cha cha
cha cha (üye)
İstanbul / Meraklı

Stok Fotograf Siteleri

stokfotograf çılık sitelerini yeni keşfettim. ve bu işler için nokia D80 alıp (BEYOĞLU ndaki 1 günlük kursa da katılıp) bu işlere bir ucundan bulaşmayı düşünüyorum.
aranızda stokfoto sitelerine fotograf yollayan var mı?
nasıl memnunlar mı?
çok site var.
hangisi iyi? ve bu konuda görüşlerini bilgilerini paylaşmalarını isterim.
şimdiden teşekkürler.

Tarih: 18 Ocak 2008, 17:27 - İp: 88.***.**5.48
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

en baba site budur

http://www.istockphoto.com/index.php

bende üye olmak istiyorum ama şu ingilizce testinden hiç bir şey anlamadım

Tarih: 18 Ocak 2008, 18:38 - İp: 88.***.**6.17
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

stoktan fotoğraf satmanın, gelir sağlayıcı bir uğraş olmadığını düşünüyorum ve görüyorum. internet yoluyla yayınlayacaksanız ve satacaksanız birileri mutlaka benzerini hatta belki daha iyisini bedava olarak yayınlıyordur. Hoş telif hakları gibi konular tam oturmadığı ülkemizde paralı yayınlasanız bile bedavaya dönüşebilir.

Haber niteliği olan güncel fotoğrafların yanında bir parça bilgi ile beraber haber ajansları tarafından alındığını duyuyorum. ama net bir tecrübem yok.

stok fotoğrafçılıktan gelir yada fayda sağlayan birini tanıyorum. onunda yöntemi şu, stok fotoğrafları sayesinde (portföy) sipariş alıp fotoğraf çekmek.. bunun içinde sanırım tek başına bir nokia yada nikon d80 yetmez..

Tarih: 24 Ocak 2008, 13:33 - İp: 88.***.**3.189
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

nokia haa

Tarih: 24 Ocak 2008, 13:47 - İp: 88.***.**9.133
cha cha
cha cha (üye)
İstanbul / Meraklı

sayın rokomet
ilginize tesekkürler.
15 kadar fotostock sitelerini gezdim.bazı fotostok sitelerinden ücretsiz alınan fotolar, en kaliteli ve kapsamlı site olan istockphoto sitesindeki resimlerle kıyaslanamaz. istockphoto sitesine yeni üye oldum.siteyi anlamaya çalışıyorum.(iyi derecede ingilizceniz olması lazım)
bu sitede 50 kadar türk var.dem10 rümuzlu Ankara lı bir arkadaş iyi fotolar yollayıp para kazanmış gözüküyor.

Tarih: 25 Ocak 2008, 10:24 - İp: 88.***.**8.176
delihayat
delihayat (üye)
Bursa / Meraklı

Evet bir sürü site var ama içlerinde en kolay ve zahmetsiz olanı SHUTTERSTOCK , tek geçerim hemen tıkır tıkır kazanmaya başlarsınız. Üç beş derken bakmışsınız ivme kazanmış artıyor.

SHUTTERSTOCK

#delihayat' tarafından 23.05.2012 00:32:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ekim 2008, 18:32 - İp: 78.***.**9.150
buzveatesh
buzveatesh (üye)
Kocaeli / Amatör

Ben aşağıdaki siteler üyeyim. istockphoto ve shutterstock'u öncelikle tavsiye ederim ama bu sitelere girmek biraz zordur, sonra fotolia, stockxpert ve dreamstime'ı tavsiye ederim.

Dreamstime
Shutterstock
istockphoto
Fotolia
Bigstockphoto
Stockxpert
Canstockphoto
Crestock
123rf

#buzveatesh' tarafından 22.10.2008 09:53:41 tarihinde düzenlendi.

#buzveatesh' tarafından 22.10.2008 09:53:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ekim 2008, 09:51 - İp: 81.***.**2.49
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bir de şu site var; imagestocktr .Yirmi gün kadar oldu kurulalı. Mail adresime tanıtımı gelmişti, pazarbey'e danışmıştım da "Boşver ortalık dolandırıcıdan geçilmiyo." demişti... Benim dört fotoğrafım var orada henüz bir devinim olmadı. Film masrafımı çıkartsam kafi diyorum, ama ne bileyim bir şey olacakmış gibi durmuyor pek. Sabır...

Tarih: 18 Kasım 2008, 14:03 - İp: 88.***.**0.32
hengame
hengame (üye)
İzmir / Amatör

stoktan para kazanmak kısa vadede başarılabilecek bir iş değil.uzun vadede beklentileri karşılayabilecek fotograf üretmek gerekiyor.
stokun en güzel özelliği şimdi çektiginiz bir fotoğraftan 10 yıl sonra da para kazanacak olmanız.
stok ajansları genellikle sadece kendilerine çalışmanızı istiyor.tek bir ajansla çalışırsanız aldıgınız karpayı yuksek oluyor.
istock exclusive uyeleri yuzde 40 karpayı alıyorlar.bunun dışında çektiğiniz fotoğrafların rating sistemi ile begenilmesi durumunda fotograftan aldıgnız karpayı yükseliyor.
türkiyeden salih guler, emre ogan, moskovada ikamet eden graphixel rumuzlu bülent ince, ankaradan demon rumuzlu emrah türüdü bu işten ciddi para kazanan üyeler.
sayfanın goruntulenme sayısı ile dogru orantılı olarak satacagınız fotoğraf sayısı da yükseliyor.
işin en önemli yönü, sabretmek, sabredip belli bir fotograf beklentisini karsılayabiliyorsanız zaten sonrası gelecektir.
bu arada bende de d80 var, bu iş için gayet yeterli, ama tk başına değil.
keskinliği iyi olan bir objektif, raw işleyebilecek bir bilgisayar,gerekirse monitör için ekran kalibrasyon cihazı, paraflaşlar, kafa flaşları, reflektörler ilk etapta şart olan şeyler.
orta vadede kurulacak bir ekiple daha seri ve dogru fotograf üretilebilir.
tabi daha birçok ince ayrıntı.
açıkcası dogru ve güzel bir iş.

Tarih: 18 Eylül 2009, 14:06 - İp: 78.***.**9.157
  • 1