savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

Fotoğraf Sanatçısı Diye Bir Haltyok

FOTOĞRAF SANATÇISI DİYE BİR HALT YOK

Size "sanatçı" denmesine karşı çıkıyorsunuz.
Ama Türkiye'de birçok fotoğraf sanatçısı var.
Onlar da sanatçı değil mi?

- Ara GÜLER: Değil tabii. Bir sürü adam var sokakta.
Onları fotoğrafçı mı sanıyorsunuz? Çöpçü de olabilirlerdi.
Aslında fotoğraf sanatçısı diye bir halt yok.
Fotoğrafın sanatı olmaz ki sanatçısı olsun.
Fotoğrafla sanat arasındaki farkı anlatayım;
sanat yalandan doğar, yalan söyler.
Olmayan şeylerden sanat yapılır.
Bu lafı ben söylemedim Oscar WILDE'ın Dorian Gray'in Portresi
adlı kitabının önsüzünde var...

O zaman niye bazıları kendilerini fotoğraf sanatçısı olarak
tanımlıyor?

- Ara GÜLER: Neden biliyor musun?
Çünkü beleşten sanatçı oluyorlar da ondan.
Fotoğrafçı palavra bir şey ama sanatçı olursa mühim biri oluyor
bir yere gittiğinde. Ben sanatçıyım diyecek ya...
Sıkıysa müzisyen olsunlar, olabiliyorlar mı?

Fotoğraf nedir o zaman?

- Ara GÜLER: Hiçbir şey değildir fotoğraf! Oyuncak sadece...

Ne diyorsunuz? Üstad doğru mu söylüyor?

Tarih: 27 Mart 2009, 19:08 - İp: 81.***.**9.186
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

kan_ki Türkiye'de fotoğraf sanatçısı yok derken büyük haksızlık etmiş olmuyormusun sen görmemiş olabilirsin değil mi

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:12 - İp: 81.***.**7.150
kan_ki
kan_ki (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

yok yok gördüm dünayadaki ve türkiyedeki hemen hemen galiba öğrenciliğim gereği ve merakım gereği %80 nin yani fotoğraf sanatçılarının çıkarımlarını yapıyorum bunlara fotoğrafları da dahil ama türkiye platformunda fotoğraf mantığının en iyisinden en kötüsüne kadar daha gelişmediği ortada
elbette haksızlık yapıyorum ama bize (başaka konu açmasın)tarihi de yanlış öğrettikleri gibi fotoğraf mantığının da yanlış öğretildiği kanısındayım sanki biri leri bize ego o mütiş ego duygusunu sanki friedrich nietzcehe den almışlar GİBİ dayatılma ya mahkum bırakmışlar gibi.. anlata bildimmi ...elbette fotoğraf sanatçısı var ama NASIL?

yanlış anlaşılmasın

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:21 - İp: 88.***.**8.169
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

sanat kavramı işin içine girince olay oldukça karışıyor. yoksa eline makineyi alan deklanşöre basınca fotoğraf çektim zannediyor. fotoğrafçılık bu değil tabii ki. ancak rastlantı olarak nadiren de olsa o deklanşöre basanlar çok güzel fotoğraflar çekebiliyorlar değil mi

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:25 - İp: 81.***.**7.150
kan_ki
kan_ki (üye)

yaa işte bakın 'SANAT' öğrenmek istediğimde burda yatıyor.bu kavram işin içine girdi bile düne kadar bunu tartışıyorduk keşke isminizi bilseydim sayın last hope .
peki deiğinize göre iyi yada bakılabilir fotoğraf raslantılardan da çıkabilir

fotoğraf raslantımıdır?

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:32 - İp: 88.***.**8.169
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili lazhope..evet o 5 kişi fotoğraf alanında yetenekli kişilrdi..Diğer 32 kişi de fotoğraf çekti..yani onlar da odular "fotoğrafçı"..Ama o 5 kiinin çekmiş olduğu fotoğraflarının farklılıüğı fotoğraf çekmenin de yetenek işi olduğunu gösteriyor..

Öte yandan gelelim Türkiyede fotoğraf sanatçısı var mı yok mu tartışmalarına..Niye olmasın..bu alanda çok fazla kişi tanımıyorum ama sitemizden olsun, diğer internet sitelreinden olsun tanıdığım "çağdaşlarım" arasında bence fotoğraf sanatçısı olmaya ramak kalmış arkadaşlar var..

Bakın ramak diyorum.:Sanki bir kurdeleyi göğüsleyince olacakmış anlmaı da çıkabilir bundan fotoğraf sanatçısı olmak için bir kere sanatçı ruhlu olmak gerek..özel yaşamıyla, toplum içerisindeki aykırılıkları ile, topluma yön verebilecek, onları etkileyebilecek üstünlükleri olması gerekir..

Bir bakıma sanatçı sadece uğraşını yaparken sanatçı olmaz..bir footğrafçı sadece fotoğraf çekerken fotoğraf sanatçısı olmaz..İnsan eğer hayatının her alanında sanatçı incelikelrini taşıyor, onlrla yaşıyor ise o gereçkek sanatçıdır..

edit:kazhope demişim özür dilerim

#lazut' tarafından 25.06.2009 12:36:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:34 - İp: 88.***.**9.192
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

sorun değil sefer hocam ben ne demek istediğini biliyorum
kan_ki ismim mehmet emin
bu sitede ve başka sitelerde de sanatçı olmuş çok kişi var. hiç yok dersek o kişilere haksızlık etmiş oluruz. sefer hocam şu ipi bi göğüsleseniz artık

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:45 - İp: 81.***.**7.150
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Abi tam yaklaşıyorum birilri ipi daha öteye çekiyor..
Kaç zamandır koşuyorum peşinden ama yakalmayamıyorum..

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:49 - İp: 88.***.**9.192
kan_ki
kan_ki (üye)

değerli bi hocam demişti yaşayan filozoflardandır kendisi çok severim.sanatçı dediğin acı çekecek,ham olcak,pişecek,yanacak,sıkıntılı olacak kafası rahat olan adam sanatçı olamaz derdi
hangimiz şu devirde acı çekmeye kendimizi sıkıntıya sokmaya katlana biliriz para kazanmak dururken
ben belki ümitsiz bir vakayım ben türkiye de göremiyorum ..umarım polyana cılık oynayıp ta sanatçı olmayan birini olmaya hak bile kazanamayan birini çıkıp ta fotoğraf sanatçısı demeyiz, umarım isimlerini yazmaya kalksam saatlerimi alır gerçek sanatçılarını hakkını yemeyiz.
sanatçı var sanatçı var

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:49 - İp: 88.***.**8.169
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili kanki size katılıyorum..

evet acı çekecek..Gördüğümanzara karşısında acı çekecek, duygulanacak..

Kabul edemediği durumlar için kafa yoracak..

Ama çıtayı iyice yukrılara kaldırıp ulvi bir mertebe olarak göstermek te çok yakışan bir durum değil..

evet biz Yaratıcının Sanatkarlığı yanında gerçek manada sanatçı olamayız ama onun bize tanıdığı sınırlar içinde sanatçı kimliği taşıyabiliriz..

Ve bir de bu uğurda gecesini gündüzüe ktmış, yıllarını harcamış olmak gerek..

İki günlük fotoğraf çekene fotoğraf sanatçısıdır da diyecek değiliz

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:02 - İp: 88.***.**9.192
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

ka_ki boşver herkes sanatını yapsın. biz kendi yolumuza bakalım değil mi
ustalar sanatlarını icra ederken biz onların sanatlarından ders alıp çalışmalarımıza kendimizce birşeyler de katarak birşeyler öğrenmeliyiz değil mi

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:03 - İp: 81.***.**7.150