phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

Eleştiriden Korkmayalım

NF için şöyle çoktan seçmeli bir sorum var.

Yüklenen resimlerin altına neden sadece "çok güzel",
"şahane" vb yorumlar yapılıyor?
a) Fotoğraflar gerçekten çok şahane, kimse kusur bulamıyor.
Dolayısıyla NF deki tüm herkes usta ve mükemmel fotoğrafçı.
b) İnsanlar gelecek tepkilerden korkuyor ve eleştiri yazmıyor.
c) Ben övgü yazarsam benim fotoğraflarıma da sadece övgü
yazarlar, bu şekilde mesut mutlu sahte bir başarı duygusu ile
yaşar gideriz. Alan memnun, satan memnum.
d) Kendini geliştirmek için eleştiri isteyen insanların bu sitede
işi yok. Hadi başka kapıya.

Lütfen fotoğrafları karşı tarafı incitmeden, hakaret etmeden eleştirelim. Şu anki halimizle kimse bir adım ileri gidemez. Ben bu işe yeni başlayan biri olarak bu durumdan rahatsızım. Lütfen kötü bir resime kimse "Mükeemmmeeeellll" yazmasın ve herkes birbirinin gelişimine destek verebilecek yorumlarda bulunsun. Eleştirmekten ve eleştirilmekten korkmayalım.

Tarih: 18 Nisan 2008, 12:41 - İp: 78.***.**6.4
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

http://forum.netfotograf.com/serbest_kursu.asp?msg_id=31410

http://forum.netfotograf.com/serbest_kursu.asp?msg_id=31410

bunu daha once defalarcada dile getirdik, işine gelmeyenler oldugu için cok desatek goremezsin..
eleştiri alınca hakaret işitmiş gibi saldırıya gecen adamalrın mesajlarını atsam bu adam bu yasta nasıl bukadar aciz olabilir dersin..
fotografıma yorum yazın diye ozel mesajlar atanları,gunun fotografı secilmem için su fotografıma 4*4*4*4 ver diyenleri saymıyorum bile...

Tarih: 18 Nisan 2008, 13:00 - İp: 78.***.**9.94
metalik
metalik (üye)
Ankara / Amatör

gaijin haklı malesef sineye çekiceksin kötü yorum yaptığın zaman istenmiyen kişi olursun.dün mesela bi yorum yaptım muhabbet kuşu resmine "fotoğrafik bir değeri yok bence galeride gezinmenizi öneririm diye" özelden mesajlar ,makrolarıma mide bulandırıcı demeler falan yazmaya başlandı.olsun ben yine yazarım.

Tarih: 18 Nisan 2008, 13:06 - İp: 81.***.**6.180
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

zaten ilk laf senın fotografların berbat.. işte bu aczin bir numaralı delili.
hemen saldırıya gecmek..
sen neysen karsındakini oyle gorursun derler ya, sanki eleştirinin amacı kişiyi kucuk dusurmek,alay etmek asagılamakmış gibi algılayan SALAKLAR var malesef. bir ornekte husmenaganın actıgı topictir..
onun gibi degerli ve guzel yorumlar yazan birine bile laf edenler var..
bunların tek nedenide yine bu eline saglık tarzı yorum yazanlar.
bunlar yazılınca bu SALAKLAR kendilerini usta ustad falan sanmaya baslıyor..
eleştiri gelincede ulan ben ustayım sen kimsinki beni eleştiriyorsun demeye baslıyor..
boyle SALAKLARDAN cok mesaj cok hakaret cok kufur ve hem kişiligime hem fotograflarıma cok saldırı gordugum için zerre korkum yada cekincem yok,ama işi burada fotograf izleyip belki bilgisini paylasmak olan kişilerin bu SALAKLAR yuzunden bu siteden gitmesine katlanamıyorum...

Tarih: 18 Nisan 2008, 13:12 - İp: 78.***.**9.94
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

phaser sorunuzun yanıtı c şıkkı..
tamamen kendi fotolarıda bakılsın ,galeride popüler olmak için yorum yapmak isteyen kişilerle dolu..
tek bir çözüm önerim var..
"yorumlanan fotolar ana sayfaya çıkmayacak"
bizde bu çirkin yorumlama kankalığını görmeyeceğiz.

Tarih: 18 Nisan 2008, 13:15 - İp: 85.***.**9.67
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

aslında bu tip hakaret edenleri direk olarak siteden atacaksın.
ve böyle topiklerde deşifre edeceksin..

#kad-ir' tarafından 18.04.2008 13:16:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Nisan 2008, 13:15 - İp: 85.***.**9.67
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bundan sonra ozel mesajları paylasmak yasak olmasına ragmen,sonucunuda goze alarak bunu yapacagım..
bu kişileri ve sozlerini deşifre edecegim..
kimin ne oldugu anlasılsın,kim nedir bilinsin..
o pek efendi pek hanım duran mustesna kişilerin asıl yuzleri gorulsun..
gerci nekadar etkili olacakki, fotografın altına calıntı fotograftır yazıyoruz,bi sonraki yorum mukemmel elinize saglık...

-----------------
hele su mazlumu koruma gudusunden kurtulamadıkca, berbat fotograflara eleştiri yapanlara,hiç alakası olmadıgı halde saldıranlar oldukca bu iş zor..
onceligin fotograf olmadıgı bir site burası,
sadece adı fotograf sitesi...
paylasımı şakşak, fotograf hediye etme, fon kacak program dagıtma sanarsan olacagı budur..
gerci paylasacak uc kelime bilgisi olsa bu adamların verirdiler heralde,ama işte ne niyet ne amac ogrenmek ve ogretmek olmadıgı için,

kimse kusura bakmasın ama bir yıl iki yıl uc yıl bu sitede aktif olupta hala daha teknik hiçbir bilgisi olmayan birinin amacı paylasım ogrenmek vs degildir bana gore..

Tarih: 18 Nisan 2008, 13:38 - İp: 78.***.**9.94
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Bu kadar değerli fotocuyu bir arada bulup onların değerli eleştirilerini almak ve ders olarak kabul etmek gerekirken eleştiride bulunanlara düşmanmış gibi bakmanın anlamını çözebilmiş değilim.

Eleştiride bulunurkende dikkatle olmak gerek oda ayrı bir mevzu

Tarih: 18 Nisan 2008, 13:43 - İp: 81.***.**9.176
phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

Forumda kirlilik oluşturmamak adına daha önceki başlığı aradım ancak dikkatimden kaçmış bulamadım. Kirlilik için kusura bakmayın.
Bu forumu en çok değerli kılacak unsur insanların gelişimine katkı sağlayacak eleştirileri birbiri ile paylaşmasıdır. Beğendiğimiz fotoğraflara tabi ki güzel olduğunu ve hoşumuza gittiğini belirten ibareler yazmaktan daha doğalı yok. Ama gerçekten kötü bir fotoğrafa da başka bir üye "Mükemmeelll" yazınca insan kendinden şüphe duyuyor. Yapıcı ve bizleri geliştirecek eleştiriler istiyorsak bir şeyler yapmamız lazım. Yoksa her üye 15 20 üye ile grup oluştursun, herkes birbirine "çok güzel" yazsın, bol yorum alarak mesut mutlu yaşasın, hiç bir anlamı yok.

Eleştiri almak ve eleştiri yaptığımız zaman tepki almamak adına bir tür kampanya mı başlatsak acaba?
Örneğin eleştirilmek istemeyenler imzalarına "Eleştiri istemiyorum", eleştirilmek isteyenlerde "Ciddi eleştiri istiyorum" benzeri eklemelermi yapsalar?

Tarih: 18 Nisan 2008, 14:23 - İp: 78.***.**6.4
phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

Galeriyi gezerken gerçekten çok kötü resimlerde karşımıza çıkıyor.
Ben bu tür resimleri görmezden gelmeyi tercih ediyorum.
Sizler bu tür resimleri görünce neler yapıyor veya yapmıyorsunuz?

Tarih: 18 Nisan 2008, 14:36 - İp: 78.***.**6.4
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Henüz bir yılımı doldurmadım burada,takriben 10-11 ay oldu. Bu yüzden daha eskisini bilemem, yeni üye olduğum zamanlarda da vardı bu şakşakçılık. Baştan anlamamıştım neyin ne, kimin kim olduğunu. Ama şimdilerdeki kadar ( çok afedersiniz) yağcılığa hiç hastlamadım. Sizler de fark etmişsinizdir, nasıl düzgün bir tabir kullanabilirim bilmiyorum ama sıklıkla berbat ötesi fotoğraflar dönüp duruyor galeride. Ve "mükemmel" yorumlar alıyorlar. Şaşkınlığım had safhada. Onaydan nasıl geçiyorlar, en çok da buna şaşıyorum.

Bu konu iyi oldu, teşekkürler. Yavaş yavaş içimizi dökeriz artık.

A bu arada üç kuruşluk bilgimle yazmaya çalışıyorum yorumlarımı. Tepkili mesaj almışlığım çoktur. Görmezlikten gelip siliyorum. Üç beş tane ( çok afedersiniz) kendini bilmezin yüzünden duruşumu bozamam ya!

Konu için tekrar teşekkürler...

#y.a.t.' tarafından 18.04.2008 14:49:46 tarihinde düzenlendi.

#y.a.t.' tarafından 18.04.2008 14:52:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Nisan 2008, 14:38 - İp: 78.***.**1.3