t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Alo Aloo Alooo Kimsin?

Ben telefonu "Alo" diyerek açmam, "efendim" diye açarım ancak nedir bu telefon açarken kullanılan "Alo" kelimesi?

Telefonda hemen hemen hergün kimbilir kaç kez kullandığımız "Alo" sözcüğü, gerçekte bir sevgilinin kısaltılmış adıdır. Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo'dur. Bu sevimli genç kız, telefonu icat eden, A.Graham Bell'in sevgilisiydi. Graham Bell telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lolos" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Graham Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "Alo" idi. Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip, tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka birşey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell'i telefonuyla başbaşa bırakıp onu terketti.Yaşlı Bell, sevgilisinin birgün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Bell'i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu "Alo" diyerek açıyor ve artık herkes "Alo" diyordu. O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak "Alo" demeye başladı. Bugün tümümüzün kullandığı "Alo" sözcüğü işte o günlerden günümüze uzanmaktadır.

Tarih: 2 Temmuz 2009, 17:12 - İp: 78.***.**5.148
hayat_can
hayat_can (üye)
Kocaeli / Meraklı

hee ben bunu biliyodum.. vaybe.. adama bak hatun kişiylen görüşmek için telefon icat etmiş.. birde anısı bilene kalmış ALO diye..

enişte hazır icad edilmiş telefonu kullanıp beni aramaya üşenirdi .. değil icad etsin..
ben ona mesaj yazardım mesaj yazmak daha zor olduğu için arardı işte

ey gidi ne günlerdi.. şimdikiler şanslı tabi... aç msn.. web cam.. ohh muhabbet sabaha kadar.. pc herkesin odasında tabi..

bizim ev telefonu tam holdeydi.. hadi bakim yiyosa holde otur telefonun başına konuş manitanla.. çok ezildik biz çok.. ne ezik bir gençlik dönemi geçirmişiz yarabbim..

Tarih: 2 Temmuz 2009, 17:21 - İp: 88.***.**2.51
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

süpermiş, ben de hep merak ederdim bu tanımlamayan kelimeyi. duymamıştım. teşekkürler..

Tarih: 2 Temmuz 2009, 17:21 - İp: 88.***.**2.157
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Teşekkürler Designwish; ben de yeni öğrendim. Bell takıntılı adammış ama, her gelen telefona ALO diye cevap veriyor, ne biçim iş.

Gülşen haklısın neydi o eski telefonlarla çekilen zorluk. İşin gücün yoksa kız arkadaşını aratmak için başka bir kız arkadaşa rica et. Bir kere kardeşime aratmak istedim, daha kızı aramadan babama ispiyonladı asla unutmam sanıyordum ama unutmuşum bak şimdi aklıma geldi. Bizim bir arkadaş vardı, aynı kız gibi ses çıkarırdı, ona aratırdık biz. Bizim de vardı şifreler, alobuyrun derse müsait alo derse müsait değil gibi

Tarih: 2 Temmuz 2009, 17:29 - İp: 78.***.**5.148
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ben telefon kullanmıyorum o ne olacak?

bununda fıkrası var mı?

Tarih: 2 Temmuz 2009, 17:32 - İp: 85.***.**4.71
hayat_can
hayat_can (üye)
Kocaeli / Meraklı

hee ben neden o taktiği akıl edememişim yaman insan ya...

yanlış numara deyip kapatıveriyodum

annemde az değil hep laf sokardı bana bizim numarada hep yanlış diye

hay ALlah ya.. bende unutmuştum bak iyi oldu hatırladığım..

Tarih: 2 Temmuz 2009, 17:35 - İp: 88.***.**2.51
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

benimde vardı şifrelerim..

- biraz beklermisin müsayit değilim üstüme birşeyler giyip geleyim
dersem bu çıplak olduğumu ifade ediyordu.

- şu an üstünde ne var
diye sorarsam bu o an sapıklığım tuttuğu anlamına geliyordu.

birşeyler daha vardıda unuttum.. doğaçlama yapıyordum.. ama rastgele numara cevirip böyle şifreli konuşmanın bazı sakıncalı durumlarıda oluyordu.. karşı taraf erkek çıkabiliyordu..

Tarih: 2 Temmuz 2009, 17:47 - İp: 88.***.**4.85
hayat_can
hayat_can (üye)
Kocaeli / Meraklı

rasgele çevirip mi??

oraya kadar olan herşeyi anladım da.. bak onu anlamadım işte

Tarih: 2 Temmuz 2009, 17:49 - İp: 88.***.**2.51
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

nası anlamadın ya..
ama tabi sen normal bir türk erkek ergenliği yaşamadın..

hakkat ya ne yaşadın sen..
ben anlayamadım seni nası bi hayatın var.. heyhat_can ne demek..
nası bi ortamın var..
arkadaşların kimler senin..

Tarih: 2 Temmuz 2009, 17:51 - İp: 88.***.**4.85
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

bundan sonraki ilk telefon çalışında " allessandro Lolita OSwaldo" diye açcam telefonu ?
ya da "Ale LOLOS"
bakalım ne olacak ?
yalnız duraksamadan nasıl söyleyecem bilmiyorum

Tarih: 2 Temmuz 2009, 17:52 - İp: 88.***.**2.157
hayat_can
hayat_can (üye)
Kocaeli / Meraklı

evet anotomim itibariyle normal bir erkek ergenliği yaşayamadım..

napalım Allah benim yeryüzünde hatun kişi olarak ikamet etmemi uygun görmüş..

ahhhh roko bey kardeşim ahhhh

ben bu 28 senede ne yaşamadım ki..

ne sen sorrr ne ben söyleyeyim abicim...

neyse ne diyoduk..

ben bide şey yapmıştım roko abi ( abi diyosak saygıdan )

bi çocuk vardı yakışıklı bişey bana pas vermediydi zevksiz...

üniversitedeydim ozaman.. onun cep telini bütün telefon klübelerine yazmıştım..

ateşli muhabbet için ara ARZU... diye yazdıydım

hay Allah yaff.. ne kötüymüşüm... aynı takdiği gıcık olduğum bi kızada uyguladım sonra.. arayan oldumu bilemiyorum tabi..

Tarih: 2 Temmuz 2009, 17:57 - İp: 88.***.**2.51