savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

Fotoğraf Sanatçısı Diye Bir Haltyok

FOTOĞRAF SANATÇISI DİYE BİR HALT YOK

Size "sanatçı" denmesine karşı çıkıyorsunuz.
Ama Türkiye'de birçok fotoğraf sanatçısı var.
Onlar da sanatçı değil mi?

- Ara GÜLER: Değil tabii. Bir sürü adam var sokakta.
Onları fotoğrafçı mı sanıyorsunuz? Çöpçü de olabilirlerdi.
Aslında fotoğraf sanatçısı diye bir halt yok.
Fotoğrafın sanatı olmaz ki sanatçısı olsun.
Fotoğrafla sanat arasındaki farkı anlatayım;
sanat yalandan doğar, yalan söyler.
Olmayan şeylerden sanat yapılır.
Bu lafı ben söylemedim Oscar WILDE'ın Dorian Gray'in Portresi
adlı kitabının önsüzünde var...

O zaman niye bazıları kendilerini fotoğraf sanatçısı olarak
tanımlıyor?

- Ara GÜLER: Neden biliyor musun?
Çünkü beleşten sanatçı oluyorlar da ondan.
Fotoğrafçı palavra bir şey ama sanatçı olursa mühim biri oluyor
bir yere gittiğinde. Ben sanatçıyım diyecek ya...
Sıkıysa müzisyen olsunlar, olabiliyorlar mı?

Fotoğraf nedir o zaman?

- Ara GÜLER: Hiçbir şey değildir fotoğraf! Oyuncak sadece...

Ne diyorsunuz? Üstad doğru mu söylüyor?

Tarih: 27 Mart 2009, 19:08 - İp: 81.***.**9.186
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ara guler bir fotograf sanatcısıdır,
kendisi fotografı sanat olarak gormeyebilir,sanatcı kimliginide reddedebilir, adamın iyi fotograf cekmesı her soyledigini emir telakki etmemiz gerektigi anlamınada gelmiyor,onun gorusu bu,dogrudur yanlıstır bambaska gorusler olacaktır...
bunu ukalalık olarakda algılayabilirsiniz alcakgonulluluk olarakta..
ama cektigi fotografları kimse gozardı edemez..
soylemek istedigi sey cok kesin cok ortada,
eline makine alan sanatcıyım dıyor, bunlar sanatcı falan degiller..ve haklıda, fotograf bolumunden mezun olan birkac kişiyle bir gidip on dakıka konusun ne demek istedigimi cok iyi anlarsınız..

iviavi

güzel bir ışık bide iyi bi kadraj tamam ortaya güzel bi fotoğraf çıktı eee bu çekilen fotoğraf sanat eserimidir? iyi bir fotoğraf çekmek yetenek işi değildir zira ortada yaratıcılık yoktur, tamamiyle teknik bilgi ve elinizdeki makineye bakar e tabi birazda ışık-renk bilgisi, fotoğraf ancak ve ancak bir sanat eseri ortaya koymak için araç olabilir.

iyi bir heykel yapmak yetenek isimidir? bir cekic bir keski birazda oran duygusu,
iyi muzık yapmak yetenek işimidir? bi gitar bikac akor birazda muzık kulagı
iyi bir film cekmek yetenek işimidir? sinema okulunda okutulanlar iyi bir senaryo ve bir kamera biraz ısık..
iyi bir şiir yazmak yetenek işimidir? ortaokul edebiyat dersinden 5 alacak kadar turkce bilgisi biraz kelime dagarcıgı ve hayalgucu..

bukadar sıg yaklasırsan meseleye hiçbirsey yetenekle alakalı degildir.
halbuki butun bunlar "YAPMAK" yetenek ister. ama yetenek senin sadece mesela bir mona lisayı taklit etmenı bir davud heykelini taklit edebilmeni onceden yazılmıs bir sarkıyı calabilmeni saglar..
yoktan varetmen, yaratıcılıgına baglıdır.

----------------------------------------------------------

"iyi bir fotograf cekmek evet yetenek işidir, ama iyi fotograf herzaman sanat eseri degildir."
bukadar basit bir mantık.

senın o biraz yetenek biraz teknik bilgi dedigin seyler BİRAZ degil..

on kişinin eline aynı makineyı ver, 10 kişiye aynı egitimi ver ve on kişiyi aynı mekana goturup fotograf cekmelerini iste, hepsinin cektigi fotograflar buyuk ihtimalle aynı kalitede ama birbirinden farklı olacaktır..işte o kalite farkını yetenek belirler..
bilgisini ve ekipmanını dogru kullanmasını saglayan yetenektir..
ama yarattıgı fotografın nıteligi yaratıcılıgına baglıdır.
10 kişinin 10uda cok iyi fotograflar cekebilir bu durumda ama onuda sanatsal bir ozellik tasımayabilir.cunku onuda yetenekli olabilir ama onu birden yaratıcılıktan yoksunda olabilir.

aradaki farkı ve tezindeki noksan kısmı anlayabilmişsindir umarım..

Tarih: 25 Haziran 2009, 19:20 - İp: 78.***.**5.197
iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

öncelikle kullandığım kelimelerin bazı noktalarda ironi içerdiğini belirtteyim ama konunun ana fikri tamamiyle algılandığı gibidir, evet eline fırça alan resim, çekiç alan heykel yapamaz çünkü yenetek gerekir, ki yenekli olmak ortaya bir sanat eseri çıkarmak için yeterli değildir zira ortada yaratıcılık olmayınca hiçbirşey olmaz. şimdi gelelim fotoğrafa, iyi bir fotoğraf çekmek için yetenekli veya yaratıcı olmanıza gerek yoktur bu sizin fotoğrafı teknik olarak bilmeniz ve elinizdeki makineyi iyi kullanmanızla alakalıdır unutmayın ortada yarattığınız bir şey yoktur siz sadece varolanı belgeliyorsunuz bu acımasız bir cümle olarak algılananabilir ama üzgünüm...

Tarih: 25 Haziran 2009, 19:59 - İp: 88.***.**3.218
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hayır yine yanlıs, eline cekic alan heykel yapabilir, fırca alanda resım yapabilir..
eline fotograf makinesi alanın fotograf cekebilecegi gibi..
bu resmi yada heykeli teknik olarak bilmene ve elindeki fırcayı cekici iyi kullanmana baglıdır.

karıstırdıgın sey su, eline fırca alan resim yapabilir ama guzel bir resim olmaz, eline fırca alan teknik olarak resmi bilen ve yetenekli biri iyi bir resim yapabilir.. ve yaratıcılıgı olan resmi bilen birisi bir sanat eseri yaratabilir,ama yaratamayabilirde..
sadece farklı bir resimde cizebilir.
hem yetenekli hem yaratıcı olmasıda yaptıgını sanat yapmaz..

senınki gibi bir bakıs acısından resim varolan boyayı tuale aktarmakdan heykelde varolan tası kırıp dokmekten farksızdır..
Rodin'in (gerci ona ait olmadıgı soylenir ama) heykel tasın içinde duruyor,ben fazlalıkları atıyorum lafını boyle degerlendirirsek, heykelınde varolanı ortaya cıkarmak oldugu soylenebilir..
-------------------------

yetenek ve yaratıcılıgı cok vahim biçimde karıstırıyorsun..
aynı sekilde kendinle celişiyorsun..
resimde yaratıcılık dedigin nedir?
cunku resimde senın sozlerinle, varolanı tual uzerıne aktarmaktır..
yada daha dogru bir ifadeyle soyleyelim

"ressamın varolanı kendi gozuyle gordugu sekilde tuale aktarmasıdır"

ve fotografta fotografcının dunyayı kendı gozunden filme aktarmasıdır.
fotografcı yetenekliyse, fotografcı teknik anlamda fotograf bilgisine sahıpse ve fotografcı yaratıcı bir goze sahıpse baska hiçkimsenin yapamayacagını yapabilir,ve oda bır sanat eseridir.

fotograf makinesi biraz daha teknolojik bir fırcadır,yada keski..
fotografın sanatla alakası olmadıgını soyledigin anda senın sanat dalı dedigin butun dalların aslında sanatla alakası olmadıgını gosterecek gorusler ortaya atılabilir.
fotografın bu sekilde kucumsenmesini komik buluyorum..

Tarih: 25 Haziran 2009, 20:21 - İp: 78.***.**5.197
iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

yanlışlıkları düzeltelim
1) yetenek ve yaratıcılığı karıştırmıyorum zira güzel sanatlar böl. mezunuyum
2) sözlerimde çelişmiyorum ama söylemek istediklerimi yazı olarak ifade etmekte zorlanıyor olabilirim
3) fotoğrafı küçümsemiyorum sadece rahat bırakıyorum
Not : kısa yazmak zorundayım çünkü çıkmam gerekiyor söylemek istediklerimi daha detaylı yazıcama emin olabilirsin çünkü bu konuyu tartışmak istiyorum...

Tarih: 25 Haziran 2009, 20:47 - İp: 88.***.**3.218
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

İviavi gelene kadar bir iki kelam daha etmek istiroum..

4:3 lük bir oranın içerisine sığdıracağınız görselleri kaleminizin ucundan çıkan boya ile yapmak sanat eseri olmasının en büyük özelliği oalrak öne sürdüğünüz yaratıcılık oluyor da doğada varolan ama hr zaman bir araya gelmeyen ve hatta senin sadece bir iki adım sağa veya sola atarak bakış açına göre onları bir araya getirmen neden yaratıcılık olmuyor ..

Siz bir ressamın eserlerini "yaratıcılık" var diyerek sanat eseri olarak görüyorsunuz ama güneşin, suyun ve su da elini yıkamakta olan bir adamı aynı kareye koymakta sizce bir "yaratıcılık" yok mu?

-Bu arada bu kelimenin (yaratmak) anlamı yoktan var etmektir ki bu biz insanlara ait bir özellik kesinlikle olamaz..onun için tırnak içerisinde yazdım..Ben ona oluşturmak diyorum-

Sonuç hr çizilen resimdir ama sanatsal özellik taşımadığı gibi her çekilen de fotoğraftır ama hr fotoğraf ta sanatsal özellikler taşımaz..

Sanatsal özellikler taşıyan fotoğraflar çekene de fotoğraf sanatçısı denir diyorum..

Tarih: 25 Haziran 2009, 22:24 - İp: 88.***.**1.160
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Ara efendi zamanında sen dünyada yok iken de bir sürü fotoğraf çekmiş keza, yaşı işi kemale ermiş lazut..

İst'un bol kompozisyonları onda eskilerden..var mı kimsede o karelerden şimdi..O zamanlarda pek çok sayısız kişi S/B eşini dostunu çekiyordu belkide..

Halkın arasına katıl azıcık lazut..Tek kalma hep..Sen de hep tek ağaç çekiyorsun orada emmi..

Tarih: 25 Haziran 2009, 22:39 - İp: 78.***.**1.133
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Abi fotoğrafları bir başka topikte de demiştim yaşamıyla örtüşmüyor..

Artı buna rağmen fotoğraflarına dabir şey demiyorum..Ama kişilğini sevmedim, sevmiyorum seveceğimi de düşünmüyorum..

öte yandan abi buralarda gezmdiğim köy kalmadı..Durağanın çekilmedik köşesi bucağı kalmadı.(İnşallah burdan ayrılırken bir katalog halinde hazırlayıp belediyeye ve kaymakamlığa hediye de edeceğim inşallah ) 76 köyün rahatlıkla 70 ni gezdiğimi söyleye bilirim..elimde sadece k10d ile çekilmiş 30 bin fotoğrafın her halde 10 bini insanların günlük yaşamları ile alakalı..

Ama bu footğrafları ben özelimde saklıyorum..Tıpkı bazı makro çekimlrim gibi..Zamanı gelecek yani bi diyorum..

Tarih: 25 Haziran 2009, 23:06 - İp: 88.***.**1.160
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Hayırdır ne ayrılması, hani tayinin yoktu..?

Tarih: 25 Haziran 2009, 23:22 - İp: 78.***.**1.133
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Sanat ,yalandan mı doğar ????
bir örnek verecem şimdi...
hani insanlar Cem Yılmaz'ın her söylediğine katıla katıla gülüyor ya, abim birgün dedi ki :
(argo olacak affedin ama)
- ulan, aynı espriyi ben senelerdir yapıyorum,bana niye gülmüyosunuz ?
bu bir enstanteneydi tabi ve o zaman çok gülmüştük.
--------
bu da böyle birşey işte.... OSCAR WIDE söyledi diye, doğru mudur, yanılgısız??? elbette değil..
Ara Güler'in yaptığıysa,bana göre akıllıca kullanılmış bir mütevazilik oyunu. mütavizilikle, övünmek...
Eğer sanat yalandan doğuyorsa, evren koca bir yalan, bizler de birer yalanız..,fotoğrafadığınız her kare YALAN!? Yaradan da bize koca bir yalan söylüyor ozaman öyle mi??

Eınstain'de atom bölünemeyen en küçük parça demişti... ama böldüler

Tarih: 26 Haziran 2009, 02:35 - İp: 88.***.**5.57
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

netfotoyu bu haliyle görmeyeli uzun zaman oldu. hey gidi heyy. ben kenardan bir süre izleyeyim bu topiği

Tarih: 26 Haziran 2009, 08:41 - İp: 81.***.**7.150