volkanyasa
volkanyasa (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Profesyonel Fotoğrafçı Oldum Demek?

Evet profesyonel fotoğrafçı oldum diye bişey var mıdır ?yoksa her slr alan ben profesyonelim mi diyebilir mi?
ya da bir insan ametörlükten profesyonelliğe nasıl geçiş yapar?

Tarih: 13 Mayıs 2008, 07:40 - İp: 81.***.**3.140
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

volkan ne demek istediğini anlamadım

Tarih: 13 Mayıs 2008, 17:36 - İp: 88.***.**2.208
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 13 Mayıs 2008, 17:38 - İp: 78.***.**3.96
volkanyasa
volkanyasa (üye)

Sayın Altay benim demek istediğimi söyledi abi.Yani aslında isteyen herkes ben profesyonelim diyebilir.Bu onların kendi vicdanlarına kalmış kendilerini gerçekten iyi görüyorsa diyebilir diye düşünüyorum.
yani bu işi sadece para kazanıyor diye kötü bir fotoğrafçıya profesyonel denmemeli.

Tarih: 13 Mayıs 2008, 17:42 - İp: 81.***.**3.140
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

çok iddialı yada katı olmamakla birlikte sizin gibi düşünmüyorum.

profesyonel fotoğrafçı diye bu işten para kazanan kişiye denmesi bence doğru olanı..

hobici, yada hobi fotoğrafçı
amatör yada amatör fotoğrafçı daha doğru gibi geliyor bana..

Manavgat şelalesi önünde, elinde polaraid makina ile "şipşak" fotoğraf çeken biri geliyor aklıma.. Bu kişiyi tanımlarken fotoğrafçı diyebiliriz ama diğer fotoğrafçılarla aralarındaki farkı anlatmak için sıfat olarak "profesyonel" kelimesini kullanmak bana yanlış gelmiyor. Fotoğrafçılıkta ileri düzey bilgiye sahip olmayabilir (olabilirde), çektiği fotoğraflar teknik anlamda "doğru" tanımlamasından uzak olabilir, gelgelelim bu işten para kazanıyor.
Aynı mekanda turist olarak gezen kişinin manzarayı fotoğraflaması ile bu kişinin amacı arasında bariz bir fark var. Turist, teknik bakımdan fotoğraf konusunda ileri düzey bilgiye sahip olabilir. Çektiği fotoğraf, bir web sitesinde olağan üstü beğeni kazanıp çeşitli yarışmalarda birincilik ödülü alabilirken bizim "şipşakçı" nın fotoğrafı 5-10 ytl para kazanır. Eğer ÇOK BİLENE profesyonel diyeceksek, sözlüklerin yeniden yazılması gerekir. Sadece fotoğraf konusunda "profesyonel" kelimesinin manasının farklı kullanılmasını bekleyemeyiz..
Farlı alanlarıda düşündüğümüzde "profesyonel" kelimesinin "ticari anlamda uğraşan kimse" olarak kalmasında bence fayda var..
Profesyonel Katil
Amatör Dansçı
Profesyonel Sporcu
Amatör Solist
Profesyonel Şöför
Amatör Balıkçı
Profesyonel Model
Amatör Ressam
Profesyonel Masör
Amatör Pilot

şimdi bu örneklerdeki kişilerin sıfatlarını tam tersiyle düşünürsek, yani amatörü profesyonel, profesyoneli amatör yaparsak kişiler hakkındaki yorumlar ve düşünceler çok değişecektir.
Yani bir şeyi para karşılığı yapmakla, para düşünmeden yapmak arasında çok büyük davranış farklılıkları olabilir..
Bu yüzden, para unsurunu en kısa ve direk tarif eden iki kelime profesyonel ve amatör dür diyorum ve bağlıyorum.
Aklıma çok acayip örneklerde geldi ama forum ortamında yazamıyorum.
mesela en masumu profesyonel yiyici !!!!!!

Tarih: 13 Mayıs 2008, 19:12 - İp: 88.***.**2.208
volkanyasa
volkanyasa (üye)

peki abi saygılar=)))
o zaman bu işi para ile yapan diyoruz noktayı koyuyoruz.=)
abi görüşmek üzere sana da zahmet verdim.
ama bugün baya takıldı aklıma bu mevzu hemde sabahın köründe:D:D
teşekkürler abi ilgin için
=)

Tarih: 13 Mayıs 2008, 19:15 - İp: 81.***.**3.140
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

İyiki amatör yazmışım.

Tarih: 13 Mayıs 2008, 19:46 - İp: 88.***.**0.41
volkanyasa
volkanyasa (üye)