savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

Fotoğraf Sanatçısı Diye Bir Haltyok

FOTOĞRAF SANATÇISI DİYE BİR HALT YOK

Size "sanatçı" denmesine karşı çıkıyorsunuz.
Ama Türkiye'de birçok fotoğraf sanatçısı var.
Onlar da sanatçı değil mi?

- Ara GÜLER: Değil tabii. Bir sürü adam var sokakta.
Onları fotoğrafçı mı sanıyorsunuz? Çöpçü de olabilirlerdi.
Aslında fotoğraf sanatçısı diye bir halt yok.
Fotoğrafın sanatı olmaz ki sanatçısı olsun.
Fotoğrafla sanat arasındaki farkı anlatayım;
sanat yalandan doğar, yalan söyler.
Olmayan şeylerden sanat yapılır.
Bu lafı ben söylemedim Oscar WILDE'ın Dorian Gray'in Portresi
adlı kitabının önsüzünde var...

O zaman niye bazıları kendilerini fotoğraf sanatçısı olarak
tanımlıyor?

- Ara GÜLER: Neden biliyor musun?
Çünkü beleşten sanatçı oluyorlar da ondan.
Fotoğrafçı palavra bir şey ama sanatçı olursa mühim biri oluyor
bir yere gittiğinde. Ben sanatçıyım diyecek ya...
Sıkıysa müzisyen olsunlar, olabiliyorlar mı?

Fotoğraf nedir o zaman?

- Ara GÜLER: Hiçbir şey değildir fotoğraf! Oyuncak sadece...

Ne diyorsunuz? Üstad doğru mu söylüyor?

Tarih: 27 Mart 2009, 19:08 - İp: 81.***.**9.186
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili iviavi..

Nasıl ki her ses müzik değildir her ışık kadraj bilgisiyl çekilen de sanatsal anlamda fotograf değildir..

Sizlr eğer yaratıcılıktan kastınız hayalinizdeki notaları kağıta dökmeyi kastediyorsanız ben debir fotoğraf sanatçısı olarak hayalimdeki bir kompozisyonu içinde yaşadığım evrendeki varlıkları bellli açılarda, belli ışık koşullarında, belli bir derece işleyerek oluşturrum..bunun sizin deyinminizle yaratıcılktan farkı nedir onu anlayamadım..

ve artı bir eserin sanatsal değer taşıması için insanın yaratıcılık özelliklerinden oluşması gerekrtiğini düşünüyorsunuz sanırım..

Tarih: 25 Haziran 2009, 14:13 - İp: 88.***.**9.192
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

kendimizi dar kalıplara sıkıştırmanın gereği yok. kuralsız özgür hareket edin. ortaya daha farklı eserler çıkacaktır. yoksa kurallar abağlı kalınsaydı herkes aynı kompozisyondan aynı fotoğrafı çıkarmalıydı değil mi. ama farklı oluyorsa o da herkesin kendi içinden de birşeyler kattığındandır

Tarih: 25 Haziran 2009, 14:24 - İp: 81.***.**7.150
kan_ki
kan_ki (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

yukarda arkadaşımın dediğini daha ağır bişeklde düzelteyim sanat eserlerini yapmak için araç değilde,sanat eserlerini çekmek için kullanıyoruz elimizde tutuğumuz makina ları
bizim şuanda dar kalıp diye gördüğümüz sanat ilk insana dayanır dünyanın ilk meslekleri kadın mağarada resim çizer (ressam)erkek tekerleği yuvarlayarak çıkarır makina mühendistliği

serbest olalım çekelim emin olun açılarda farklı olsada kadraj da farklı olsada hep aynı pilav

birazcık bilgi herzaman iyidir

en son 2006 da tartışmıştık bu konuyu aradan baya geçti gene tartışılıyor bariz farklar var düşüncelerde

tartışmak iyidir bence öğreticidir

Tarih: 25 Haziran 2009, 14:43 - İp: 88.***.**8.169
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

tartışma yazılarını okurken çok şey öğreniyorum ama münakaşaları değil. artık eskisi gibi kaliteli tartışmalar yapılmıyor birkaç kiş tartışalım diye münakaşaya giriyor sonra karşılıklı küfürler havada uçuşuyor. eski topikleri karıştırdıkça lensler üzerine olsun fotoğraf teknikleri üzerine olsun çok şey öğrenmiştim. öyle tartışan ustalar bu küfürbazlar yüzünden forumlara pek girmiyorlar

Tarih: 25 Haziran 2009, 14:50 - İp: 81.***.**7.150
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Evet ne yazık tartışma kültürmüz yok..Amatör bir fotoğraf sitesi olduğu çin sanırım tartışmasını bilmeyen amatörler de var ..

Tarih: 25 Haziran 2009, 14:58 - İp: 88.***.**9.192
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ben youtubede herhangi bir videoya tıkladığım zaman altında bir sürü küfürlü sözler var. Buna youtube hiç karışmadı. Belkide bu yüzden siteye erişim engellendi. Bu olayı örnek için verdim.
diğer yandan bir başka fotoğraf sitesi iki tane eleştiriyede hemen üyeliği askıya alma olaylarıyla karşılık veriyor. (ismi lazım değil sorana özelden veririm)
burası ise sokaktan farksız. Ben nice insanların yorumlarını okuyorum. Dikkate değer buluyorum. Nice insanlarınkinide kaale bile almıyorum.
Bu sitede serbestlik olayı belkide dünyada başka bir sitede yoktur. Kimse size kötü bişey demiyor karışmıyor. Arada konu siliniyor oda site sakata gelmesin diye yada genel kurallara ve ahlaka aykırı oldu diye.. yine ceza yok. sadece caydırma var. Bu kadar rahat ve süper bir ortamı bize sunmuşlar.
Aramızda bu tip imkanların değerini bilmeyen insanlar olabiliyor. Bence herkesin yazdığı kedisinedir. Kaliteli bir insan ise eğer o insan (bu kişi sanatçı olabilir) bence buralarda yazmasına mani hiçbişey yoktur. Yada küsmesini gerektirecek bişey yoktur..
Sonuçta sanatçıda halktan birisi.
Bizler işimize bakarız yazarız çieriz fotoğraf çeker gösteririz. Herşeyide ciddiye almayız almamalıyız.
Yoksa ahmet şöyle dedi mehmet böyle dedi. Dediyse dedi napalım. Salaklık yaptıysa herkes görüyor zaten sitede. Kendisine söylemeye gerek bile yok. Herkesin yaptığı kendinedir.

varsın tartışmasını bilmeyenler oluversin ne çıkar? Biz bilelim tartışalım.
Onlarda çarkın dişlileri arasında ezilsin kalsın.

Ciddiye alınacak şey var alınmayacak şey var. Karıştırmamak lazım.

Tarih: 25 Haziran 2009, 15:25 - İp: 78.***.**3.156
kan_ki
kan_ki (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

2006 dan buyana takip ederim bu siteyi en sevdiğim yanı kozmopolit bir yapıda olması her fikir her zihin herkes yazabiliyor.. bu iyi ama..ama sı çok
tartışmalardan birşey çıkaranlar karlıdır baltalayanlar daha ne ile uğraştığının farkında da değildir neden bu sitede olduğunun da hayatta şifreler olduğuna inanıyorum kimden de çıkar kim ne söyler kim ne yapar benim işime yarayanları topluyorum belki bu beni var ediyor ilerde bu siteyi de çoğumuz beğenmeyecek başka kaliteli yada kendine yakın biyerler bulacak ama öğrenmek isteyen ciddiye alıp bakar

Tarih: 25 Haziran 2009, 15:46 - İp: 88.***.**8.169
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

ben de öyle yapıyorum kanki bana lazım olanı alıyorum gerisine dönüp bakmıyorum

Tarih: 25 Haziran 2009, 16:04 - İp: 81.***.**7.150
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

25 Haziran 2009, 14:58'deki yazında doğru diyorsun lazutemmi.

Tarih: 25 Haziran 2009, 18:23 - İp: 85.***.**9.38
iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

tartışmak güzeldir, ee tabiki doğru dürüst yapıldığı sürece...

Tarih: 25 Haziran 2009, 18:38 - İp: 88.***.**1.95