xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Japonlar Niye Fotoğraf Çeker?

Bu Japonlar niye sürekli fotoğraf çekerek gezerler" diye merak ederiz ya, meğer bu olayın aslı sandığımızdan çok başkaymış. Her Japon'un yılda 2 kez yurtdışına çıkması mecburiymiş. Bunu bilmeyen yok zaten. Ancak Japonlar'ın gittikleri her ülkede fotoğraf çekmeleri de zorunluymuş!

Yüzbinlerce insanın çektiği milyonlarca fotoğraf, devletin sırf bunun için kurulmuş bi biriminde incelenip arşivleniyomuş. Meğer adamlar giyimden kuşama, alet edavattan binalara kadar her şeyin fotoğrafını çekip son trendleri, eksikleri gedikleri inceleyerek ona göre teknoloji üretiyolarmış. Vay beee! Japon bu, korkulur valla!

alıntıdır...

Tarih: 31 Temmuz 2006, 14:18 - İp: 212.***.**0.50
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

yapma ya.Helal olsun adamlara.Gerçekten iyi çalışıyorlar.Böyle adamların önünde durulurmu.

Tarih: 31 Temmuz 2006, 15:36 - İp: 88.***.**9.188
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Valla müthiş bir olay.Bizim ülkede devlet memuru bir ilden başkasına giderken kuruma dilekçe verip izin almak zorundayken adamların yılda 2 defa yurtdışına çıkma zorunluluğu varsa daha çok koşmamız lazım.
Selamlarımla

Tarih: 31 Temmuz 2006, 15:41 - İp: 85.***.**8.218
gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

Tüh be,,bizde adamları sanattan anlıyor diyorduk meğerse zorla çekiyorlarmış..

Tarih: 31 Temmuz 2006, 15:46 - İp: 85.***.**5.71
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Vay be daha neler öğrenecekmişim be..Helal olsun bu japonlara..Çok ilginç ve çok ders alınması gereken bir durum sevgili xtolga..Bu paylaşımınız için teşekkür ediyorum..Ve biraz da düşünmek istiyorum..

Tarih: 31 Temmuz 2006, 16:39 - İp: 62.***.**8.37
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

haberin kaynağını bilmiyorum ama bir şehir, pardon japon, efsanesi bence. nedense japonları karınca gibi işleyen bir mekanizma olarak görürüz.
çok çalışıyorlar, iyi kazanıyorlar ve kısıtlı tatillerinde iyi geziyorlar. 5 yıldızlı tatil köyünde pek japon olmaz ama çoğu türk vatandaşının uğramadığı yerlerde onlarla karşılaşabiliriz.

benim acayip sempatim var bu sevimli insanlara. ekonomileri eskisi kadar iyi gitmiyor bu arada. sony mesela eskisi kadar parlak değil şirketin durumu...

Tarih: 31 Temmuz 2006, 16:49 - İp: 85.***.**1.174
rf
rf (üye)
Bursa / Meraklı

ilginç...

nerden aldığınızı yazsanız da (yazı daha genişse) tümünü okusak...belki başka işler de karıştırıyorlardır.önlem almak lazım...

bundan sonra Japonlar'a poz vermeyin arkadaşlar...

Tarih: 31 Temmuz 2006, 16:52 - İp: 88.***.**4.209
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Hafta sonu Konya'da idim. Neredeyse tüm müzeleri ve tarihsel yerleri Japonlarla birlikte gezdik.Her detayı, her görsel bilgiyi ve belgeyi görüntülüyorlar.Grupları çok disiplinli ve düzenli. Asla Avrupalılar gibi görültücü değiller.Oldukça kibarlar.Güleryüzlüler. İnsan ürküyor valla. Bu kadar iyi olamazlar diye.
2004 yılında Kayseride gördüğüm turistler ise Japonlar ve iki tane de Fransız idi. Kapadokya bölgesinde de bolca görünüyorlar.İstanbula geldikleri de söyleniyorlar.
Bu arada Nikon D 200 DSLR'yi de görmüş olduk bu Japon Grubunun elinde.!!

Tarih: 31 Temmuz 2006, 19:12 - İp: 85.***.**4.28
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

boşuna dememişler yere yakınsa korkulur diye :D
şaka bir yanada bu adamlar gercekten çok sempatikler ben seviyorum.ayrıca tatili sadece deniz+kum+hatun kombinasyonundan ibaret sanmadıkları içinde ayrıca

Tarih: 31 Temmuz 2006, 20:30 - İp: 85.***.**9.24
rf
rf (üye)
Bursa / Meraklı

son teknoloji ve ayrıntılı çekimler...bu tarife uyuyor... .......

ben de Van'da görmüştüm Japon turistleri...Van Kalesi üzerinden,Van Göl'üne doğru oturmuşlar,gün batımının fotoğrafını çekiyorlardı...evet evet ellerindeki makineler son teknolojiydi...

iyice şüpheci mi oldum ne!!!

ama Japon ve Çin'li ayrımını nasıl yapacağız?günahlarını almayalım...bir de bunlar uzakdoğu sporlarının hepsini biliyorlardır ....dikkat etmek lazım...ülkelerinde bu sporları da öğrenmek mecburi mi acaba??

Tarih: 31 Temmuz 2006, 20:35 - İp: 88.***.**4.209
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

hikaye şehir efsanesi de yine de canon-nikon'un oralardan çıkması da tesadüf değil tabii.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 00:00 - İp: 84.***.**8.189