim.. Hevesim söndü.. "Bıraktım.!"

Benim bunca yaptığım işte, bunca döktüğüm terde ailemin tek farkında olduğu şey terlettiğim ve çamurladığım kıyafetlerim ve eşofmanlarım oldu.. Hep içime attım hep onların işinin bitmesini bekledim.

Bugün 23 Ocak ve İstanbul'da muhteşem bir hava vardı.. Birkaç fotoğraf çekeyim dedim ve dışarı attım kendimi ilk önce Beylerbeyine oradan Salacağa geçtim.. İyi kötü birşeyler yakaladım.. Akşam eve geldim fotoğraflarımı bilgisayarıma atıp gerekli düzeletmelerini yaptıktan sonra bir hevesle gittim dizi izleyen annemin yanına. " Nasıl olmuş annem, güzelmi " diyerekten.. Keşke gitmeseydim. Keşke o fotoğraf harddiskimin D: bölümünde bir klasör içinde dursaydı.. Keşke annemin " Televizyonda hep görüyoruz " cümlesini hiç duymasaydım.

Arjantin bardakla tekilayı su misali içmiş gibi oldu içim.. O an laptopu dizime vurasım, fotoğraf makinasınıda duvara çalasım geldi..

Bir daha fotoğraf çekmeye bu kadar istekli çıkabilirmiyim.

şimdi bilemedim ben..

Tarih: 23 Ocak 2013, 00:49 - İp: 95.***.**3.179
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

diğer konu;
bu tezpitiniz ile ilgili onlarca belki yüzlerce kitap bazılmıştır. hedef kitle ve pazarlama(sunum) ile ilgili..

bugün bana fesbuk sahibi gelse ve dese ki fesbuk yaptım bak ne güzel olmuş beğendin mi sende dese ve bende beğenmedim hatta fesbuğa girmem desem.. (normaldede face sahibi değilim)

adam da buna kafayı taksa siteyi kapatsa.. ne saçma olurdu değilmi..

dandik oyuncak 2,5 yaşında bir çocuğa verildiğinde çocuk sanki bi sandık altın bulmuş kadar sevinir.. ama benim için o oyuncakların hiçbir değeri yoktur..

fotoğraf netiecede bir araçtır. anneniz neyi çok seviyor?
örneğin işlemeli bir bez diyelim. siz o işlemeli bezi bi yerde çok güzel çekseydiniz ve annenize gösterseydiniz anneniz yine fotoğrafı beğenmeyecek işlemeli bezi beğenecekti..

mesele bu..

Tarih: 23 Ocak 2013, 13:55 - İp: 81.***.**0.60
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın arkadaşım, moralini sakın bozma. Herkesin iyi kötü bir hobisi, amatör veya profesyonelce zevk aldığı uğraşısı vardır. Fotograf hobisi de bunlardan sadece birisi. Bu hobi herkeste olmadığı için çektiğiniz fotograflar izleyenler tarafından gerekli ve lüzumlu görülmeyebilir. Onlara göre fotograf sadece anı fotograflarıyla sınırlıdır. Ayrıca toplumda herkesin fotograf çekmekten zevk alması zorunluluğu da yok. (bunları anneniz için değil, genel olarak söylüyorum)
Benzer durumlar bende de oluyor.
Örneğin birisi bana soruyor.
- Fotograf çekiyorsun da ne oluyor?
Ben hemen karşı soruyu yapıştırıyorum.
- Sigara içiyormusun? (tabi büyük bir ihtimalle içiyor)
- İçiyorum.
-Neden içiyorsun?
- Zevk alıyorum da ondan.
- Ben de fotograf çekmekten zevk alıyorum.
- Sen sigara içerek kendini ölüme mahkum ediyorsun. Ama ben açık ve temiz havada doğada fotograf çekerek hem zevkimi tatmin ediyorum. Hem de sağlıklı kalıyorum.
- Hadi ya!. Doğru gibi. Kaça bu makinalar. Nerden aldın? Pahalı mı?
Sonuç; fotograf çekmeye devam. Fotograf hobisi en güzel ve insana sağlık kazandıran hobilerden birisi. Sakın bırakma!...

#ercan43' tarafından 23.01.2013 21:00:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ocak 2013, 20:47 - İp: 92.***.**9.111
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

çok nadir aklıma geldikçe bu siteye bakıyorum.

sevgili kardeşim..

eskiden bu forumda onlarca kişi sohbetler ederdi. her türlü sorunu olanlar burada çözüm arardı.
bir nevi dostlar kahvehanesi gibiydi burası, katledilmeden önce..

Her neyse, 1 haftadır ara ara bakıyorum. Bugün de senin yazını görünce bunu es geçmek istemedim. Kayda değer bir sorun çünkü...

Tamamen haklı olduğunu söyleyerek başlayayım önce..
Anne büyük bir değerdir, tektir. Bu değişmez bir gerçektir, senin annen için de öyledir.
Ama konumuz bu değil tabi ki..

Annen çok yanlış davranmış. Olur onlar da yanlış yapabilir.
Kaldı ki fotoğraflarına baktım, gayet iyi yoldasın. Sende o ışığı gördüm.
Cidden söylüyorum.

Ben netfotoğraf sitesine bazı sebeplerden dolayı saygısını yitirmiş bir üye olarak, sana cevap yazabilmek için üye girişi yaptıysam, bu sözlerimi ciddiye alabilirsin.

Sen iyi fotoğrafçı olacaksın. Bunun için imzamı bile atabilirim.
Ama fotoğraflarını annenle değil de toplumla paylaşmalısın.
Sen fotoğrafları annen beğenecek diye mi çekiyorsun? Annen zaten bundan sonra "beğendim" dese bile, sen "yine beğenmedi gönlümü almaya çalışıyor" diye şüphe duyacaksın.

Madem öyle, annen yine anne olarak o güzel değerinde dursun. Ama fotoğraflarının takdir makamı olmasın. Çünkü sendeki kaabiliyeti köreltebilir.
Sanat toplum için yapılır, topluma sunulur.
Sen de bu kaabiliyetini köreltme, tam tersine azimle kendini geliştir.
Ve topluma sun...

Sakın vazgeçme..

Başarılar seninle olsun.

Tarih: 26 Ocak 2013, 17:06 - İp: 94.***.**2.233
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Anneler hep doğru söyler..

Ne deseydi kadıncağız; "-televizyonda gördüklerimiz çok daha iyi." demiş olsa ne hissedecektin...

Tarih: 1 Şubat 2013, 23:16 - İp: 83.***.**3.239
  • 1