geyikrali
geyikrali (üye)
Ankara / Amatör

Başlıklar Ve Açıklamalar

Merhaba arkadaşlar..
Bir süredir dikkat ediyorum ve dikkatimi çeken bu konu beni çok rahatsız ediyor..Türkçemizi doğru kullanmıyoruz..

En çok gördüğüm hatalar:

1- Dahi anlamındaki "-de/-da" ekinin birleşik olarak yazılması...

Örnek verecek olursak:
Ben de yarınki buluşmaya katılacağım.(doğru)
Bende yarınki buluşmaya katılacağım.(yanlış)

2-Konuştuğumuz gibi yazıyoruz aslında yanlış konuşuyoruz..En çok hata yapılan kelimeler sitede rastladığım..
*Herkes yerine "herkez" yazılıyor.
*Yanlış yerine "yalnış" yazılıyor.
*yalnız yerine "yanlız" yazılıyor.

Bu konuda asgari düzeyde özen göstermemiz gerekiyor. Çünkü sahip çıkabileceğimiz başka dil yok.Yüzyıllar öncesine kök salan Türkçemizi bozmayalım gelecek kuşaklara da böyle aktaralım..Bunu yapalım ki şimdilerde var olan türkçe-öz türkçe sorununu büyüterek aktarmayalım, yeni sorunlar çıkarmayalım..

Bu isteğimi anlayışla karşılayacağınızı düşünüyor saygılar sunuyorum.

Yiğit Altay

Tarih: 25 Temmuz 2006, 19:30 - İp: 85.***.**9.77
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar,
eğer yanılmıyorsam yalnış ve yanlış yazılış biçimleri ile her ikisi de doğru olması gerekir. Yalnız kelmesini bilmiyorum ama o da olabilir gibime geliyor..

sevgiler

Tarih: 25 Temmuz 2006, 20:25 - İp: 85.***.**1.249
geyikrali
geyikrali (üye)
Ankara / Amatör

Gerekli bilgi için Türk Dil Kurumu İmla Klavuzuna bakabilirsiniz. Türkçe'de her iki yazımı da doğru olan bir kelime yoktur.. Saygılar..

Yalnızın kökü "Yalın"dır bu şekilde basit bi ayırım yapılabilir..

#geyikrali' tarafyndan 25.07.2006 20:30:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Temmuz 2006, 20:28 - İp: 85.***.**9.77
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Yiğit'e katılıyorum. Bir özensizliktir gidiyor.

Tarih: 26 Temmuz 2006, 09:16 - İp: 81.***.**3.185
rf
rf (üye)
Bursa / Meraklı

(hatalı yazımlar ) hızlı yazmaktan da kaynaklanabilir...

günlük hayatta doğru kullandığımız kelimeleri,ekleri..yazarken yerinde kullanamayabiliyoruz....nokta,virgül vs.. kullanımında da biraz sıkıntımız var gibi..bazen kullanmıyoruz,bazen de yanlış anlamlar verecek şekilde kullanıyoruz...

sözün özü; daha fazla DİKKAT ...

saygılar...

Tarih: 26 Temmuz 2006, 09:45 - İp: 88.***.**2.83
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

http://dahianlamindakideayriyazilir.com/

Tarih: 26 Temmuz 2006, 09:47 - İp: 85.***.**5.234
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Ben dil konusuna bu kadar takılmaması taraftarıyım nedense. hatta çoğu zaman bu konuda da kınanmışımdır mesleğim gereği hem yazıyorum hemde fotoğraf çekiyorum. bazı dönemler editörlük yaptığım da oldu. Ama genelde internet, msn ve bunun gibi mecralarda bu kadar dikkat edilmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Dilimizin hiçbir yere gittiği yok, kimse korkmasın. sürekli böyle bir hava yaratılıyor; "Türkçemizi kaybediyoruz" diye. Ben böyle bir şey olduğunu düşünmüyorum. tam tersine dil değişim içerisine giriyor, yeni yeni terimler, sözcükler kazanıyor. Dikkat edilirse kullandığımız dildeki birçok kelimenin Arapça ve İngilizce kökenli olduğunu zaten görürüz. Asıl önemli olan kellimelerin düzgün yazılmasından çok kelime haznemizi genişletmek. Günlük hayatımızda kullandığımız kelime sayısında diğer gelişmiş ülkelerin çok gerisindeyiz. İnsanlara rahat yazabileceği, konuşabileceği ortamlar bırakmak lazım. Her yerde düzgün yaz her şeyi düzgün yaz nereye kadar Ben sıkıldım valla, yazdığım yazıyı yayınlanmadan önce oku oku gözüme kan oturdu yav

Tarih: 26 Temmuz 2006, 17:06 - İp: 85.***.**7.218
  • 1