cenk
cenk (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Enstanteneyi Hızı En Fazla----

selam canon eos300D kullanıyorum ve 1 tane 320 lik, 1 tane de 480 lik metes marka flaşım var. sorunum yüksek enstantene kullanarak çekim yapamamak, yani mesela 1/3200 de bi su damlasını yere düşerken yakalamak istiyorum ama olmuyor. sanki ışık geç kalıyor gibi. ama flaşın kullanım kitapçığına göre 1/3200 boşalma hızı varmış flaşın. peki neden istediğim sonucu alamıyorum. birkaç denemeyle maximum 1/200 de çekim yapabildim. bana yardımcı olun..

Tarih: 24 Şubat 2005, 18:37 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Benim makinada flaş uyum hızı 1/250 . Aynı sorunu ben de yaşamıştım. Fakat Juggler'in buradaki yazısında olayı açıklamış.Makina 1/250'nin üzerindeki enstantenelerde otamatik olarak 1/250'ye çekiyor. Çok karanlık ortamda uzun enstantene kullanarak falşın dondurma gücünden yararlanabilirsin. Banyoda ışıları söndürerek ve manuel netleme kullanark geçen gün denedim . 15 saniyeye ens. 'yi ayarlasam bile flaş patladıktan sonra makinayı oynatsan hiç görüntüye ışık görmediği için etki yapmıyor. Sadece patladığı anı fotoğraflıyor. Çekim bitmeden ışıkları yakmadıkça tabi. Ustalar daha güzel açıklayacaktır olayı.

Tarih: 25 Şubat 2005, 08:52 - İp: yok
cenk
cenk (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

bi denemekte fayda var dostum bi deniyeyim stüdyoda

Tarih: 25 Şubat 2005, 17:48 - İp: yok
eos
eos (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

300d nin maksimum flaş senkronizasyonu 1/200 saniye olduğu için flaş kullandığında maksimum 200 enstantanede çekim yapabilirsin

Tarih: 26 Şubat 2005, 20:07 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Flaşın boşalma süresi başka birşey.Makinanın önerdiği örtücü hızı geçerlidir.Buda deneyerek zaten bulmuşsun 1/200.Bundan az miktarda şaşarsan karenin bir kısmı siyah çıkar.

Tarih: 19 Mart 2005, 18:51 - İp: yok
bornred
bornred (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

gerci bayagi olmus yazilali fakat benimde ilgilendigim bir konu oldugu icin yazayim dedim baska arkadaslari da ilgilendirir bizim gibi.
oncelikle,benim studyoda calisma,asistanlik vs olanagim olmadi dolayisiyla isik konusunda tecrubem yok diyebiliriz.bahce aydinlatmasini zamaninda isik olarak kullanmak disinda paraflas falan ellemisligim yok yani.)ama her alanda kendi kendimi gelistirmeye calisan biriyim.
o yuzden bu yazi biraz mantik biraz bilgi biraz arastirma birazda acaba boyle olabilir mi?tarzi fikir yurutmeyle ilgili.ustalarin,emektarlarin,meraklilar da goruslerini paylasirsa cok daha yararli olur kanisindayim herkese.

oncelikle basit olarak soyle diyim,her makinanin bir flash-sync yani makineyle flashin uyumlu olarak calistigi bir denge noktasi,enstante noktasi vardir.her makinanin prospektusunde makinanin saglikli olarak flashi maksimum hangi enstatene,ortucu hizina kadar kullanabileceği, algilayabileceği flash senkronizasyon hizi vardir.dahada basitce olarak,hizi duydugumuz zaman cogumuzun aklina araba gelir.ornek olarak flash synchi arabanin ulasabilecegi maksimum hiz,yani top speed olarak(kadrajda 250 yazar ama araba 230 ye cikar en fazla,gib...) fotograf makinesini e araba ve motoru olarak aklimiza getirebiliriz.

Tarih: 16 Mayıs 2005, 22:48 - İp: yok
bornred
bornred (üye)

yani bu mercedes kac basiyo abi? der gibi
250 basiyo kardes....dedigimiz de
enstantene,ortucu hizi (1/60,1/125 1/250vs)nu kast etmis oluyoruz.
flash senkronizasyonu her fotograf mak e gore degisiyor her arabanin da mercedes olmadigi gibi.
canon 300d nin maksimum ortucu hizi 1/4000 fakat flash senkronizasyon hizi 1/200. yani 1/30,1/60,1/90,1/125,1/200 e kadar flashla cekim yapabilirsin.ama 1/250 ve daha yukarisini yaptiginda makine flashla uyumlu calismaz...(tanimaz diyim) o yuzden ortama gore tamamen simsiyah ya da etkisiz cikar.(ps.normal slr larda 200 enstantene hizi da yoktur 1/125 sonra 1/250dir,diyaframda 5.6 dan sonra 8 yerine 7.1 vs gibi ara degerler var bu dslrlarda)
cogu slrlarda flash sync 1/125tir.orta format makinalarda ise 1/4000 gibi yuksek enstantene degerleri yoktur.maksimum ortucu enst. 1/1000 1/750 gibidir.mesela mamiya 645 maksimum ortucu hizi 1/1000 flash sync 1/60.
hasselblad h1 gibi 5000 dolarlik vs makinanin maksimum ortucu hizi 1/800 ama 1/800 e kadar cekim yaparsin.800 basar yani 35mmde leicalarin cogu 1/250 galiba.leica r9 maks enstantene degeri 1/8000 flash sync ise 1/250 fakat beraber metz module unu kullandiginiz zaman flash sync 1/8000 enstanteneye kadar cikiyor 1/8000 de bile flashi kullanabiliyorsunuz.
leica r9 bu linkten spec ten ozelliklerini gorebilirsiniz

Tarih: 16 Mayıs 2005, 22:52 - İp: yok
bornred
bornred (üye)

simdi diger paraflash olayina gelince,paraflashin gucu ve cakin suresi onemli.sonucta 1/19999 enstanteneye kadar flash senk olan bi makinen olsa bile flashin cakim suresi 1/400
ise en fazla 1/400 enst ile cekim yapabilirsin.
1/3200 saniye dedigin senin flashin cakma gucu oldugunu ben sanmiyorum.0.320 ya da 1.3 saniye flashin tekrar dolum gucudur.
metes flashin ozelliklerini bilmiyorum gerci ama tahminimce degildir.ama oyle olsaydi 1/3200 gayet iyi bi sonuc olurdu metes flashda bayagi pahali olurdu heralde.1/3200 enstanteneye kadar cekebilirdin.flash cakim sureleri ile ilgili
paraflashlarin,specte flash duration dan gorebilirsiniz..broncolor minicom 40300 watt 1/2500

elinchrome style 600rx 600rx 1/2050 300rx 1/2850

elinchrome style 400 bx 1/900multiblitz compactlite 200 1/750,tekrar dolum 3 saniyemultiblitz profilux 400 1/500-1/850
...gibi

#bornred' tarafından 16.05.2005 22:57:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Mayıs 2005, 22:55 - İp: yok
bornred
bornred (üye)

senin sorunun buyuk ihtimal makineni otomatik,program,ae vs modunda kullanman flas acik.bu yazdiklar tamamen basta dedigim gibi mantik vs kendi dusuncelerim.paraflash vs tecrubem yok denemedimde sonucta ama sorunu cozer heralde.paraflashinin cakma suresini bilmiyorum ona bagli sonucta ama belki 1/500 e cikar en azindanneyse.
ufak bi trick,aldatmacaya dayali.gunes isigi,tungsten,florsan sonucta surekli isiktir dmi vs de.ve istedigin enstantenede fotograflar cekebilirsin onlarla .flash isigi da simsek isigi
ama dondurma ozelligi var hizindan dolayi,sonucta isik
makinenin ayarini manuel e getirip flash tetikleyici bagladiginda veya remote cont ile makinenin deklansore bastigin anda
istedigin enstantenede fotograf cekebilirsin.yani manuel e getirdiginde, flashi surekli isik kullaniyormuscasina mantgiyla aldatarak diyim paraflashinin cakim suresine bagli olarak,1/3200 se 1/3200 enstantenede 1/700 se 1/700 enstanteneye kadar cekim yapabilirsin..
bence yapabilmen lazim.dedigim gibi paraflashim falan yok yakinda isallah alicam ama yuzde 90 olmasi lazim.tecrubeli arkadaslar bilgi ve tavsiyelerini ya da denerlerseyazarsa memnun olurum.bana,arkadasa ve bir baskasina biilgi katabilir.paraflashlar hakkindaki bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim. biraz uzun ve karisik olduysa kusura bakmayin
anca 4 e bolunce yolladi.
saygilar..

Tarih: 16 Mayıs 2005, 23:02 - İp: yok
bornred
bornred (üye)

arkadaslar,cok degerli studyo fotografcilari sizlere sesleniyorum.paraflashi,studyosu olan 1000 kisi var forumda 300d yi m moduna getippi flashi tetikleyip 200 u misal 1/500 de sagli olarak cekim yapabilen yok mu? en azindan deneyip hayir olmuyor veya oluyor diyip vakit ayirabilen. herhangi bir makinede olur normal flash sync ini gecebilen var mi diyim?
dogru duzgun aciklayacak ustalardan cevap bekliyorum.
saygilar..

Tarih: 17 Mayıs 2005, 15:00 - İp: yok
adopro
adopro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

cenk selam neden kendinizi bu kadar sıkıyoırsunuz arkadaşlar
yüksek estantanede çekemessin arkadaşım hiç mantıklı geliyormu sana flaşlı çekim yapıyorsun kardeşim...m ,
zaten fllaşlı çekşimlerde estantanen düşük olur be kardeşim.

Tarih: 17 Mayıs 2005, 15:06 - İp: yok