mauhdib
mauhdib (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Siklikla Sorulan Sorular

merhaba
1.5 yildir digital formatta fotograf cekiyorum
gelecek yil okulumda karanlik odayi kullanabilecegim icin bir de film kamera aldim.

daha oncedende film ile pek aram olmadigi icin bu konuda sormam gereken genel sorular var.

1-dia film ; negatif film ; slayt film bunlarin farklari nedir ?
butun bu film cesitleri eos 30v makinada kullanilabilinirlermi ?

2-her filmin uzerinde farkli process metodlarindan bahsediyor ? process metodlari harflerle kodlanmis.Ben fujichrome astia provia ve velvia yla siyah beyaz icin ise ilford filmle calismak istiyorum bu filmlerin process metodlari hakkinda bilgi verirmisiniz ?

3-pozlanmamis filmleri buzdolabinda saklamak nasil bir fikir ? ozellikle yukarda bahsettigim filmler nasil korunabilinir ?

4-istanbulda yukarida bahsettigin filmleri ucuza toptan alabilecegim yerler nerelerdir.

5-karanlik oda daki film process olayi hakkinda genel kabaca bir bilgi verebilirmisiniz ?

6-istanbulda karanlik oda nerede kiralanir ?

7-negatif filmi banyo yaptirip sonra enlargera koyduktan sonra baska bir kagida mi tekrar pozluyoruz ? Eger boyle ise o fotograf kagitlari galiba pozitif kagitlar deniliyor fotografcilarsa satilir mi ? fiyatlari ve kaliteleri farklimidir ? hangisi daha makbuldur kabaca bir bilgi verirmisiniz ?

8-Analog makinamla cektigim fotograflari bilgisayar ortamina aktarmam icin skan etmemimi onerirsiniz yoksa dia tarayici gibi bir alet bulup onu mu kullanmayi tercih etmeliyim ? hangisi daha pratik ucuz ve en kaliteli sonucu verir

tesekkurler simdilik bu kadar

Tarih: 29 Haziran 2006, 03:22 - İp: 81.***.**7.33