eminakca
eminakca (üye)
Almanya / Özel Gün Fotoğrafçısı

Fotograflara Yorum Yazma

Yillardir netfotoyu gercekten seviyorum. sabah 4 te cekimden gelsemde alirim kahvemi netfotoyu bakmadan cikmam ama uzun zamandir kafami kurcalayan bir sey var galeri bölümüne girdigimde yüklenmis bütün fotograflari gözden geciririm. Kendimi ne kadar daha gelistirebilirim diye önümde uzun bir yol oldugunu biliyorum kadraji nasil ayarlamis perde ayari nasil hangi yönden cekmis günes isigini nasil almis ve bunun gibi 40 tane soruyu kendi kendime sorarim. Biliyorumki gercekten mükemmel cekimler var.

Fakat o kadar cok foto varki kendimi zor tutuyorum yahu bu fotografi ne icin cektin ve buraya neden yükledin amacin neydi objektifi dayamis cicegin kedinin köpegin gözüne basmis deklansöre bilmiyorum ama her fotografin bir anlami olmasi lazim diye düsünüyorum bu benim düsüncem özür dilerim kirici olduysam, bir sekildede kirmadan bu sekil cekim yapan arkadaslara anlatmak istiyorum fakat yorum yazacak kelime bulamiyorum inaniyorumki onlarda elestiri bekliyorlar nerde hata yaptigini bilmek istiyorlar ve benim gibi daha yüzlerce fotograf hayrani olan insan bu konudan muzdarip oldugunu düsünüyorum veya kendine güvenemeyen örnegin bir foto hakkinda sadece cok güzel bir kare yerine elestiri yapmaktan cekinenler oldugunada inaniyorum cok güzel karede bu karenin neresi cok güzel karesimi yoksa renk tonlari kadraji gibi kavramlarimi yoksa yazmaktanmi cekiniyorlar veya ben ona su sekil cekseydin veya bu tonlari kullansaydin demek istegimde bana karsi bir tavirmi alir diyemi düsünüyorlar bilmiyorum gercekten sizinde düsüncelerini ögrenmek istiyorum yanlis veya kirici bir kelime yazdiysam özür dilerim.
Türkce klavyem olmadigi icin bazi türkce harflerini yazamiyorum beni mazur görün.
Saygilarimla

Tarih: 1 Temmuz 2012, 05:54 - İp: 178.***.**5.189
gokhanz
gokhanz (üye)
İstanbul / Amatör

yazdıklarınıza aynen katılmak ile beraber bikaç nota da ben eklemek isterim.
kimi zaman; ye kürküm ye misali yapılan yorumlar.
Ben sana iyi yorum yapayım sende bana iyi yorum yazmayı ihmal etme gibi düşünceler mevcut.
Netfotoğraf da ne özene bezene çekilmiş fotoğraflar harcandı da kimsenin ruhu duymadı.O fotoğrafları harcanan fotoğraf dostları da arada bir siteye girer fotoğraf yüklerse yüklüyor o kadar.Site içerisinde pek aktif oldukları söylenemez.Ne yazık ki olmamakta(HAKLILAR)
::::::::::::NOT:::::::::::::
*ben kendi görüşümü dile getirdim,kimseye bir atîfta bulunmadım,eğer kusurum olduysa affola

Tarih: 1 Temmuz 2012, 10:35 - İp: 85.***.**5.70
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Malesef bunu yıllardır yasıyoruz bu arkadasların neden o fotografları yukledigine gelicek olursak fotograf gozleri iyi degil ama hevesleri var yıllarcada cekseler 40 profesyonel yanyana gelip ders'te verse fotograf gözü ile alakalı olan bi durum oldugu icin fotografcılık fotograf ayıklama sanatı kimsenin gormedigi gözle gorup kendi hayal gücüyle süsledigi ve olagan dısı kareler cıkartıp dikkatleri cektigi sürece iyi bir fotografcı oluabildigi icin ve herkesten bunu beklemenin yanlıs oldugunu düşünürsek malesef bunlara katlanmak zorundayız herkesten profesyonel ve iyi sonuclar beklememeliyiz ve yukleyen arkadaslarada ewet müsamaga göstermeliyiz iyi günler ...

Eskidost

Tarih: 1 Temmuz 2012, 19:54 - İp: 78.***.**7.229
siyahhh
siyahhh (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Söylediklerinize kısmen katılıyorum. Ancak benim için bu bir hobi herkes farklı gözle görüyor. Mesela ben mogan da ağzında kurabiye suyun üstünde koşan bir sakarmeke fotoğrafı çekmiştim tele objektifim yeterli olmadığı için uzak oldu bende pozu şu sebeple kaçırdım dedim bir yorum yapıldı (tamamen sevecen bir tavırla ) üzülmene gerek yok klasik sakar meke yine bulursun sağda solda lokanta çevresinde çok gezer diye. Şimdi bunda ne var benim yapmak istediğim aynı kişinin benzer bir fotoğrafına uygun çekmek istemiştim hoşuma gitmişti. Şimdi her çektiğim kuşta bu bir balıkçıl veya serçe acaba bunlara basit resim diyemi bakarlar diye düşünüp koymak istemeyebilirim . O yorum yapılana kadar ne ben sakarmekeyi nede moganda böyle bir kuşu bilmezdim. BU eleştiriden ben olumsuz etkilenmedim onuda belirteyim Demek istediğim tabiki eleştiri yapılır ancak insanları heveslendirecek şekilde olmalı mesela çok güzel çekmişsiniz ancak kuşun sudaki yansıması da gözükse süper olurdu gibi çok güzel çekmişsiniz ancak suda koşan kuşun arka izi biraz gözükse önünd de hafif bir boşluk verseniz nasıl olurdu gibi benim düşüncem bu yönde aksi halde insanlar ben bu işi yapamıyorum deyip bırakı verir. Saygılar

Tarih: 2 Temmuz 2012, 00:27 - İp: 217.***.**8.180
eminakca
eminakca (üye)
Almanya / Özel Gün Fotoğrafçısı

Görüsleriniz icin sizlere tesekkür ederim Sayin gokhanz, eskidost ve Siyahh 80 kisi bakmis 3 yorum yazilmis zaten konu burda basliyor demek istedigimi sizlerde zaten belirtmissiniz.

Galeri bölümüde diger bölümlerde herkes sadece okuyor ama yorum bile yazmaya tenezzül etmiyor yada sadece güzel bir kare diye gecistiriyor acaba diyorum bilmiyorum bir sekilde örnegin gruplar kurulsa birbirimizi gelistirmek icin fikir alisverisinde bulunsa acaba daha iyi olmazmi diye düsünüyorum belki bu kisir döngüden cikilir. Birbirlerine deneyimlerini aciklayabilir diye düsünüyorum. sayin siyahh ve eskidostun acikladigi gibi kimseden mükemmel cekim beklemek imkansiz veya binlerce dolarlik objektif almalarini beklemek sacmalik onu ben bile yapamam

Bir sekilde kimsenin hevesini kirmadan kirici olmadan bu gruplar olsa belki siteyede bir yeni ivme gelir diye düsünüyorum

Saygilarimla

Tarih: 3 Temmuz 2012, 02:10 - İp: 178.***.**5.189
siyahhh
siyahhh (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Dediğiniz doğru öyle bir düzenleme olsa hoş olur yapan yokmu tabi ki var. Bir kaç farklı şekilde şöyle belirteyim. Bazıları çevre yerlere gezi düzenliyor paralı tabi katılıp hem kendimizi geliştirebiliriz hem de fotoğra çekimine uygun yerler öğrenilebiliriz. Mesela geçenlerde değişik zamanlarda su basan bir ormana gezi yapıldı ben gitmedim ne bilim öyle fazla kişinin olduğu herkesin elinde şık şık şık fotoğraf çekmesini, öğrenme haricinde doğru bulmadığım gibi ilgim kuşlara olduğundan olabildiğince sessiz bir şekilde çekim yapmak gerekiyor. Bir de arkadaşla gidilen çekimler varki tadından yenmez bunu ben pek yapamıyorum ancak 3 kişilik bir gruba katıldım yaşları benden fazla kişilerle çok seviyeli bir çekim olmakla beraber yeni yerler keşfettim ama misafir gib gittiğim için bir daha katılamadım. Sonradan aynı yerlere tek başıma gittim kafama göre birini bulana kadar da böyle olacak her hafta sonu çevremde bir yere gitmeye çalışıyorum. Biraz can sıkıyor ama kafana göre takılmak çevrende kimse olmadan doğada yüzünü rüzgara vermek, uygun gördüğün bir yerde kahvaltı yapmak bu vesile ile çoluktan çoçuktan ayrı stres atmak çok hoş. Bu gezilerde hoş yerleri de öğrendim sonradan aile ile de gidibilecek yerler gördüm. Ya ben gibi yapacaksınız yada yapana katılacaksınız. Saygılar

Tarih: 3 Temmuz 2012, 15:56 - İp: 88.***.**7.33
  • 1