adul
adul (üye)
Muğla / Özel Gün Fotoğrafçısı

Nedir 5d Den Çektiğim

canon eos5d ve canon 580 ex II sistemim var akşam düğün sünnet çekimlerinde tam bi rezalet fotograflar hep koyu karanlık makinden yapmadığım ayar kalmadı makineyi 400 asa ve pozlamayı +1 e alıp öyle çekiyorum öncekilerine nazaran biraz daha iyi oldu ama bu sistemden bu kadar düşük bi performans almak beni çok üzüyo ve çok sinirlendiriyo yokmu bu problemin ilacı bilen varsa yardım etsin ne olur...

Tarih: 28 Temmuz 2008, 20:39 - İp: 78.***.**4.238
gsxr1300
gsxr1300 (üye)
İstanbul / Amatör

F bilgisini lensten alabiliyor mu makina? ya da doğru aldığından emin misiniz?

Tarih: 29 Temmuz 2008, 15:40 - İp: 88.***.**7.131
adul
adul (üye)

objektif sabit 4 diyafram 28-105 karanlıkta sürekli olarak f4 60 enstantenede duruyo.objektif in açısı ile flaş beraber hareket ediyo ama yine karanlık çıkıyo fotolar

Tarih: 29 Temmuz 2008, 21:43 - İp: 78.***.**4.238
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

Gövde de flash telafisini - bir değere ayarlamış olabilirsiniz. Bir diğer seçenek de flash'da yada flash tüpünde bir hasar olabilir. Bu tür flashları tam güçte arka arkaya 10 defadan fazla patlatmak tüpün aşırı ısınıp electrotların erimesine ve yüzeye kaynayıp ışık gücünün azalmasına neden olur. Benzer bir tepe flash ile deneme yapıp flashın sağlam olduğundan emin olmanızı tavsiye ederim.

Tarih: 30 Temmuz 2008, 16:23 - İp: 85.***.**5.59
adul
adul (üye)

deparius makineden flaş telafisi ile ilgili bi ayar yok. bahsettiğin flaş tüpünün arızalı olma durumunu bulabilirsem başka bi flaşta deneyip burada aldığım neticeyi belirtirim. yardımın için teşekkür ederim...

Tarih: 30 Temmuz 2008, 19:20 - İp: 78.***.**4.238
matrix5n
matrix5n (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

merhaba canonlarda netice almak için değişik yolları var sana en kolayını yazayımm 400 asa bir kee düşük daha yukarı al enstantenin biraz düşür pozlamalarını artır..
birde flaşı ayarlamak önemli onuda derecesini artır...yapamazsan msj at bir bakayımmm..klepe kontrol falan yaptırayımm sana ordan belli olur niye çekmediği.. iyi çalışmalr
ışığın bol olsunnn....

Tarih: 30 Temmuz 2008, 19:58 - İp: 88.***.**0.248
adul
adul (üye)

matrix5n aynı flaşla 800 asa da denedim sonuç ta değişen çok fazla bişey yok.sanırım flaş arızalı yada makine ile uyumlu çalışmıyo. şu flaş ayarı konusunda görüşelim seninle

Tarih: 30 Temmuz 2008, 21:17 - İp: 78.***.**4.238
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

5D'yi kullanmadığım için flash telafi ayarı olup olmadığını bilmiyorum. Bir seçenekte beni de bir süre uğraştıran custom menü'deki

03. Flash sync speed in Av mode (Auto, 1/200 sec) - fixes the shutter speed for flash shots in aperture priority mode

ayarıydı bu aktif olduğunda tüm diyafram değerleri için aynı exposure süresini kullanıyor bu ayarı da kapatıp deneyebilirsin.

Tarih: 31 Temmuz 2008, 09:59 - İp: 88.***.**9.13
adul
adul (üye)

akşamki denemelerim sonucu canon eos 5d 800 asa ve nikon d300 200 asa da birbirine yakın performans sağladığını fark ettim. şunu anladımki düğün sünnet işleri nikon sb800 flaş ile gayet başarılı 5d ile sadece sütüdyo işleri yapılcağını bir kere daha anladım. canon da ne ayarı yaparsan yap düğün sünnet işleri yapılmaz.

bu konuda bana fikir ve yardımda bulunan arkadaşlara bir kere daha teşekür ediyorum

Tarih: 2 Ağustos 2008, 10:22 - İp: 88.***.**2.129
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Genellemen tuhaf geldi..

Tarih: 3 Ağustos 2008, 15:47 - İp: 88.***.**4.201
adul
adul (üye)

binlerce dolar verip verdiğin paranın karşılığını alamamak beni çok sinir etti. 3 kuruşluk bi makine olsaydı içim yanmazdı aklım başıma geldi bi daha canon almam

Tarih: 3 Ağustos 2008, 20:35 - İp: 88.***.**2.129