stcolor
stcolor (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

4. Türkçe Olimpiyatı

Geçen gece izledim kızılcahamam da yapılan yarışmanın bir bölümünü ve gerçekten çok hoşuma gitti Türkçemiz elimizden kayıp giderken böyle bir organizasyon çok anlamlı geldi bana dördüncüsü yapılıyomuş bu yıl ama daha önceki yıllarda haberimiz olmadı malesef kim bilir belki gerçekten bir dünya dili olur Türkçemiz. Organizasyonda emeği geçenlere şahsım adına teşekkür ediyorum ve sizden bu akşam bir kaç dakikanızı bu olimpiyatı izlemek için ayırmanızı rica ediyorum...

(Alıntıdır)
4. Türkçe olimpiyatında bir araya gelen 84 ülkeden 355 öğrenci Türkçe’nin tıpkı İngilizce veya Fransızca gibi bir dünya dili haline gelebileceği yönünde ümit veriyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatı’nın final gecesi Samanyolu ekranında izleyiciyle buluşuyor. Oldukça renkli geçecek final gecesinde Türkiye’yi Eurovizyon’da birincilik kürsüsüne taşıyan Sertap Erener, sanatçı Yücel Arzen tarafından bestelenen Türkçe Olimpiyatı Şarkısını 83 ülkenin çocuklarıyla birlikte seslendirecek. TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın olimpiyat meşalesini yakmasıyla başlayacak etkinlikte şiir, hikaye, sunum ve kompozisyon dahil toplam 9 dalda yarışma yapılacak. Çok sayıda saygın davetlinin katılacağı gecenin jüri heyeti de oldukça renkli ve tanınmış kişilerden oluşuyor ancak olimpiyat komitesi jürideki isimleri son ana kadar açıklamayı düşünmüyor. “İster salonda isterse ekranları başında, bu yarışmayı izleyen herkes, gözyaşlarını tutamayacak” diyen komite yetkilileri, bugüne dek benzeri görülmemiş bir çalışma yürüttüklerine dikkat çekiyorlar. Organizasyona katılacak Türkiye dışındaki 83 ülkenin öğrencileri Kızılcahamam’da bulunan Asya Termal tesislerinde toplanmış ve 355 öğrenci arasında 10 Haziran’dan itibaren finallere katılabilmek için kıyasıya bir Türkçe konuşma yarışı başlamıştı. Ayrıca organizasyonun yapılacağı Myshowland Gösteri Merkezi de, 17 Haziran’da adını İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi olarak değiştirdiğini açıklamıştı.

Tarih: 17 Haziran 2006, 15:16 - İp: 81.***.**1.151
titanik
titanik (üye)
İstanbul / Meraklı

absoluth diledigin kadar uzaga gidebilirsin

#titanik' tarafyndan 21.06.2006 03:04:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Haziran 2006, 02:39 - İp: 128.***.**8.50
absoluth
absoluth (üye)
Şanlıurfa / Meraklı

bitti,bitti.diğer foruma bak

Tarih: 21 Haziran 2006, 15:16 - İp: 85.***.**6.252
titanik
titanik (üye)
İstanbul / Meraklı

bitmis olmasi guzel.
boyle guzel bir konunun bole sacma bir tartisma ile kirlenmesini istemem zaten.

Tarih: 21 Haziran 2006, 21:20 - İp: 128.***.**8.50
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Türkçe olimpiyatları asla küçümsenecek bir olay değil. bu konuyuda kimsenin başka bir tarafa çekmeye hakkı yok.

84 ülkeden gelenler yarışmanın yapılacağı İstanbul gösteri merkezine giderken trafikyetdim, geçiş törenlerini gördüm, çok uzun bir konvoy vardı. 84 ülkenin bayrakları ile donanmış 84 araç peşşe gidiyordu. Hepisinin türkçe konuştuğunu düşünmek bile gururlanmama yetiyor.

Ülkemizin geleceği adına çok önemli gördüğüm bir olayı daha da büyüyerek devam etmesini diliyorum.

Tarih: 22 Haziran 2006, 17:05 - İp: 212.***.**0.50
zevahir
zevahir (üye)
Kastamonu / Meraklı

SERBEST KÜRSÜ OLDUĞU İÇİN Mİ FOTOĞRAF DIŞINDA BİR KONU SEÇİLDİ ACABA?!

Tarih: 23 Haziran 2006, 19:07 - İp: 85.***.**8.136
titanik
titanik (üye)
İstanbul / Meraklı

zevahir bey dogru tahmin

Tarih: 23 Haziran 2006, 20:39 - İp: 128.***.**8.50
sezgenc0
sezgenc0 (üye)
Bursa / Meraklı

acaba güzel olan işlerin devamlı olmamasının nedeni anlaşılıyor.neden bu hırs acaba.bu kadar güzel bir organizasyona nasıl bir zihniyet karşı çıkabilir,anlamak mümkün değil.hemen şucu bucu başlıyoruz.yapmayın beyler.EL-İNSAF yani...sadece minik Suğranın okuduğu istiklal marşımızı dinleseniz yeter duygularınızın değişmesine

Tarih: 24 Haziran 2006, 10:38 - İp: 85.***.**8.234
titanik
titanik (üye)
İstanbul / Meraklı

bu yilki yarismadan

bazi videolarin linkleri asagida,

buyuk bir heycanla izleyeceginizi dusunuyorum

buruk aci

Zaman

Sira Gecesi

Sen

Sol Yanim

Gum Pembe

Sen Gelmez oldun (benim favorim )

Onden Giden Atlilar

Kulis

Istanbul Gezisi

#titanik' tarafyndan 25.06.2006 02:06:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Haziran 2006, 01:56 - İp: 128.***.**8.50
kcbilir
kcbilir (üye)
İçel / Meraklı

Amerika'da 150. falan düzenlendi, aradaki farka dikkatinizi çekerim...
Ne güzel söylüyor Candan Erçetin:
"Faydası yok geç kalınmış figanın"
Ne güzel söylüyor atalarımız:
"Ata binen Üsküdar'ı geçti"

Tarih: 25 Haziran 2006, 02:45 - İp: 195.***.**2.79
titanik
titanik (üye)
İstanbul / Meraklı

sayin kac bilir,

amerikanin tarihi zaten 150-200 sene, kulturu ile global bir guc olmasinin mazisi ise 80-100 yili gecmez (acaba hersene 2-3 defami duzenlediler diye bir ihtimal aklima geldi simdi), tam olarak neyden bahsediyorsunuz ?

birde ortada bir feryat figan soz konusu degil, aksine gayret var caba var.

uskudari gecme konusunda:

diyelimki amerika 150 yil once basladi, acaba onlar Osmanli 3 kitaya kulturunu tasimisken ati alan (bu fatih sultan mehmet oluyor) uskudari coktan gecmis demismidir ? belliki dememis

#titanik' tarafyndan 25.06.2006 02:58:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Haziran 2006, 02:54 - İp: 128.***.**8.50