gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Herkes Buraya Baksın Çok Önemli

uzun zamandır beklenen (ben bekliyodum) gelişme oldu ve galeride yorumlama kriterlerini degiştirmeye yonelik ayarlamalar yapıldı.
buna gore

yuklediginiz fotograf için

1.fotografım yorumlanmasın
2.fotografım sadece yoruma acık olsun
3.fotografım sadece puana acık olsun
4.fotografım hem yoruma hem puana acık olsun

secenekleri koyulacak.

*puanlama sistemine cok sıcak bakmasamda,bos bos yorumlardansa 10 verip gecilmesinin daha iyi olacagı konusunda patron tarafından ikna edildim gibi..

*puanlamanın fotografa herhangibir etkisi olmayacak,yani fotografın toplam puanı gibi bir durum sozkonusu degil ama bu konuda itiraz yada gorusleri almak istiyorum oncelikle

*fotografı yorum ve puana kapatanlar için seyr_i sefa diye bir kategori acılacak (bunun nedeni yoruma kapalı fotografların galeriye cıkamama durumu yuzunden ayrı yayınlanması gerekliligi)

*ayın konusu kategorisinde + puanlama sistemi olacak.

----------------------

konu hakkındaki goruslerinizi, aklınıza takılanları, gordugunuz eksikleri bildirirseniz sevinirim.

Tarih: 24 Şubat 2008, 15:33 - İp: 78.***.**7.145
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

sayın f. diker,naçiz davetimize icabet ettin...gerçekten çok dolu kardeşlerimizin-arkadaşlarımızın yazdıkları ortada..."çeki düzen vermek" istemek...bilmiyorum taşları yerinden bu kadar oynatmak...dediğiniz gibi sitemiz tek olsun...

Tarih: 25 Şubat 2008, 23:08 - İp: 78.***.**2.27
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

yazılanlara bakılınca genellikle herkes siteyi çok seviyor ve daha iyi olması için elinden geleni yapmak istiyor.
garip bir şey ama hepimizde bu yardımı yapma dürtüsü var.
kaç kere site için yeni bir şey önermeyeceğim dememe rağmen,vaktimizin çoğunu geçirdiğim sitenin biraz daha güzelleşmesi için öneriler geliyor aklıma.
yorum ,puan ,üst band gibi şeylerden önce galerinin çok düzgün bir şekilde denetlenmesi birinci yapılması gereken şey.
o kadar sıradan,o kadar gereksiz fotolar ekleniyor ki.
sisteme acıyorum bu kadar gereksiz fotoyla doluyor diye.
ve kendini geliştirmek içinde eklenmiyor fotolar.
örneğin elemanın biri hergün kendi fotosunu ekliyor,uyaranları ise neredeyse sopa ile dövecek.

yoruma açık/kapalı seçeneği olsun.
bazı fotolar varki yorum yapılması için eklenmeyen fotolar.
mesela benim için kültürel miras vb. gibi yerler.

puan olsada olur olmasa olur.puan sadece yorumda yazılacak kelime sayısını azaltmak demek.
harika kelimesi yerine 10 puan gibi.

yorum alan fotolar ana sayfaya çıkmasın.(bence)

üst band ve kanka yorumlara artık takılmayalım.

buradaki küskün grup artık foto eklesin ve seviye yükselsin.

Tarih: 25 Şubat 2008, 23:27 - İp: 88.***.**1.40
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Körler ve sağırlar galeri içinde birbirini ağırlamakla meşkul olduğundan malesef böyle önemli bir konuda fikir beyan eden arkadaşlarda sınırlı sayıda kalıyor.
Evet Ozzy Babanında dediği gibi insanlara doğru olduğunu düşündüğümüz bir şeyi zorla kabul ettiremeyiz.Tekrar bir şeyin gerçekliği bu bağlamda ortaya çıkıyor sorun kafalarda halledilmeli.
Açıkçası fotoların altında yoruma kapalı seçeneği olması hoş olabilir. Bakılmayan fotolar çogunlukta.Kişi en azından zaten yoruma kapatmıştım der.Belki böyle kendini teselli edebilir.
Ah keşke her üye adaletli yorumlar yapsada bunları konuşma ihtiyacı duymasak.

#gorbi67' tarafından 26.02.2008 10:04:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Şubat 2008, 10:02 - İp: 85.***.**9.215
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

artı bir şey daha.
puan olacaksa eksi puan da kesinlikle olsun.
görmek istemediğim fotolara hiç sözlü muhattap ve tartışma olmadan düşüncemi belirtmeliyim.
yorumlara aynı satırdan cevap yazma teknik olarak mümkün mü?
diğer türlü tşk. veya cevap yazmak çok zahmetli bir iş.

Tarih: 26 Şubat 2008, 10:32 - İp: 85.***.**9.67
s12345
s12345 (üye)
Ankara / Amatör

Bu sitenin en güzel yanı puanlamanın olmaması .

Yüklenen fotoğraflar için seçenekler olması çok iyi olur.

Yüklediğim fotoğrafın üst banda çıkmasını istemiyorum

seçeneğininde bulunmasını istiyorum.

Tarih: 26 Şubat 2008, 11:41 - İp: 212.***.**5.240
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

benim siteye yukledigim misyonla baskasının yukledigi farklı olacaktır bu normal birşey.
ben forumda,galeride yuzlerce teknik acıklama yaparken bır baskası fotograflara bakıp cay içip kek yiyebilir,yada sadece bakar,sadece forumda gezinir kavga eder vs.
herkesin siteyi kullanma biçim ve amacı farklı.

ben kimseyi sınırlandırmadan yana degilim,kimseye kural biçecekde degilim,kimsenin benım dedigimi yapmasını beklemek zorundada degilim.
ama eger kişi her onune gelene ne guzel fotograf yazıyorsa,bu guzel fotograf cekmek için canını dısıne takan adama haksızlıktır.
teknik yorum yapamıyorsa,bu bilgisi yok anlamına gelir.
bu sitede 2-3 yıldır bulunupta hala daha tek kelime teknik onuda gecelim estetik yorum yapamıyorsa birisi,ama her fotografıda bastacı ediliyorsa ortada sacma bir durum vardır.

benım kendi adıma bir istegim,arzum,cekincem yok.
olsa aynı seyı bende yapardım,forumdada sanki yapmıyor gibi ustune giderdim,bi allahın kuluda cıkıp e sende bos yorum yazıyorsun herkese demezdi zaten..

burada iş iki kutuplu.
bu her fotografa alkısı basan şakşakcı zıhnıyet,yenı gelen uyelerin sevkini kırıyor.
benım mesaj kutuma onlarca mesaj geliyor bu site neden boyle herkes birbirini pohpohluyor diye.

ama bu şakşakcılar da diyorki, eger fotografa eleştiri yazarsa genclerin sevki kırılır.
benım mesaj kutuma onlarca tesekkurde geliyor,eleştirinize tesekkur ederim,sukadar yorum içinde işime yarayan birtek bu oldu dıye.

amacı kendini geliştirmek olan adam,eleştiriye laf etmez.
amacı egosunu şişirmek olan adam eleştiri almamak için eleştirmez.kural ve duzen bu.

bu kafa yapısını belki degiştirmek mumkun olurdu ama degil malesef.

DURUST YORUM OLMADIGI SURECEDE OLMAYACAK..bu çakma ustalarda kendilerini daha teknik bilgisi bile olmayan ustadlar sanacaklar.
------------------------------------------------

gelelim bu konuya, topici ben actım ama bu; ben bir duzenleme yaptım millet bakın bakıyım nasıl olmus topici degil.
boyle istekler olmus,puanlamaya yonelik,bende misal fotografımı yoruma kapama isteginde bulunmustum o kısmı beni ilgilendiriyor.
fikret beyde, usenmemiş,istekleri dikkate almıs ve toplu bir altyapı hazırlamıs.
buradan cıkan fikirlere gore uygulamaya koyulacak,koyulmayacak yada duzenlenecek.

sitenin karmasıklasmasının enbuyuk karsıtı benım.
bu yuzden yenı kategorizasyonu yanlıs buldugumu soyluyorum suanda.cok kategori iyi ama alt kategori işi galeride gezmeyı zorlastıran bir unsur oldu malesef

tekrar soyluyorum,eksisi artısı tartılıp bir uygulama yapılacak,kimsenin kimseye uygulama dayatma, siteyi baskalarına benzetme cabası yok.

Tarih: 26 Şubat 2008, 14:53 - İp: 88.***.**7.151
fatos k
fatos k (üye)
Yurtdışı / Amatör

bence puanlama sisteminin olmasida pek birseyi degistirmez, birbirini destekleyenler bir sekilde birbirilerini en yüksek puani verip yine desteklemeyy devam edeceklerdir.

yani birsey degisirmi bilmiyorum. ama diger secenekler ilginc.

belki bir bakimada iyi olacaktir puanlama sistemi, yani yapilan kisa, öz ve hicbir yarari olmayan yorumlara bakacak olursak, puan versinler yeter, ayni seyleri kopyalayip yazmaktan kurtulmus olurlar bazilari.

Tarih: 26 Şubat 2008, 14:54 - İp: 84.***.**5.187
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

zaten puanlama yada yoruma kapamanın bu gibi kişilere engel olma durumu yok.
yanı uygulamaların cıakrılma amacı bu gibiler degil.
sadece puanlama olmasının guzel olacagını,yoruma kapama secenegi olmasının ıyı olacagını dusunen uyelerinde isteklerini dikkate almak butun mesele.

yoksa ne puanlama nede yoruma kapama yorum kalitesini artırmayacaktır.hele hele yoruma kelime sınırı getirmek hiç işe yaramaz.

Tarih: 26 Şubat 2008, 15:38 - İp: 78.***.**6.151
fatos k
fatos k (üye)
Yurtdışı / Amatör

kusura bakma cagdas, bazen türkcem yetersiz kaliyor, yazilanlarin hepsini okudum, ama belliki hepsini anlamamisim.

sonuc itibariyle herkes icin en hayirlisi ve yararlisi neyse onu yapin.

Tarih: 26 Şubat 2008, 16:17 - İp: 84.***.**5.187
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yok estagfurullah ne kusuru
genel bir bilgilendirme için yazdım, bu uygulama onerilerinin yorumları daha iyi yapma amacı yoktur yani,o bilinsin istedim
zaten puanlamanında fotografa bir etkisi olmayacak.

Tarih: 26 Şubat 2008, 16:23 - İp: 78.***.**6.151