ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Fototğrafçılar Hantallaşıyor Mu?

Dijital teknolojinin fotoğraf dünyasına girmesi ile fotoğraf çekmek daha kolay ve zahmetsiz oldu. peki bu durumun fotoğrafçıyı hantallaştırdığını düşünüyormusunuz. YAni eskiden fotoğrafçı uygun bir kareyi yakalamak için doğru ışığı, doğru açıyı, doğru mekanı......vs beklerdi. ama şimdi bakıyorsunuz bunların hepsi bilgisayar başında yapılabiliyor.

Kimse dışarı çıkıp fotoğraf çekmekle uğraşmıyor. Ben kendimce bir kavram yarattım bu konuda hatta. adam oturuyor evde kendi fotoğrafını, arkadaşının fotoğrafını, kaşının, gözünün fotoğrafını çekiyor ve bunu stüdyoda yapmış gibi kakalıyor millete. ben buna afedersiniz ama "kıç üstü oturma" fotoğrafçılığı diyorum naçizane

sizler neler düşünüyorsunuz.

Tarih: 27 Eylül 2005, 16:45 - İp: yok
ceko
ceko (üye)

Valla Dadanagast Sebastio Salgado benim bildiğim Magnum Photos'un kurucularından ve gelmiş geçmiş en iyi haber fotoğrafçılarından. çektiği savaş fotoğraflarıyla dünyayı sarsan adam ve yine zannedersem savaş muhabirliği sevdasına yine gittiği bir savaşta fotoğraf çekerken yaşamını yitirmiş

Tarih: 30 Eylül 2005, 15:40 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ceko ben espri yapiyordum aslinda.. sebastiao'yu tanimam etmem valla..
soyledigi sozde, teget gecmek falan olunca oyle anlamsiz bir espri yapivermisim.. (ne zaman adamakilli espri yapabilecegim merak ediyorum dogrusu.. )

Tarih: 30 Eylül 2005, 20:55 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili dadanagast ve pazarbey,
"birim zamanda 6 kat artmış" dedim.Buradan şu sonucu çıkarmanız gerekirdi.eskiden günde 1 kare çeken şimdi günde 6 kare ,eskiden ayda bir kare çeken şimdi ayda 6 kare çeker olmuş ancak bu çekilen fotoğraflar baskıya dönüşmüyor kaybolup gidiyor bence sorun burada yatıyor insanlar artık anılarını unutuyorlar.Eskiden evlerimizin misafir odalarında orta sehpa vardı o sehpanın altında da albümlerimiz olurdu yada aynalı dolabın çekmecesinde o fotoğraflar özenle muhafaza edilirdi.Evden bir vesile ile uçup giden delikanlıların evlilik, askerlik fotoğrafları camlı vitrinin köşelerini süslerdi,vesikalıklarımız mobilyalı "junghans" saatin camında dururdu her saate baktığımızda sevdiklerimizin arkasında "elbet bir gün toprak olup gideceğim ama bu cansız simam ebediyyen hatıra kalacak" yazılı fotoğrafları gözümüze çarpardı.
Aslında soru fotoğrafçılar hantallaşıyor mu değil İnsanlar geçmişlerinden kopuyorlar mı? sevdiklerinden ayrılırken anılarını da mı yitiriyorlar? İnsanlar Anılarını hatırlayamayacak kadar hantallaşıyorlar mı? diye sormak gerekirdi. Ve sanıyorum ki insanlar ciddi bir şekilde "zihinsel kabızlık" çekiyorlar bu hantallaşmanın sonucu olarak

Tarih: 2 Ekim 2005, 01:57 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

burkay hemen yeni bir konu aciyorum o zaman.. insanlar gecmislerinden kopuyorlar mi digital teknoloji ile?..
gorusmek uzere..

Tarih: 2 Ekim 2005, 13:05 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ceko, bu arada; sebastiao salgado, 27 kasim aksami turkiye saatiyle gece 1'de, acik arttirmayla, elindeki, titanium'dan yapilma leica M7 kamerasini satacakmis.. yaklasik olarak 47000 pound'dan alici bulacagi tahmin ediliyormus.. makinenin parasi, brezilyadaki yagmur ormanlarina gidecekmis..
neyse eger ki 3.000.000 seri numarali ve dunyada sadece 50 tane uretilmis o ozel seri leica M7'a sahip olmak istiyorsan, 27 kasim aksami,
www.westlicht.com adresine girmeyi unutma..

Tarih: 2 Ekim 2005, 21:38 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

daha dogrusu https://www.westlicht-auction.com adresine diyeyim..
valla eminim o makineye sahip olmak isterdin..

Tarih: 2 Ekim 2005, 21:41 - İp: yok
ceko
ceko (üye)

47000 pound mu? Ohaaa. DAdanagast o makineyi alabilmem için bendeki SD 10 gibi 100 tane satmam gerekir, anca alabilirim heralde. zaten yavaş yavaş satmaya başladım bahane oldu, gidim alim şu leicayı

Tarih: 3 Ekim 2005, 16:26 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

valla 47000 pound civarinda gidecekmis ama deger simdi ceko..
dusunsene seri numarasi 3.000.000 (uc milyon) olan titanium'dan bir M7.. ustelik iki tane objektifi ile beraber..(yani o kadar da pahali degil.. )

Tarih: 3 Ekim 2005, 22:45 - İp: yok