xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Japonlar Niye Fotoğraf Çeker?

Bu Japonlar niye sürekli fotoğraf çekerek gezerler" diye merak ederiz ya, meğer bu olayın aslı sandığımızdan çok başkaymış. Her Japon'un yılda 2 kez yurtdışına çıkması mecburiymiş. Bunu bilmeyen yok zaten. Ancak Japonlar'ın gittikleri her ülkede fotoğraf çekmeleri de zorunluymuş!

Yüzbinlerce insanın çektiği milyonlarca fotoğraf, devletin sırf bunun için kurulmuş bi biriminde incelenip arşivleniyomuş. Meğer adamlar giyimden kuşama, alet edavattan binalara kadar her şeyin fotoğrafını çekip son trendleri, eksikleri gedikleri inceleyerek ona göre teknoloji üretiyolarmış. Vay beee! Japon bu, korkulur valla!

alıntıdır...

Tarih: 31 Temmuz 2006, 14:18 - İp: 212.***.**0.50
orhan yum
orhan yum (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

sanırım yanlış bilgi bu. bu uygulama sadece devletin belirli mevcilerinde bulunan devlet çalışanları içindir. yani her vatandaşa zorunlu değil.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 00:10 - İp: 88.***.**6.9
drberkan
drberkan (üye)
İstanbul / Amatör

Bence şehir efsanesi. Japonya geleneklerine bağlı bir ülke ama demokrasi çok güçlü işliyor orada. Yılda iki kez yurt dışı seyahati zorunluluğu ve fotoğraf çekme zorunluluğu onlar içinde antidemokratik bir kavram. Aralarında belki bunu gönüllü olarak yada görevli olarak yapanlarda vardır belki.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 10:55 - İp: 85.***.**3.155
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

http://www.efsaneler.com/dispefsane.asp?sr=22&kt=15&ei=767

burasi bunun kaynagi, yani efsane. ama tabi bu sitedeki efsanelerden bazilari da dogru. soylemesi ayiptir bu sitedeki butun efsaneleri kelimesi kelimesine okudum ama maalesef 2 senedir hic yeni efsane eklenmiyor, eskiden ne guzel her hafata mail adresimize 10 tane efsane gelirdi, cok ilginc bilgiler var hepinize tavsiye ederim, cok eglenceli...
efsaneler.com

Tarih: 2 Ağustos 2006, 16:05 - İp: 81.***.**7.8
kurdiss
kurdiss (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Japonlari bende severim ve onlarin en onemli ozelligide, (onlari evrensel anlamda ozellikle) kesin olmlaridir. Mesela bizler ise sabah 09:00 da baslariz artik kacta biter belli degil. Ama onlar ne olursa olsun sabah 09:00 da baslamalari gerekiyorsa 09:00' da baslar, 21:00' de birakmalari gerekiyorsa 21:00' de birakirlar. Bu degismez ilkeleridir. Kendilerine ii zaman ayiriyorlar kisacasi ve tabi sonuc ortada. Adamlar sonunda ulkenin cografyasini bile sistem uzerinden kontrol edecekler

Tarih: 8 Ağustos 2006, 01:27 - İp: 88.***.**2.106
alegrias
alegrias (üye)
Yurtdışı / Amatör

cok guldum bu bilgiye..

2 yildir japonyadayim, 731 gundur evinden ise isinden eve giden 100 kisi taniyorum...

devletle de aralari pek acik degil bildigim kadariyla...

sabah sabah guldurdun beni...
sagolasin

Tarih: 21 Haziran 2010, 08:27 - İp: 210.***.**2.81
alegrias
alegrias (üye)
Yurtdışı / Amatör

kurdiss,
senin yorumuna da bir cevap yazmak isterim..
Kendilerine ii zaman ayiriyorlar kisacasi

1.5 yil kadar once toyota calisani bir muhendis, aylarca, ayda 80 saati askin fazla mesai yaptigi icin yorgunluktan oldu. Bunun oncesinde de Toyota firmasi genelinde olan Carsamba gunleri fazla mesai yapma yasagi, bu olaydan sonra daha titiz bir bicimde uygulanmaya basladi.

Bu carsamba gununun amaci, evin erkegi, babasi bir aksam yemegini ailesiyle evinde gecirmesi slogani altinda ortaya sunuldu.. Anlayacagin, bu insanlar (hepsi degil tabii ki ama erkeklerin %80-90i) ultra asosyal ve hayatlari onlara yapilmasi gerektigi soylenen seyi yapan robotcuklar.

Izin alma ve yurtdisina gitme olayini da soyle anlatayim, benim mudurumden ornek vereyim.
Toyotada yillik izin kullanmadiginiz zaman, bu artakalan izinler bir sonraki seneye arkatirilir. Eger bu yil icinde de kullanilmazsa, 2inci yila aktarilmaz silinir, yanar.
Mevkiye gore izin miktari da artar. Benim eski mudurumun yillik izin sayisi 20 is gunuydu. Bir yilin daha sonuna dogru yaklastigimiz gunlerden birinde, yani bu silme islemi ve yeni izinlerin eklenecegi gune bir kac hafta kala, bilgisayarinda bana birsey gosterirken acik olan sayfada gordum ki, adamin 39 gunluk izin hakki var. Yani son 2 yil icinde sadece 1 gun izin almis. 10-15 gun icinde de 20 izin gunu hakki daha gelmek uzere..

teorik olarak 59 is gunu yani 3 ay araliksiz izin alma hakki var..
izin aldi mi?
hahaha almadi tabii ki...

Tarih: 21 Haziran 2010, 09:01 - İp: 210.***.**2.83
kikicix
kikicix (üye)
Ankara / Amatör

nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu tam olarak bilemem ama hep fotoğraf çekmeleri çok güzel bir şey bence model ben olmadığım sürece istedikleri kadar çeksinler ( istiklal'de otururken bir japon gidip gelip bir kız arkadaşımla benim fotoğraflarımı çekmişti biz de baya kızmıştık kendisine... çocukluk hevesi gençlik heyecanı olan "saçlarım"dan dolayı turistler arasında oldukça popüler olduğum yıllardı göstererek daha iyi anlamanızı sağlamak isterdim ama şimdi o fotoğraflara bakınca utanıyorum )

#kikicix' tarafından 07.07.2010 22:33:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Temmuz 2010, 22:31 - İp: 78.***.**0.127
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Deprem olduğu zaman ülkelerinde hiçbiri ölmüyor ama..

Tarih: 16 Temmuz 2010, 02:16 - İp: 88.***.**8.215
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Bu sorunun cevabını en iyi ve doğru bir şekilde Japonya'da yaşayan fotograf dostumuz "ozansan" verebilir. Umarım o bu konuya ilgisiz kalmaz...

Tarih: 16 Temmuz 2010, 17:09 - İp: 217.***.**4.235
hauhet
hauhet (üye)
İzmir / Amatör

ahahaha da neleer görcez bakalım

Tarih: 16 Temmuz 2010, 21:36 - İp: 78.***.**7.62