adul
adul (üye)
Muğla / Özel Gün Fotoğrafçısı

Nedir 5d Den Çektiğim

canon eos5d ve canon 580 ex II sistemim var akşam düğün sünnet çekimlerinde tam bi rezalet fotograflar hep koyu karanlık makinden yapmadığım ayar kalmadı makineyi 400 asa ve pozlamayı +1 e alıp öyle çekiyorum öncekilerine nazaran biraz daha iyi oldu ama bu sistemden bu kadar düşük bi performans almak beni çok üzüyo ve çok sinirlendiriyo yokmu bu problemin ilacı bilen varsa yardım etsin ne olur...

Tarih: 28 Temmuz 2008, 20:39 - İp: 78.***.**4.238
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Ne alırdın ozaman 5dye rakip?

çünkü 5d taraftarıyımda ondan diyorum..
konun ilgimi çekti anlatımlarını diaktle izliyorum.değerli görüşlerine ihtiyacımız var..
demek istediğim sadece düğün sünnet çekememe olayımıydı yoksa başka olaylarda varmı?
yada illa memnun değilsen gel sat sen bana onu :-)
ciddiyim..

Tarih: 4 Ağustos 2008, 06:05 - İp: 78.***.**7.63
adul
adul (üye)

bende önceden sıkı bi canon taraftarıydım ki 5d ye olan sinirimle nikon d300 ü alana kadar d300 herşeyiyle 5d den farklı.yüksek asa larda canon kadar başarılı deil ama gece flaşlı çekimlerde canon dan çok daha iyi. en güzel örnek canonla yaptığım flaşlı düğün çekiminde sadece çektiğim kişi görünüyor arka plan simsiyah (canon daki tüm ölçüm modlarıyla çekim yaptım) ama nikonda çektiğim kişi ve arka plan çok güzel görünüyo.belki burda anlatmak istediğimi belki açıklayamadım ama bir kerede olsa nikonla gece düğün veya sünnet çekimi yapın o zaman farkı anlıcaksınız. yiğidi öldür ama hakkını yeme demişler 5d nin stüdyo çekimleri bi harika ona dicek lafım yok. benim 5d ye olan garezim stüdyoda bu kadar başalı olan bi makina düğün sünnet çekiminde neden bu kadar kötü:=?

Tarih: 4 Ağustos 2008, 20:21 - İp: 88.***.**3.22
erkan26
erkan26 (Objektif)
Eskişehir / Doğa Fotoğrafçısı

Sevgili Adul kardeşim,
Yazmayayım dedim ama yazmadan da duramadım en sonunda.
Senin 5D de hata yok, 5D gece çekimlerinde, düğün çekimlerinde
inanılmaz başarılı bir makinedir. Bırak 5D yi 350d ile düğün
çekimleri yapan insanların hepsi hayatlarından çok memnun.
Bence hata senin flaşın ile makinen arasındaki bir ayarsızlıktan
veya flaşının arızasından kaynaklanıyor. 40D ve kendi flaşı ile
yaptığım çekimlerde bile en ufak sorun yokken 5D ve 580 exII
gibi bir sistemle sorun yaşaman çok ama çok zor.
5D sahibi olmuş, Nikon un çeşitli modelleriylede çekim yapmış
bir amatör olarak şunu söyleyebilirim ki 5D gece mükemmeldir.
Lensin anladığım kadarıyla 24-105 L f:4 yani 5D nin kit lensi, 28-105 değil diye düşünüyorum.Bu lens bile yeterli olmalı çekimlerinde ama başka bir lens ile debir iki deneme yap ve önce genellemeler yapmadan hatanın kaynağını bul bence. Yok hala 5D çok kötü diyorsan ben 5D yi hala özlüyorum, ciddi olarak alıcı olabilirim makinene. Umarım seni kızdıracak bir şey yazmamışımdır. Ancak bence sen bana göre çok genç bir arkadaşsın ve gençliğin verdiği çabuk karar verip yargıya çabuk varma hatasına düşüyorsun.
Bir deyiş derki karar verdiğiniz anda düşünmeyi bırakırsınız.
Bence düşünmeyi hiç bırakma.
Sevgiler.

Not:Uzun oldu kusura bakma.

Tarih: 5 Ağustos 2008, 00:27 - İp: 88.***.**8.106
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

İyi akşamlar, aynı sorunları bende 40D- 430 EX ile yaşıyorum. 420 EX kullandım, olmadı sattım 430 aldım aynı. makinam 30D. Sattım değiştirme arefesinde Nikon D 80 inceledim salon çekimlerinde çok istikrarlı. Fakat canon dan vazgeçemedim 40D aldım tekrar. Bir düğünde ben kamera çektim arkadaş Nikon D 80 kullandı yakın çekim uzak çekim karışık çekim yaptı bir kare bile silmedi. Aynı çekimde ben Canon ile 50 kare siler tekrar ederdim. Ertesi gün gittim çektiği 600 kare fotoğrafı bilgisayarda inceledim, bir kare bile hata yoktu, hepsinin tonu aynı idi. Ben önceleri Metz CT-45, kullandım manuel ayarda çekiyordum bu kadar sorun yaşamadım , bilakis manuel ayara karşı toleransı yüksekti çok -açık-koyu - patlak hiç olmazdı. sadece karanlık yerde fokusta zorlanıyordu, kendi flaşı ile sorun yok. Ben birde flaşın önüne difüzer alıp denicem, kullanan varmı . Belki sorunu çözer. Ama şu bir gerçek stüdyoda- CANON- salonda NİKON, herkese kolay gelsin.

Tarih: 6 Ağustos 2008, 02:26 - İp: 85.***.**7.81
deck
deck (üye)
Kocaeli / Amatör

ben bu baslıktan hicbirsey anlamadım. 5d yi auto moddamı kullanıyorsunuz? Nerede okudugumu hatırlamıyorum ama özellikle flash kullanılan salon gibi yerlerde kisiler aydınlanırken , arka taraf karanlık kalıyorsa bunu flasın ''rear,, modunu kullanarak önleyebileceginizden bahsediliyordu. Hatta denedim sonuc olumlu (makinenin entegre flası ile)

Tarih: 6 Ağustos 2008, 10:44 - İp: 212.***.**0.54
erkan26
erkan26 (Objektif)
Eskişehir / Doğa Fotoğrafçısı

5D den şikayetçi olan arkadaşlar aynı zaman ve mekanda çekilmiş
bir 5D birde D300 fotoğrafı yükleyebilir mi?
Belki bir çözüm bulunabilir, bakmışsınız profesyonel
arkadaşlardan da konuya yardımcı olanlar çıkar.

Tarih: 6 Ağustos 2008, 12:11 - İp: 88.***.**6.219
matrix5n
matrix5n (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

merhaba meslektaşlarım ukalalık olmasın canon lar soft çeker nikonlar contrast çeker benim gördüğüm ve incelemelerime göre
canonun 300d sinden 1ds mark3 e kadar hepsi elimden gecti
canonun çekimleri genelde aynı değişen bir şey yok
sonra arkadaşımda nikon vardı onunla çekimler yaptım gercekten istediğini sana veren makinalar stüdyomda
d2x serisi salonlardada d70s kullanmaktyım canonlar stüdyo demişler soft çekim yaptıgı için portrelerde iyidir ama benim görüşüm nikon dur ben kesinlikle menfaatim yok yazdıklarımdan böle bir şey anlasılmasın eskiden canon derdim şimdi nikon diyorum.. hepinize hayılı işler.....

Tarih: 6 Ağustos 2008, 20:39 - İp: 85.***.**6.97
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Benim en başından beri merak ettiğim arkadaşlarında yazdığı gibi salondan gelen dengesiz ışık ve flaş ayarsızlığı nasıl oluyorda 5D gibi bir modelin performansına mal ediliyor?

Arka tarafın koyu çıkması makinenin sorunumudur?
Yoksa flaşınmı?
Bana flaşın ayarsızlığı gibi geliyor.
Ozaman hangi ayar?
Terübeli arkadaşların yardımları bekleniyor..

Tarih: 7 Ağustos 2008, 09:48 - İp: 88.***.**4.230
adul
adul (üye)

canon ile çekildi karşımdaki kişiler ile mesafem yaklaşık 2-3 metre
http://img151.imageshack.us/my.php?image=42536683uk1.jpg

nikon ile çekildi mesafe yaklaşık 15 metre
http://img227.imageshack.us/my.php?image=76552073cw3.jpg

sonuçlar bu inşallah ben canon bi hata yapıyorum dur bi ayarını yapamamışımdır.ama nikon a flaşı takar takmaz ilk seferde bu performansı gösterdi

not kişilerin yüzlerini bilerek boyadım ki düğün sahibi problem çıkarmasın

Tarih: 7 Ağustos 2008, 10:46 - İp: 88.***.**2.129
adul
adul (üye)

sayın tembelkus fotografları programda çekiyorum ve bahsettiğin rear ayarını nasıl yaparım anlatırmısın

Tarih: 7 Ağustos 2008, 10:49 - İp: 88.***.**2.129