cenk
cenk (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Enstanteneyi Hızı En Fazla----

selam canon eos300D kullanıyorum ve 1 tane 320 lik, 1 tane de 480 lik metes marka flaşım var. sorunum yüksek enstantene kullanarak çekim yapamamak, yani mesela 1/3200 de bi su damlasını yere düşerken yakalamak istiyorum ama olmuyor. sanki ışık geç kalıyor gibi. ama flaşın kullanım kitapçığına göre 1/3200 boşalma hızı varmış flaşın. peki neden istediğim sonucu alamıyorum. birkaç denemeyle maximum 1/200 de çekim yapabildim. bana yardımcı olun..

Tarih: 24 Şubat 2005, 18:37 - İp: yok
bornred
bornred (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

selam adopro arkadasim,anlattigimi denedin mi?eger olursa belkide bana tesekkur ediceksin ikimizin arasindaki mantik farki deriz onada.isik sistemin veya calisma olanaginiz vardir heralde sizin,bir denersen sevinirim.flashla neden dusuk enstantenede cekim yapilir?2 turlu acikliyim cunku genelde flashi isik yetmezligi sonucu portre cekimlerinde vs ek isik kaynaği olarak olarak kullariz duragan konularda ve flashin gucune bagli olarak 1/60 1/125 makine flash synce bagli olarak.vs gibi.cunku cektigin konuda dusuk enstantene portrede.cunku kullandigin flash yetersiz kaliyor guc ve hiz bakimindan.50 e dolara da flash var 550 dolarada. su damlasi fotografi cekmek icin de enstantenen yuksek olmali.1/1000 diyelim.bunun icinde sana yuksek derece kuvvetli ve cakim suresi guclu bi isik kaynagi gerekiyor.paraflashinin gucu ve cakim suresi gucluyse 1/2500 ens de cekersin su fotografini.
flashla illa dusuk enstantenede cekim yapilmaz senin ekipmanin ve mantiginla ilgilidir.leica r9 1/8000 enstanteneye kadar flashla cekim yapiyor. yanlisim varsa duzeltirseniz,olaniginiz varsa da denerseniz sevinirim.saygilar

Tarih: 17 Mayıs 2005, 16:18 - İp: yok
adopro
adopro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

nerde oturuyorsun sana yardımcı olabilirim.

Tarih: 17 Mayıs 2005, 18:01 - İp: yok
bornred
bornred (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

ben suadiye de oturuyorum,iyi niyetiniz icin tesekkur ederim adopro.fakat su an saglik problemim nedeniyle fotograftan uzak sayilirim.sol kolumun dirseginin uzerine dusmem sonucu kolum kirildi ve ufak bir operasyon gecirdim.beterin beteri var tabi kafami da carpabilirdim.su an kolum alcida,tek elle yazdigim icin biraz uzun suruyor msg 2 hafta oldu bi 10 gun daha var sonra fizik tedaviye gidicem buyuk ihtimal kolu acmak icin.o nedenle su an icin sadece msgla yardimin dokunabilir.isallah birisi denerde anlatir,saygilar

Tarih: 18 Mayıs 2005, 12:49 - İp: yok
adopro
adopro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

merhaba bornerd öncelikle sana geçmiş olsun arkadaşım alalh yardımcın olsun. uzun uzun yazmanın anlamı yok neden dersen çünkü yazılanları anlamak gerek o yüzden arkadaşım ya telefonla sohbet edeceksin yada gelecek ve göstereceksin insan oğlu görerek her şeyi daha iyi anlar sen ne kadar yok şu estantene dersende anlaşılmayabilir sıkma kendini rahat ol tekrar geçmiş olsun.
saygılar. [email protected]

Tarih: 24 Mayıs 2005, 18:42 - İp: yok
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

d70 alın bir tane 1/500 de çeker ama kandırılabiliyor. Tepe flaşının bağlandığı yere yalıtıcı bişi koyun flaşı takarken altındaki ayaklar temas etmesin sadece kablo ile bağlayın vede manyak hızlarda senkronize edin. 300dyi satın d70 alın.

#alpa_73' tarafından 31.01.2008 10:44:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ocak 2008, 10:43 - İp: 88.***.**8.101
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

alpa_73 arkadaşımız teknik içerikli güzel bir açıklama yapmış...d50 de 500 te çakıyor kendi flaşı...emektar flaşa pil koydum denemek için,4000 de çalıştı...faydasınıda gördüm...makinaya zarar verebilir dediler tabii...

Tarih: 31 Ocak 2008, 22:39 - İp: 85.***.**4.94
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

mekanik shutterı devre dışı bırakıp elektronik shutterı kullanmaya başlıyorsunuz. Günlük hayatta sık sık 4000 enstantaneye ihtiyacınız olduğunu sanmam.

Tarih: 1 Şubat 2008, 19:50 - İp: 88.***.**8.101
ustakim
ustakim (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

selam,kou uzmanlık gerektiren akışkanlar.kullandığınız flaşın hızı yetersiz.piyasadaki tüm flaşların hızı bu iş için uygun deyil.akışkanları fotograflayabilmek için ,broncolor akülü flaş veya elinchrom Rancer sped as jenaratörve mini A kafa flaş kullanmanız gerekir.her ikiside bu tür işler için üretilmiştir.normal flaşlarla (tüm markalar) akışkanları çektiyinizde süt görünümü elde edersiniz .koplay gelsin

Tarih: 2 Şubat 2008, 22:16 - İp: 78.***.**6.156
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar flash teknolojisi çok gelişti
ben kafa flasım ile 1/4000 enstantenede çekebiliyorum
nikon d80 + sb800 flash...

Tarih: 9 Şubat 2008, 12:44 - İp: 85.***.**5.244
edemirci1
edemirci1 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba suysal,

Benim makinada flaş uyum hızı 1/250 . Aynı sorunu ben de yaşamıştım. Fakat Juggler'in buradaki yazısında olayı açıklamış.Makina 1/250'nin üzerindeki enstantenelerde otamatik olarak 1/250'ye çekiyor. Çok karanlık ortamda uzun enstantene kullanarak falşın dondurma gücünden yararlanabilirsin. Banyoda ışıları söndürerek ve manuel netleme kullanark geçen gün denedim . 15 saniyeye ens. 'yi ayarlasam bile flaş patladıktan sonra makinayı oynatsan hiç görüntüye ışık görmediği için etki yapmıyor. Sadece patladığı anı fotoğraflıyor. Çekim bitmeden ışıkları yakmadıkça tabi. Ustalar daha güzel açıklayacaktır olayı.

Aklıma eski analog makinalardan film çıkarma işlemi geldi. Karanlık bir odaya geçilir film çıkartılır eğer ışık girerse film bozulur.

0 ışık ortamında su damlasını arkadaş göremeyecek olduğu için deklanjörede basamaz. Seri çekim olsa ışık yetersiz kalır.

Aklıma şuan gelmiyor ama söylediğin yöntem ile güzel efektli başka fotoğraflar olur.

Saygılar

Tarih: 15 Şubat 2008, 14:05 - İp: 85.***.**7.246