phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

Eleştiriden Korkmayalım

NF için şöyle çoktan seçmeli bir sorum var.

Yüklenen resimlerin altına neden sadece "çok güzel",
"şahane" vb yorumlar yapılıyor?
a) Fotoğraflar gerçekten çok şahane, kimse kusur bulamıyor.
Dolayısıyla NF deki tüm herkes usta ve mükemmel fotoğrafçı.
b) İnsanlar gelecek tepkilerden korkuyor ve eleştiri yazmıyor.
c) Ben övgü yazarsam benim fotoğraflarıma da sadece övgü
yazarlar, bu şekilde mesut mutlu sahte bir başarı duygusu ile
yaşar gideriz. Alan memnun, satan memnum.
d) Kendini geliştirmek için eleştiri isteyen insanların bu sitede
işi yok. Hadi başka kapıya.

Lütfen fotoğrafları karşı tarafı incitmeden, hakaret etmeden eleştirelim. Şu anki halimizle kimse bir adım ileri gidemez. Ben bu işe yeni başlayan biri olarak bu durumdan rahatsızım. Lütfen kötü bir resime kimse "Mükeemmmeeeellll" yazmasın ve herkes birbirinin gelişimine destek verebilecek yorumlarda bulunsun. Eleştirmekten ve eleştirilmekten korkmayalım.

Tarih: 18 Nisan 2008, 12:41 - İp: 78.***.**6.4
phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

Espri yaptığın çok belliydi.
Bende esprine katkı yapmıştım

Tarih: 4 Mayıs 2008, 00:28 - İp: 78.***.**2.165
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Ama espri mespri birazda dogruu
Bizde rahat etmeyelim varsın olsun

Tarih: 4 Mayıs 2008, 00:37 - İp: 88.***.**2.132
levolove
levolove (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Selamlar; yazilanlari takip ediyorum. Saniyorum son zamanda en agir laflar yazilan resim benimkisiydi
Resmime baktiysaniz eger, orada verdigim, aslinda vermedigim cevabi gorursunuz.
Cevap vermemeyi, O seviyeye inmemeyi, Kalp ve gonul kiran dillere sahip olanlari bile kirmamayi Once Allah'tan Sonra da guzel Ailemden almi$ biri olarak...
Toplumun her ko$esinde, bu ve benzeri rahatsizliklar olacaktir. Bir elin parmaklari nasil bir degilse, binbir turlu huy (veya huysuzluk da denilebilir?) binbir tulu birey var,,,
DOGRU BIR TANEDIR
Dogru bir tane, ama iste O dogrunun ne oldugunu cozemiyor toplumumuz...Kime gore, neye gore dogru ???
Toplumun deger yargilarina, Kanunlara, kisi Hak ve Ozgurluklerine ters du$en her$ey dogru'nun di$inda degil midir???
Oyleyse " Burada da bir kural okumustum. Insanlari rencide edici, asalagiyici, hakaret turu yorumlar ve mesajlar yazan kisilere bir nevi ceza uygulanacaktir "
Bu ceza nedir, bilmiyorum???
Benim resmime ve ustbanta secen kisilere soylenen laflari eden kisiler Halen burada olduklarina gore,,,
bazi kisiler cezalandirilmadigi zaman, digerine gun dogacaktir...
Ben Uslubunda ve kisiligime yaki$ir $ekilde bu arkadaslara ben muhatabiniz degilim siz gerekli yerlere yazin diye bir mesaj yazdim sadece...Onlar da ozur dilediler, esas amaclari beni rahatsiz etmek olmadigini soylediler...
Ama, benim resmim altina salakca, sacma sapan diye yazi yazarsaniz buna kusura bakmayin alinir herkes...
Ha begenmedigini yazarsin, $urda bu kusuru var, benim icin anlami yok diyebilirsin. Sorun tum dostlara, boyle yazan herhangi bir insana yanli$ bir cevap verilmi$ midir tarafimdan. Asla olamaz...
Ben ele$tiriye acigim ve hatta, begemdigim resimlerin altina $u mesaji bile yaziyorum, Ya Dostum, bu cektigin resmin ayarlarini da bir yaz, birseyler daha ogrenelim...
Macro ayarlari nedir ? vs. gibi...
Sagolsun bazi dostlar yardimini esirgemiyorlar...

Hersey gonlunuzce olsun, Saglicakla Levent

#levolove' tarafından 04.05.2008 10:57:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Mayıs 2008, 10:40 - İp: 76.***.**0.198
ierdogan
ierdogan (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili (levolove), Levent bey,
Çevremizde üslubu bozuk bir çok kimse var maalesef.
Üslubu bozuklara diyecek sözümüz yok.
Malum, söyleyene bakmak lazım...
Lakin, şaşırtıcı olan ; üslubu bozukların, üslubu bozuk olanlardan şikayet etmesidir.
Aldırmamak, muhatap olmamak gerek.

Tarih: 4 Mayıs 2008, 13:58 - İp: 88.***.**5.55
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

levolove
fotografınıza o yorumu yapan ve bir destekcisi ek olarak forumda gosterdikleri ustun performanstan sonrası uyelikleri ve fotografları silinerek siteden cıkarıldı..
actıgım son topicte sozlerini okuyabilirsiniz..(tavsiyem okumayın)

eleştiriyi kotulemek sanan insanlar var ne yazıkki..
ama hiçbirzaman cevapsız kalmıyorlar korkmayın..
saygılar...

---------------------------------------------------------------------

buarada kopyala yapıstır yorumu gormustum ama forumda kopyala yapıstır cevabı ilk kez goruyorum...

Tarih: 4 Mayıs 2008, 14:22 - İp: 78.***.**8.243
levolove
levolove (üye)
Yurtdışı / Meraklı

"ierdogan" Bey Tesekkur ederim, Hak vermemek elde degil.
Sayin "gaijin" in de yazdigi gibi gereken yapilmis zaten, Allah yollarini acik etsin herkesin. $u dunyada 3 kuru$luk zevkimizi de bozmaya degmez;

Gulumse artik sloganimi tasiyan fotografima "y.a.t" arkadasimiz cok kibar ve incelikle, kalp kirmadan teknik yorum ve goruslerini yapmis, sagolsun... $urda bu olsaydi, burda bu olsaydi vs. diye...
Demek ki sevilen veya sevilmeyen taraflari ile bir$ey verebilen ele$tiri de yapilabiliyormu$...

Herkesin dikkat etmesi gereken :

" Asla gorundugunuz gibi olmaktan kacinmayin"
" Ele$tirmekten de kacinmayin, iyi ya da kotu"
" size nasil bir agizla yazilmasi gerektigini dusunuyorsaniz Siz de O agiz ve incelikle dokunarak, dusunerek yazin yorumlarinizi..."

Saglicakla Kalalim,,Sevgiler

Tarih: 5 Mayıs 2008, 02:31 - İp: 76.***.**0.198
kapanma
kapanma (Objektif)
Ankara / Meraklı

benimde bu sitede sıkıntı duyduğum bir konu açmışsınız. daha önce söylenenlere ek olarak söylemek istediğim online olduğum zamanlarda aldığım yorumlar. ben bu drumda yorum aldım diye sevinmiyorum çünkü banamı yoksa fotoğrafımamı yorum geldi anlayamıyorum açıkçası. benim için fotoğrafımdaki eksikliği fazlalığı objektif gözlerle değerlendiren yorumlar gerçek yorumdur. ben zaten hernekadar acımasız olmaya çalışsamda kendi fotoğrafıma emeğim olduğu için kıyıp eleştiremiyorum.
sitede bazen öyle fotoğraflara denk geliyorumki ne işi var burda bu fotoğrafın demeden geçemiyorum. çoğunluklada yazıyorum. ama üzülüyorum ben emek veriyorum daha iyisini yapmak için tektük yorum alırken abuk sabuk netliği kadrajı vs. iyi olmayan fotoğraflar galeriden inmiyor. kırılıyorum artık ve fotoğraf ekleyip eklememek konusunda artık şüphelerim var siteye.

Tarih: 7 Mayıs 2008, 09:53 - İp: 88.***.**8.35
agro
agro (Üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

size katılıyorum phaser ancakk dediklerinizi yapmakk zorr.pek çok fotografa bakıyorum bazı yanluşlıklar eksiklikler görüyorum ama insanlara bunu söylemek çok zorr çünkü pekçok insan bunu yanlış anlıyorr sanki sen çok iyi fotograf çekiyormuşsun gibi tepkiler veriyorr. bende artık kimsenin kalbini kırmadan çok güzel deyip geçiyorum dikkat ederseniz sitedeki bütün kadim üyeler böle yapıyorr tecrübee.sen iyi niyetle birşeyler yapmaya çalışırsın ama herkes bunu başka bir tarafa çekerr.. boşverinnnn

Tarih: 13 Mayıs 2008, 23:02 - İp: 88.***.**2.187
saadet87
saadet87 (üye)
Çanakkale / Amatör

aynen he bende katılıyorum bu olaya. bende daha baya çömezim yeniyim resim koymaya fırsat olmadı bile ama nedense çoğu resme baktım eleştiriyi kabul etmez yorum yazamazsınız die bi şi yanıp sönüo ya beğendim bişiler eklicem şöle olsa daha ii olabilir gibinden bişiler yazcam ama engel var. madem engel koycan resmi nie koydun egonu tatmin içinmi? neyse şu sorunun cevabı da kinayeli bi biçimde diyorum bunu A şıkkı :D herkes usta ve mük. fotocu ama şunada karşıyım eleştiri de seviyeli olmalı ve çerçeve olayında. bu kadar.

Tarih: 1 Haziran 2008, 13:20 - İp: 88.***.**0.130