phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

Eleştiriden Korkmayalım

NF için şöyle çoktan seçmeli bir sorum var.

Yüklenen resimlerin altına neden sadece "çok güzel",
"şahane" vb yorumlar yapılıyor?
a) Fotoğraflar gerçekten çok şahane, kimse kusur bulamıyor.
Dolayısıyla NF deki tüm herkes usta ve mükemmel fotoğrafçı.
b) İnsanlar gelecek tepkilerden korkuyor ve eleştiri yazmıyor.
c) Ben övgü yazarsam benim fotoğraflarıma da sadece övgü
yazarlar, bu şekilde mesut mutlu sahte bir başarı duygusu ile
yaşar gideriz. Alan memnun, satan memnum.
d) Kendini geliştirmek için eleştiri isteyen insanların bu sitede
işi yok. Hadi başka kapıya.

Lütfen fotoğrafları karşı tarafı incitmeden, hakaret etmeden eleştirelim. Şu anki halimizle kimse bir adım ileri gidemez. Ben bu işe yeni başlayan biri olarak bu durumdan rahatsızım. Lütfen kötü bir resime kimse "Mükeemmmeeeellll" yazmasın ve herkes birbirinin gelişimine destek verebilecek yorumlarda bulunsun. Eleştirmekten ve eleştirilmekten korkmayalım.

Tarih: 18 Nisan 2008, 12:41 - İp: 78.***.**6.4
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kendi cocuk nicki cocuk bir uye kendi fotografını (hayatınızda gorebileceginiz en kotu makineyı kendine cevirip flaş patlatarak bembeyaz yuz fotografıydı) eleştiri yapınca ozelden sneın fotograflarında kotu,senın fotografların birbirinin aynısı sen benı eleştirecek seviyede degilsin,sen kimsinki beni eleştiriyorsun tavırları yapıp ustune hakaretlerini etti.

bu yetmez gibi bu berbat otesi fotografa eline saglık yaznalardan biri elinize sopa alın birde deyip ssizin bu eleştirinizden sonra fotografımı silmeyı dusundum dedi.
soyledigim tek kelimede yanlıs oldugumu soyleyin uyeligimi silecegim diyince ses seda gelmedi.

bu kendi cocuk nicki cocuk kişide suanda galerideki bir fotografıma sanki bu konuda bilgisi varmıs gibi eleştiri yazıp guya benden ıntıkam alıyor..

buraya yazıyorum,eleştiri degerdir degerlidir.
ama hem eleştiriye acık olmam,hem fotograflarımın altına eleştirin lutfen yazmam, alakalı alakasız her eleştiriye eyvallah diyecegim anlamına gelmez.
iyi ozaman cekemeyen birilerinin hakaretlerinede eyvallah diyelim.
durust eleştiri diye bişey var..
kerli ferli adamlar bile bunu bilmiyorsa kucucuk cocukalrın bilmeisni beklemekde cok dogru degil...

Tarih: 19 Nisan 2008, 01:20 - İp: 78.***.**9.94
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Elbette ki siz de haklısınız gaijin.Hakarete tepkisiz kalmak epeyce zordur.Belki bana çok geniş olduğumu söyleyeceksiniz ama bu konudaki düşüncemi mecazen anlatmak isterim: Eğer karayağız biriysek, bunu aynada defalarca görmüşsek, bir tartışma esnasında karşımızdakinin bize; 'Aptal sarışın' demesini pek önemsememek gerek diye düşünüyorum. Başta belittiğim gibi belki çok genişçe bir tavır bu. Ben çocukken babam bana fikirlerimi tartışmaktan çekinmememi, fakat karşımdaki kişi tartışmanın seviyesini düşürüp hatta hakaretlere başladığında oradan sessizce ayrılmamı tavsiye ederdi ve eklerdi: ' Kızım, köpek seni ısırdı diye sen de gidip köpeği ısıracak değilsin ya!' ( Özür dilerim kaba bir tabir oldu.) Yani kısıcası sevgili gaijin, hakarete tahammül zordur. Ama fazla seçenek de yoktur. Ya o sözleri kişinin densizliğine
verip sessizce ayrılırız oradan, yada hadsiz kişiye haddini bildireyim derken onunla aynı duruma düşeriz. Doğru bildiklerimizi dkta etmeden, saygılı ve seviyeli bir şekilde anlatıp tartışamayacaksak meydanı şak şakçılara ve de lak lakçılara bırakıp kabuğumuza çekilmemiz, yada bulunduğumuz dünyayı terkedip (mecazen) , Peyami Safa'nın Simeranya'sına gitmemiz gerekir ki; insan doğası gereği ütopik bir dünyaya uzun süre tahammül edemez, önünde sonunda geri geliriz. En en kısacası; görmezden gelmeye çalışmak ve olduğumuz gibi devam etmek gerek....

Ne iyi oldu bu konu, epeyce içimi döktüm. phaser " Elinize sağlık, mükemmel olmuş."

Tarih: 19 Nisan 2008, 15:09 - İp: 88.***.**8.229
phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

Ciddi yapılan yorumları değerlendirebilen arkadaşlarda oluyor bu sıralar. Bu gün yaptığım yorumdan sonra bir kişi resmini kaldırmış
portfolyosundan. Bence de iyi yaptı.
Biz sabırlı davranıp mantıklı yorum yaptıkça yavaşta olsa bir düzelme olacak gibi.

Tarih: 19 Nisan 2008, 22:15 - İp: 88.***.**7.239
phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

Yapılan eleştirilerin yerine gitmemesinde en büyük sebep arkadaşlarımızın çevresinin yağ çekme merakının çok hat safhada olması. Bu yağlar fotoğrafı çekenin gelişimine fayda sağlamayacak hatta engelleyecek biçimde çekiliyor.
Çok patlamış bir hdr ye hdr bu demek değil diye yorum yazıyorsun.
"Haklısın, teşekkür ederim" diyor fotoğraf sahibi.
Hemen arkasına çok güzel eline sağlık, şahane diyen yorumlar geliyor.
Bilgimizin yettiği oranda eleştiriye devam.

Tarih: 2 Mayıs 2008, 11:55 - İp: 88.***.**6.242
krusty
krusty (Objektif)
İstanbul / Amatör

harika bir topic. ışığınız bol olsun

Tarih: 2 Mayıs 2008, 13:01 - İp: 85.***.**7.121
krusty
krusty (Objektif)
İstanbul / Amatör

yukarıda yazdığım tamamen şaka tabiki..

malesef yapılan yorumlar bundan ibaret. hem de en dandik fotolara..

insanların kendini geliştirebilmesi için eleştiri alması şart. fakat bunu şahsi algılayan kişiler var malesef. bu arkadaşlar bu dar vizyonları ile zaten hiçbir konuda kendilerini geliştiremezler orası ayrı bir konu..

ben şahsen tüm fotolarıma acımaz eleştiriler gelsin isterim..

fk bu hususta bu siteden daha iyi..

Tarih: 2 Mayıs 2008, 13:06 - İp: 85.***.**7.121
melikeatay
melikeatay (üye)
Ankara / Meraklı

Aslında dikkat ediyorum bu tür topic lere ama mesajı alması gerekenler almıyor hala!

Sitede olağan üstü derece de kankilik mevcut.Belli kişilerle tanışmışlığınız geçmişiniz olabilir ama hiç mi sizin beğeninize hitap etmediği olmaz?Hiç mi eleştirilecek yanı yoktur?İllaki beğenmek zorunda mısınız?Yada yorum alma kaygısıyla mı sürekli güzel yazana pozitif olunup eleştirene negatif olunur?

Madem eleştiriye gelemiyorsunuz o halde niye paylaşıyorsunuz.Eleştiri yapmak ve almak çok doğal bi şey.Ama bunu anlayanlar bir elin beş parmağını geçmeyecek kadar da az.Anlamadıkları kadar da saldırıda bulunma eğilimleri de çoookkkk...

Bir de şu ''iade-i ziyaretler'' yok mu?

Maalesef yine sinirlendiğimizle kalıyoruz!...

Tarih: 2 Mayıs 2008, 15:51 - İp: 88.***.**1.55
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Sitede huzurla yaşamak istiyorsanız topigin başlıgına uymayın

Tarih: 2 Mayıs 2008, 17:45 - İp: 78.***.**0.145
phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

Değil mi ama?
Eleştiri yapmayalım,
Kendimizi Dünya'nın en iyi
fotoğrafçılarının oluşturduğu
bir gruptan oluşan sitede sanalım.
Mesut mutlu yaşayalım

Tarih: 2 Mayıs 2008, 18:20 - İp: 88.***.**3.168
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Tabi benimki esprii yanlış anlaşılmasın benim görüpte katlanamıyacagım bi şey ....

Tarih: 4 Mayıs 2008, 00:24 - İp: 88.***.**2.132