sameterdem
sameterdem (üye)
Denizli / Amatör

Şimdi Ne Yapmam Lazım

Merhaba arkadaşlar başımdan geçen bi olay ve bir sorun ile ilgili öneri ve görüşlerinizi almak istiyorum geçenlerde fotoğraf çekerken makinenin sensöründe toz oldugunu farkettim bir sonraki günde bir geziye gideceğim için semsörü temizletmem gerekiyordu bulunduğum şehirde araştırmaya başladım ve fotografçıları arayarak sordum sonunda bunu yapabilicek fotograf makinesi tamir eden bir firmaya ulaştım sensör temizliğini internetten araştırdıgım kadar biliyorum lensi taktıgımız delikten makinenin içinin açılmasına gerek kalmadan yapılabileceğini sanıyorum bu işi yapıcak arkadaşada özellikle makinenin içinin açılıp açılmayacağını eğer açıcaksa temizletmek istemediğimide söyledim ve oda hiç bir şekilde açılmayacagını söyledi aksam üstü gittim makineyi aldım eve geldiğimde makineyi kurcalamaya başladım ve vidaların üzerinde tornavida izleri gördüm ve adamı geri aradım makinenin içinin a.ılmayacagını söylemistiniz dedim oda zaten açmadık sadece vidalar gevşeyebiliyor onları sıktık dedi tamam dedim ama inanmadım makineyi biraz daha detatlı inceleyince el tutulan yerdeki plastigin ucunun kalkık oldugunu gördüm kaldırıp baktıgımda orada bir vidanın eksik oldugunu yani makine açılmıştı sinirlenmiştim ama onuda es geçtim eyer çekmesinde bi problem yoksa yapcak bişey yok dedim ve makineyi kurcalamaya devam ettim cihazım canon 600d ve üzerinde sensör temizleme var normalde sensör temizleme çalısırken küçün motor çalısma sesi gibi bi ses gelir sensör temizlemeye bastım ve cihaz errror verdi tekrar denedim gene aynısı oldu tamam dedim bunuda bosver çalıssın yeter dedim önce lcd ekrandan bi kaç fotograf çektim sorun yoktu daha sonra vizörü açtıgımda şok oldum çünkü kırmızı odak ışıkları silik ve dağınık olarak gözüküyordu biyeri odakladım ve çektim fotografa baktıgımda makine farklı biryeri odaklamıştır daha sonra makineyi tripoda taktım ve kumanda ile önce lcd ekrandan daha sonra vizörden af olarak aynı şeyiçektim vizörden çekilen fotograflarda odak problemi vardı makine farklı biryeri odaklıyordu sonuç olarak gezim mahfolmustu bi gün sonrada istanbulda dönücektim ve döndüm makineyi ilk verdiğim adamla artık muhattab olmak istemediğimden sağlam bir teknik servis lazımdı ve canonu aradım oda bana erkayaların numarasını verdi makineyi erkayalara götürdüm sıkıntılarını anlattım ve verdim yaklasık bi kaç saat önce erkayalardan mesaj geldi ve makinenin tamir ücretinin 637 tl oldugu yazıyordu gene şok oldum ilk verdiğim arkadaş 637 tl masraf çıkarıcak ne yapmış olabilirdi veya erkayalarmı pahalıydı sonuç olarak yarın makineyi geri alıcam ve ne yapacagımı bilmiyorum daha taksitini ödeyemedigim makinem bi halta yaramaz oldu acaba önerebileceginiz makineyi hösterebilecegim baska biyer varmı veya şimdi ne yapmam lazım yardımcı olursanız gerçekten cok sevinirim iyi geceler

Tarih: 8 Şubat 2013, 19:24 - İp: 78.***.**4.244
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Makinanızı keşke Hayyam'daki ustalara götürseydiniz. Hem daha ucuz olurdu. Hem de güzel tamir edilirdi.
Hayyam'da birini tanımanız gerekmez. Dükkanlara sorsanız sizi yönlendirirler.

Tarih: 8 Şubat 2013, 20:20 - İp: 212.***.**6.30
sameterdem
sameterdem (üye)
Denizli / Amatör

Sayın ercan43 cevabınız için teşekkür ederim yanlız forumda hayyam hakkında pek iyi şeyler duymadığım için orayı düşünmemiştim orada önerebileceğiniz biryer varmı acaba ?

Tarih: 8 Şubat 2013, 21:15 - İp: 78.***.**4.244
gokhanz
gokhanz (üye)
İstanbul / Amatör

hayyamdan genelde aldatıldığını düşünen insanlar genelde buraya topic açar ve çoğu insanda hayyama gitmeden oradaki esnafı tanımadan peşin bir önyargıya sahip olur.hayyam esnafı kötü diye.
Ben 3 senedir bu sitedeyim bir kişinin bile burada hayyamdan makineme şu parçayı aldım çok memnumum diye topic açtığını görmedim.
yani burada iyi olur Allah'tan kötü olur hayyamdan mantığı hakim.
Halbuki birazcık uyanık olmak her sıkıntının çaresi aslında.

selamlar..

Tarih: 8 Şubat 2013, 21:25 - İp: 88.***.**0.208
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

makina başka makinayla değiştirilmiş olabilir, seri numaralarını daha önce kaydettiyseniz kontrol edin...

Tarih: 8 Şubat 2013, 22:54 - İp: 176.***.**1.69
sameterdem
sameterdem (üye)
Denizli / Amatör

bayberti seri numarasını kontrol ettim zaten makineyi verirken adamda servis kagıdına gözümün önünde yazıp vermisti bana benim anlamadığım benim görüşüm makineyi ilk verdiğim arkadaş içini açtı ama düzgün toparlayamadı odak ve sensör problemide buradan çıktı ama erkayalarda neden 600 kusur tl masraf çıktı bu sadece benim görüşüm bakalım yarın gidince öğrenicem neymiş makinenin nerdeyse kendisinden çok eden sorunu

Tarih: 8 Şubat 2013, 23:20 - İp: 78.***.**4.244
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

sensör temizliği için vidalara dokunulmaz içi açılmaz, hatta temizliği yanınızda gözünüzün önünde yaparlar bazen...

durum bana şüpheli geldi, serviste başka kimse yok muydu, onlarla görüşün...(yani ilk yaptırdığınız yer)...

#bayberti' tarafından 08.02.2013 23:41:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Şubat 2013, 23:36 - İp: 176.***.**1.69
sameterdem
sameterdem (üye)
Denizli / Amatör

malesef yoktu yani vardıda anladığım kadarıyla işten anlayan bi görüştügüm arkadaş vardı diyerlerinin bişeyle alakası yok zaten adamı aradım açmadım etmedim dedi açılmış bal gibi belli ama sonuçta yapcak bişey yok ben onu Allaha havale ettim

Tarih: 8 Şubat 2013, 23:50 - İp: 78.***.**4.244
silzey
silzey (üye)
Şırnak / Amatör

Madem erkayaların fiyatı oldukça yüksek ve sıkıntı yaratıyor.O zaman bir serviste ben vereyim sana yıllar önce benim bir makinam vardı sony onun pil yuva tırnağını kırdım ve bakrköydeki vib ve mahir elektroniğe gittim ikiside sony servisi olduğu için 260 tl masraf çıkardılar.bende araştırma ve arkadaşların önerisi üzerine sirkeciye altın han yani kastelli han diye bilinir.orada baktığın zaman çok büyük tabelası vardır içeride kime sorsan gösterir.kaan dijital diye gerçekten çok iyi ustalar, sadece herçeşit makina ve kamera tamiri yapıyorlar.sonuçta 260 tl ye sorduğum sony mi onlar işcilik dahil 32 tlye yaptılar.ben bile şaşırdım hem komple pil yuvasını orijinal olarak almanyadan siparişle getirip takmışlar. bir dahada sıkıntım olmadı.birde oraya bak derim.gerçekten yılların esnafı dır.bir git fiyat al. olmassa diğer ustalarada sorarsın.bir daha ehli olmayan herkese makina elletilmez.neyse geçmiş olsun.zaten erkayalarda bu pasaja oldukça çok yakın.100 metre.doğubank pasajının çapraz karşısında.

Tarih: 9 Şubat 2013, 02:18 - İp: 78.***.**1.218
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Hayyam'dan makine alanlardan şikayet duyduk, okuduk. Ama tamir konusunda herhangi bir şikayet ne duydum, ne de okudum. En iyi ustalar yine orda.

Tarih: 9 Şubat 2013, 10:25 - İp: 212.***.**6.30
mesutcedric
mesutcedric (üye)
İstanbul / Amatör

slm benim makınamın yazılımı sılındı ne yapmam gerekıyo yardımcı olurmusunuz makınam fujıfılm

Tarih: 22 Şubat 2013, 21:22 - İp: 85.***.**6.50