hsnsenel
hsnsenel (üye)
Bayburt / Amatör

Hafıza Kartı

arkadaşlar d90 için hangi hafıza kartını önerirsiniz, bu class 2, class 6, class 10 olayı nedir? hafıza kartı görüntü kalitesini etkilemez değilmi arkadaşlar ya

Tarih: 6 Mayıs 2011, 23:35 - İp: 94.***.**4.121
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Konuyu yanlış yere açmışsınız ama cevaplayayım.
Class 10 en yüksek sınıftır. "Class" ile başlayan sınıflandırmada.
D90 HD video kaydı yapabiliyor, Bu sebeple en azından bir Class 6 hafıza kartı edinmelisiniz eğer HD video özelliğini stabil kullanmak istiyorsanız.
Diğer yandan fotoğrafa tek etkisi seri çekim modundaki hız ile alakalı.
Örneğin makinanız saniyede 4 kare çekim yapabiliyor, her imaj 5MB kaplıyor varsayalım. Saniyede 20mb hız gerektirir.D90 720P kayıt ve 4.5 FPS seri çekim hızına sahip olduğu için,Class 6 yeterli olur size.

Tarih: 7 Mayıs 2011, 01:03 - İp: 95.***.**6.148
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Yani class 6 yada 10 yada seri cekimler yapmayan biri icin class 4 bile yeter.Ancak RAW dosya ,nikonda NEF formatinda cekim yapacaksaniz hizli bir kart almanizda fayda var ve Class 10 bunu fazlasiyla saglar.Ben video olayinda ve daha hizli isler cikarmak isteyenlere artik yeni cikan I yada UI dedikleri yeni kartlari tavsiye ederim ama biraz tuzlular tabiki su an itibari ile.45mps ile 85mps arasinda degisen hizlara sahip , 2-3 kat daha hizli kartlar....80 liraya Sandisk 8gb 45mps olanini ben aldim ve aradaki hiz farkini bariz bir sekilde gorebiliyorum cekimler arasinda....

#ozansan' tarafından 07.05.2011 05:05:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mayıs 2011, 05:04 - İp: 61.***.**5.2
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kartlarda açıkçası epeyce bir tüketici kandırılma durumu var .

Class 4,6,10 diye sınıflar yazma hızına göre belirlenmiş - 4MB/sn , 10 MB/sn v.s ...
Bunlar MINIMUM yazma hızı - önemli olan da bu . Gelgelelim Class6 bir kartın MAXIMUM hızı , Class 10 bir karttan fazla olabiliyor - markaya göre .

Yeni kartlarda artık Class pek belirtilmiyor , yerine25 MB/sn , 50 MB/sn hatta sanırım 90 MB/sn gibi ibareler konuyor . Bunlar ise MAXIMUM / BURST hız ve garanti edilen hızlar değil . 3-5 kareyi 50MB/sn hızda yazıp , gerisinde şişebiliyor.

Sonuçta 10MB/sn MINIMUM yazma hız garantili Class 10 kartın , 50MB/sn MAXIMUM ( ama garanti edilmeyen ) bir karttan daha iyi performans vermesi mümkün .

Bu arada Class 6 ve üzeri kartlar tüm HD video işlemlerine yeterken , SERİ FOTOĞRAF çekim hızını ( RAW veya RAW+JPEG) yakalayacak kart daha icat edilmedi . ( Saniyede 5 kare x 16-17 MB deseniz , 85MB/sn MINIMUM yazma hızı gerekir . Şu anda benim bildiğim 10 MB/sn üzerinde yazma hızı garanti eden kart yok )

Diyeceğim , RAW seri çekimde makinanızın buffer'ı dolduktan sonra sizi hiç bir kart kurtaramaz En fazla , 25 tane arka arkaya çekeceğinize 27 tane çekersiniz ... O sebeple Class 6'dan fazlasına - ciddi spor fotoğrafçısı değilseniz - bence para harcanmasına gerek yok .

Tarih: 7 Mayıs 2011, 10:57 - İp: 96.***.**4.180
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Piyasadaki cogu ucuz kartlar uzerinde yazan numaralarla alakasiz zaten.Millet ucuz diye paralari dokuyor tabiki ve yetiyorda artiyor aslinda.Benim icin olay biraz farkli oldugu icin iyi markalardan baska kullanmiyorum ve kartda gercek degerlere erismek isteyen kullanicilarada Sandisk ,Panasonic,Lexmark,Toshiba ve Sony den baskasini tavsiye etmem acikcasi...Bendede ucuz ve en hizlisi oldugunu iddaa eden kartlar var tabiki ama bunlari ciddi yaptigim hicbir iste kullanmiyorum.Bazen dosya sorunu ve kapasitede kafa karismasi gibi enteresan sorunlari oluyor bu ucuz kartlarin...

Tarih: 8 Mayıs 2011, 06:01 - İp: 61.***.**5.2
  • 1