flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

Şimdi Ben Napayım ?

Konuya direkt giriyorum.

1 yıl önce türkiyeni sayılı dergilerinden birine bir bir kez kullanılmak üzere 15 kadar fotoğraf verdim.

herhangi bir sözleşme vs yapmadık 1 yılsonra dergiden ayrılan adam kalkmış bir dergi çıkart maya başlamış dergide benim fotoğraflarımı kulnmış imzamıda eklemiş eksik olmasın.

fotorafları verdiğim deginin editörünü aradım olayı sordum personel işten çıkmadan önce fotğrafları çalmış olabileceğini söyledi.

söyleyin adoslar napayım?

Tarih: 5 Haziran 2006, 22:22 - İp: 81.***.**6.136
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Vay vy vay.Bize iş çıktı sanırım. DEmek editörümüzün fotoğraflarını aşırmışlar. Bunun cezasını çekmeliler. Bu tür sanat eserlerinin izinsiz kullanımı 5 yıl hapis ve 50.000 ytl para cezasını gerektiriyor.Ayrıca tazminat tabiki.

Tarih: 5 Haziran 2006, 23:26 - İp: 85.***.**1.113
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar,
yapılacak iş belli Pazar beye bir adet vekaletname,o işini bilir

İşin şakası bir yana,bu tip sorunların artık daha da sık yaşanacağı bir ülke olmaya doğru gidiyoruz. Aile doktoru mantalitesi ve yurt dışında bir çok ülkede olduğu gibi, muhasebeciye nasıl acımadan parası veriliyorsa bir de avukat ile her iş görülmeli.Çünkü ortada sizin hukuken hakkınızı koruyacak biri olduğunda bu tip safsatalar ile hem vakit kaybetmiyor insan, hem de her işiniz baştan sıkı bağlanıyor. Bu biraz da alarımı olan evin hırsıza caydırıcılık sağlaması gibi bir durum.. İstisnaları boş vererek tabii..

Genelde bu tip şeylerden maliyet nedeni ile kaçılır ama gelen tek bir olay tüm maliyeti de karşılayabiliyor çoğu zaman..

sevgiler

Tarih: 6 Haziran 2006, 04:49 - İp: 85.***.**7.101
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Thalassa son derece haklı. Almanyada avukatlık sigortası var. Aylık 30-40 euro gibi bir para veriyorsunuz ve bütün yıl tüm hukuk işleri için bedava avukatınız oluyor. Gerçe bizde vatandaş eminim cılkını çıkarır bu işin ama olsun.Bence öyle olmalı. Benim bürom, evim, arabam sigortalı.Belki tüm hayatım boyunca ödediğim paralar boşuna gidecek.Ama ya birşey olursa. O zamanda belki ödediğim paranın tamamı bana bir seferde geri dönecek.
Bu arada bu konularda İstanbulda olması nedeni ile okyanus un da bilgisi olabilir.Hatta onun daha çok olması lazım.Zİra ülkenin sanatının tamamı İstanbulda icra ediliyor.

Tarih: 6 Haziran 2006, 08:23 - İp: 85.***.**1.113
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

ustam....bence hiç durma ara hakkını...bu ne ya...babasının malı sanki o fotograflar.....

hırsızlık bu

Tarih: 6 Haziran 2006, 22:44 - İp: 85.***.**9.32
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

sonuç ne oldu diye sorabilirmiyim..

Tarih: 27 Ekim 2007, 19:36 - İp: 85.***.**3.193
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Yapacaklarınız 4 madde halinde...

1-Önce bu işten ne kadar telif alabileceğinizi tespit edin... Yani derginin trirajı, satış fiyatı fotoğraflarınızın adedi, benzer durumda satılan fotoğraflara ödenen para gibi kriterlere göre bir telif ücreti tespit edin...

2-Dergi sahibine noter aracılığı ile bir ihtarname çekin, uygun bir süre tanıyın mesela 10 gün ve telif haklarınızı ihtarnamede belirttiğiniz hesaba ödemesi aksi halde avukat tucağınızı ve Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesine dava açarak, alacağınızı faiz ve avukatlık ücreti ile birlikte tahsil edeceğinizi, ayrıca FSH Ceza Mahkemesine de şkayette bulunacağınızı kibar ve sert bir dille anlatın....

3- İhtarnamenizin tebliğ edilip edilmediğini kontrol edin... Tebliğden sonra verdiğiniz süre kadar cevabın gelmesini bekleyin..

4-Para yatırılmaz, olumsuz bir cevap gelir veya (%90 her vakada olduğu gibi) hiç cevap verilmezse 2. maddedeki tehditlerinizi uygulamaya başlayın...

Eğer anlattığınız çerçeve doğru ise ve fotoğrafların size ait olduğunu kolayca ispat edebiliyorsanız müracaatlarınızın bir parça gecikmeli de olsa olumlu neticelenmesi hemen hemen kaçınılmazdır...

Bütün bunları bir Avukat tutarak yapmanızda fayda var...
Benim iyi bir makinam var ve fena da fotoğraf çekmediğimi düşünüyorum ama yine de vesikalık cektirmek veya bir özel günü fotoğraflamak gerekirse mutlaka profesylonel yardım alırım...

Ancak bunun için (bu iş için Avukat tutmak için) talep edebileceğiniz telif tazminatı dişe dokunur olsa iyi olur....(Yani tirajı yüksek ve pahalı bir dergi olsa) Aksi halde boşa kürek çeker ve masrafa girersiniz...

Kolay gelsin....

Oooo konu baya eskiymiş neyse yeni okuyanlar bilgi sahibi olur...
Ama neticeyi bende merak ettim...konuyu açan cevap verirse sevinirim...

Muhtemel cevabı uğraşmadım olacak her halde..

#ozzy baba' tarafından 27.10.2007 20:47:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ekim 2007, 20:40 - İp: 85.***.**1.124
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

dergi battı adma kayıp yorgan gitti kavga bitti. desek bilmorum .

Tarih: 28 Ekim 2007, 13:10 - İp: 88.***.**6.139
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Baro bşk'ları da sıcak bakarsa avukatlık sigortası çıkmalı,,ama öyle kolay değil tabi.. Bkz KHK..

Ayrıca noter onaylı tescil ettirip ileriki zamanlar gereği telif hakkı münhassıran korunmalı.

Tarih: 12 Şubat 2009, 14:21 - İp: 88.***.**3.241
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Ne davalar var bakın işte,,, neyse müşteri haklı çıkmış ya..

TIKLAYIN ..

İşin peşini bırakmamak sonucu dava sonuçlanmış..Lakin işyerinin de yaptığı çok ayıp ..

Tarih: 16 Şubat 2009, 02:04 - İp: 88.***.**2.28
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Son durum ne oldu.?

Tarih: 19 Mart 2009, 11:03 - İp: 85.***.**6.150
  • 1