t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Alo Aloo Alooo Kimsin?

Ben telefonu "Alo" diyerek açmam, "efendim" diye açarım ancak nedir bu telefon açarken kullanılan "Alo" kelimesi?

Telefonda hemen hemen hergün kimbilir kaç kez kullandığımız "Alo" sözcüğü, gerçekte bir sevgilinin kısaltılmış adıdır. Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo'dur. Bu sevimli genç kız, telefonu icat eden, A.Graham Bell'in sevgilisiydi. Graham Bell telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lolos" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Graham Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "Alo" idi. Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip, tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka birşey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell'i telefonuyla başbaşa bırakıp onu terketti.Yaşlı Bell, sevgilisinin birgün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Bell'i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu "Alo" diyerek açıyor ve artık herkes "Alo" diyordu. O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak "Alo" demeye başladı. Bugün tümümüzün kullandığı "Alo" sözcüğü işte o günlerden günümüze uzanmaktadır.

Tarih: 2 Temmuz 2009, 17:12 - İp: 78.***.**5.148
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

bir muka bele.

Tarih: 2 Temmuz 2009, 19:41 - İp: 88.***.**0.120
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Yalnız varya iyi ki telefonu sen icat etmemişsin hocam. Hani yabancılar için birşey ifade etmese de bizim için iyi olmazdı

Tarih: 2 Temmuz 2009, 20:12 - İp: 85.***.**2.230
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 2 Temmuz 2009, 20:32 - İp: 78.***.**8.84
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

düşünsene öğrencisin, baban arıyor, para gönderecek sana;

"naber lem öküz"

"para yerine babayı alırsın, dana"

Tarih: 2 Temmuz 2009, 20:35 - İp: 85.***.**2.230
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

nıahahaha

itiraf.comda okumustum yıllar evvel..
cocuk sevgilisiyle konusuyo,sevgilisi bi sanıye arıycam hemen diyip kapatıyo..
birazdan telefon calıyo
cocuk telefonu
"merhaba yavrum ben küçük pipili bermuda seytanı" diye acıyo..

karsıdan dayısının sesi: naber evladım

Tarih: 2 Temmuz 2009, 20:45 - İp: 78.***.**8.84
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

puhahahaha
Şeytan çarpmışa dönmüştür

Tarih: 2 Temmuz 2009, 20:50 - İp: 85.***.**2.230
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

o tarihten sonra kendisinden haber alınamamıs

Tarih: 2 Temmuz 2009, 20:55 - İp: 78.***.**8.84
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Ev telefonumuz ilk olarak 1988 yılında bağlandı. E o zamanlar tüyü bitmemiş, toy bir delikanlıydık
şimdiki gibi cep tlf, MSN, chat nerdeeee...
Beğendiğimiz bi hatun oldumu ne yapıp edip hatunun ev tlf numarasını bulmak zorundaydık

bazen elde ederdik numarayı ve arardık. E haliyle umumi bir ev telefonu arıyon..
her an herkes açabilir!
Telefon çalar..
Derken kaba bir ses, abisi : ALOOOOO...!!

Ya zank diye kapatırsın, ya da:
-heh heh.. şey diyeceedim.. bizim recebi aradıydım daaa.. ordamı acep.. heh heh

-----------------------------------------

Şimdiki yeni nesil ne kadar şanslı olduğunun farkında değil, herşeye burun kıvırıyor.

Yok efem bu bilgisayarın işlemci modeli düşükmüş te, hızlı değilmiş, aynı anda heryere hızla zıplayamıyomuş!!!

tööbe töööbeeee...

.

#panctom' tarafından 03.07.2009 01:41:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Temmuz 2009, 01:40 - İp: 88.***.**8.232
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

valla babama ulasmak için cagrı cıhazına mesaj bıraktıgımız gunlerıde, telefon acmak için cep delen jetonları tasıfdıgım gunlerıde,turkıyeye gelen ilk cep telefonunu aldıgımız gunude hatırlıyorum..
şimdi dunyanın obur ucundaki insanlarla konusuyoruz, hatta goruntulerını alıyoruz..
bunlar guzel seyler..
saolsun allesandra ablamız..

Tarih: 3 Temmuz 2009, 01:48 - İp: 78.***.**8.37
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

O zamanlar bir de beni arayıp sesimi dinleyen hayranlarım olurdu
bana şarkı dinletirlerdi bazı bazı
e numaralar görünmüyor..
sonra sırf merakımı yenmek için bir defasında savcılığa dileke yazdım ve bana bi şifre verdiler.
arayan konuşmadığı zaman, o şifreye basacaktım ve numarası tespit edilecekti.
neyse işlemleri 1 ay boyunca yaptım. sonuçlar çıktı..

3 ayrı hatunun ev tlf tespit edilmiş
e tabii şikayetçi olmadım, "vazgeçtim" dedim.
ama eve gelip, tek tek arayıp güzel bir senaryoyla ödlerini patlattım
Çok keyifliydi yahu, onlara ne zaman rastlasam gülme krizlerine girerdim

hey allahım, ne güzel günlerdi yahu..

Tarih: 3 Temmuz 2009, 02:08 - İp: 88.***.**8.232