volkanyasa
volkanyasa (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Profesyonel Fotoğrafçı Oldum Demek?

Evet profesyonel fotoğrafçı oldum diye bişey var mıdır ?yoksa her slr alan ben profesyonelim mi diyebilir mi?
ya da bir insan ametörlükten profesyonelliğe nasıl geçiş yapar?

Tarih: 13 Mayıs 2008, 07:40 - İp: 81.***.**3.140
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

fotoğrafçılıktan para kazanmaya başladığınız zaman profosyonelliğe geçmiş olursunuz.

Tarih: 13 Mayıs 2008, 08:15 - İp: 88.***.**3.245
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

amatör lükten prof fotografçılıga geçmek için önce bu işten para kazanıcaksın insanlar yaptıgın işi begenicek tutucak işinin eghi olup gerçekten bi yer edersen kendine o zaman profsun demektir....

Tarih: 13 Mayıs 2008, 09:22 - İp: 78.***.**5.27
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Volkan arkadaş kendine uyan bi yol bulursa kestirmeden o yoldan kestirmeden gircek olaya yook volkan öle kolay degil

Tarih: 13 Mayıs 2008, 09:48 - İp: 78.***.**5.27
phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

Amatör ile profesyonel arasındaki fark yapılan işten para kazanılmasından kaynaklanır. Slr almak ile bir alakası olamaz.
Maddi durumu çok iyi olan bir insan çok ileri düzey bir makine alınca profesyonel olmaz. Amatör olmak o işi iyi yapmamak manasına da gelmez. Bir amatör profesyonellerden daha iyi iş yapabilir. Fotoğrafçılık yaparak geçimini sağlayan yani profesyonel olan ama o işi kötü yapan insanlarda olabilir. Örnek benim geçen ay bir müşterimin vesikalık fotoğrafını çeken stüdyo fotoğrafçısı.
Neredeyse geç kenara ben çekerim fotoğrafı diyecektim.

Tarih: 13 Mayıs 2008, 11:28 - İp: 88.***.**4.198
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Profesyonellik ile profesörlük karıştırılır oldu..
Hoş, profesörlükte fotoğraf uğraşı için kullanımı çok uygun bir kelime olmasada bir işte ileri düzeyde uzmanlık ve bilgi sahibi kişi için tabir ediliyor.

insanlar cümle içinde kullandıkları kelimenin sözlük manasına aldırmadan "kendi istedikleri" anlamı yükleyerek cümle içinde kullanmaya başladılar..
Bireysel bir hata, toplumsal bir olaya dönüşüyor..

Geçenlerde "Prof. Fotoğraf makinası alacağım yardım edin" tarzında bir başlıkla karşılaştım..
Kısaltmalar bile gelişigüzel kullanılıyor..

Prof. = profesör (Yükseköğretim kuruluşlarında en üst aşamada olan öğretim üyesi: (tdk))

profesyonel fotoğraf makinesi ise;
benden önce yazanların belirtiği gibi zaten olamaz.
bir makine kendi kendine para kazanamaz.

"Feriştah" diye farsçadan elimize geçen bir kelime var.
"Kompetan" diye fransızcadan bulaşmış bir kelimemizde var.
"usta" kelimesinide düşünebiliriz. buda farsçadan
"üstat" da olabilir hani biraz daha samimi bir hava katar.
gel gelelim
şu bizim fotoğraf hobisi ve işinde, hem amatör hem profesyoneller için kullanılabilecek harika bir kelime var.. hem türkçe hemde kısa.
"UZMAN"... olay budur.

volkan sen şimdi yukarıdaki ilk mesajda "profesyonel" yerine "uzman" koyarak yeniden düşün..
daha sorunu sorarken cevabını alacağını düşünüyorum.

Tarih: 13 Mayıs 2008, 16:25 - İp: 88.***.**2.208
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Ban anti profesyonel fotocuyum o zaman ha bire para harcıyorum ama hiç kazandığım yok

Tarih: 13 Mayıs 2008, 16:47 - İp: 88.***.**4.216
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 13 Mayıs 2008, 17:01 - İp: 78.***.**3.96
volkanyasa
volkanyasa (üye)

Biraz konuya geç verdim kusura bakmayın ama
öyle bir durum ki bakıyorsunuz adamın fotoğrafları rezil 50 fotoda var 1 tane güzel belki oda yok çıkmış portfolyasına ben profesyonelim yazmış.
ben bu sitede yada bi çok sitede ne fotoğrafçılar gördüm ki fotoğrafları harikalar yaratıyor.
Ben sadece profesyonel olmak çok kaliteli ve iyi bir kademedir diye düşünüyordum.Olayı paraya hiç bağlamamıştım.
Hata adlı kullanıcı arkadasın dediği gibi ben anti profesyonelim:D:D çünkü hep benden gidiyor:D

Tarih: 13 Mayıs 2008, 17:20 - İp: 81.***.**3.140
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Abdullah bey,
Daha önce ihyaç duyulmamış yada kullanılmamış kavramlar için yeni kelimeler türetilmesi konusunda yazdığınıza katılırım, ancak bu kelime anlam ve kullanıldığı yer itibari ile dilimizde hayli kullanılmış ve neredeyse kalıplaşmış bir tanımı barındırıyor.
Hatırlarmısınız bilmem; yıllar önce TRT ekranlarında "profesyoneller" isminde bir dizi vardı. Bu dizideki kişiler yaptıkları işlerden para kazanmaktan ziyade "polislik" konusunda ileri düzeyde becerikli kişilerdi. Maharetleri buydu.

Diğer taraftan atıf yaptığınız diğer başlıktaki bir tespitinize de katılmadığımı belirtmeliyim.
Fotoğrafçı kelimesinin karşılığı fotoğraf konusunu meslek edinmiş kişi olarak söylenemez. Sonuna .......cı takısı eklenen bir uğraş meslek denemez. Eğer öyle olsaydı ziyareti meslek edinmiş kişi olurdu "ziyaretçi". Solcu yada sağcı da meslekten alakasız sizinde bildiğiniz gibi.. örnekleri çoğaltabilirim.. Basçı, davulcu. Bu entrümanları çalanların illa mesleği yada geçim kaynağı değildir. Amatör olarakta yapıp, grup içindeki tanımları bu olabilir.
Son olarak damarınıza basarak bir örnek vereyimde konu gereğinden fazla katı kalmasın
Burcu, bur satan kişiye denmiyor..
eğer güldüyseniz birde düşündüreyim
sonu
........bici
ile biten üç meslek ismi biliyormusunuz..
mesela "muhallebici".. geriye kaldı iki meslek.. (bu forumda kaçıncı kere yazdım bunu kim bilir

güldürürken düşündürüyorumda..

Tarih: 13 Mayıs 2008, 17:23 - İp: 88.***.**2.208
volkanyasa
volkanyasa (üye)

O zaman Rokomet işini iyi yapana biz profesyonel diyeceğiz ve bunu seçen bi kriter olmadığına göre de bu iş yalan olacak hak eden etmeyen herkes kendine profesyonel diyebilecek öyle mi ?

Tarih: 13 Mayıs 2008, 17:29 - İp: 81.***.**3.140