haryigit
haryigit (üye)
İstanbul / Meraklı

Dijitalden Basılanlarların Kalitesi

15x21 ebatlarında bastırdığımız bir fotoğrafta, fotoğrafın 10MP dijital yada tab edilerek elde edilmiş olmasının fotoğrafın (sadece) çözünürlük kalitesi olarak kaliteli yada kalitesiz olmasında ne gibi bir faktörü vardır?

Bu iki oldu dijital fotoğraflarımı bastırıyorum ancak çözünürlük dikkatli bakınca rahatsız edici düzeyde. Net olarak belirtmek gerekirse bastırdığım fotoğrafların kalitesinde vesikalık bastıracak olsam kaşım kirpiğim birbirine karışır.

Benim merak ettiğim baskı makinelerinde çözünürlükle alakalı bir ayar var da benimkileri düşük mü bastılar.
Yoksa mevzuu dijital baskı teknolojisinin bu kadar olması mı?
üçüncü olasılık ise bastırdığım bu iki farklı stüdyonun kalitesiz makine kullanmaları mı?
Dergilerdeki ofset baskılar bile daha tatmin edici.

Tarih: 11 Haziran 2008, 17:39 - İp: 88.***.**6.18
tuygan
tuygan (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Kameranız 10 mp.lik çekim yapabiliyor olabilir ama siz hangi modda(çözünürlükte)çektiniz?

Tarih: 3 Temmuz 2008, 23:18 - İp: 85.***.**5.182
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Benim 2 genel kanım var.
1-Siz çekiğiniz fotoyu düzgün (odakalama bulanık çekme vs.)çekemediniz.
2-baskı işlemeni yapan arkadaşın bu işin ehli olmadığı.

siz düzgün fotoğraf çektiğinize inanıyorsanız dpi'sine de dokunadan baskıya verdiyseniz ozaman geriye bir seçenek kalıyor.
üzülerek söylüyorum,
baskıyı yapan arkadaş salladı..

diğer arkadaşlara cevap verme gereği duyuyorum. Bilgilendirmede sayılabilir.
Size evde dpisini rengini keskinliğini ayarlayın demişler.
Güzel demişlerde renk profili(ayarı) diye olay var.
Renk profili baskı yapan arkadaşların bilgisayarında,
- ps'de bir renk yönetimi ayar yeri var.
-Baskı makinasındada var bir ayar.(renk yöenetimi)

Baskı makinası renk yöentimi devre dışı bırakılmamışsa ve düzgün ayarlanmamışsa ps'de istediğiniz kadar yırtının. İster doğru renk ayarı yapın ister sharpen verin. Baskı makinası psden ayarlı gelen profili yok sayacak ve kendi renk yönetimi sistemini kullanacak.
Böylece doğru aya fakat yanlış baskı ile boşa uğraşılmış olacak.

Bunun önüne geçmek için
-ya baskı makinası renk yönetimi devre dışı bırakılacak
-yada baskı makinasındaki renk yönetimi kalacak psdeki buna uyarlanacak.
-yada tam tersi.

bu işin profesyonelleri psdeki renk ayarını seçer. Hatta ekranıda ekran kalibrasyon cihazlarıylada ayarladımıydı bir milim renk farklılığı olmaz.
Kağıda baskıda kalitelimiydi allah yemeyinde yanında yatın derim..

ışığınız bolsun..

Tarih: 12 Temmuz 2008, 00:28 - İp: 88.***.**1.176
haryigit
haryigit (üye)
İstanbul / Meraklı

Zaman ayırıp yanıtladığınız için çok teşekkürler.
Konuyla ilgili yeni gelişmeler olduğu için yazmak istedim.

Aynı fotoğrafları bir KODAK BASKI MERKEZİ'nde bastırdım.
Karşılaştırdım. Kodak'ın bastıkları çözünürlük olarak daha kaliteliydi. Fakat orada bahsettiğiniz renk hatası yapıldı sanırım ve photosop'ta yaptığım renk ayarlarını da geçin, fotoğraf makinemin dahi renk ayarlarına uymadan ezbere bir ayardan basıldı fotolarım ve berbat oldular.
İşin kötüsü ben bunu kodak bayisine anltamadım. Adam fotoların gayet güzel çıktığını söyledi bana.
Ben de KODAK'ın merkezine bu bayiyi şikayet ettim. üç hafta oldu ses çıkmadı.

Sanırım iyi sonuca adım adım yaklaşıyorum, fakat artık baskıya verecek bütçe kalmadı. Bir hüsrana daha dayanamam.

Eğer kadıköy civarlarında 15-21 baskıyı 1 ytl civarlarında ve işinin ehli olup tüm ayarlarıyla güzel basabilecek bir yer bilen varsa lütfen yardımcı olsun.

Ezbere iş yapan 20 yıllık acemi fotoğrafçılardan ve kaprislerinden gerçekten sıkıldım artık.

Tarih: 5 Ağustos 2008, 16:13 - İp: 88.***.**6.18
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

kodak norıtsu makinalarda dahada netice verir. sebebi ace yani buzlanma teknolojisi kullanarak pikselleri kaynaklar.bu nedenle fotolar harikadır.

Tarih: 6 Ağustos 2008, 21:10 - İp: 78.***.**9.187
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Gerçek fotoğrafçı bulmanı diliyorum.
Bu arada aklımdayken fotğrafın orjinali hala duruyorsa gidin başka fotoğrafçıya ve yanınıza beğenmediğiniz fotoğraflarıda alın. Kardeşim ben bunları beğenmedim bana bunlardan daha kaliteli daha canlı yapabilirmisin yapamazsanız para vermem diye anlatın. Alın buda orjinal hali deyin fiyatıylada anlaştınızmı tamamdır.

benim başıma gelseydi ben öyle yapardım..

Tarih: 7 Ağustos 2008, 18:51 - İp: 88.***.**4.230
mhmttsksn
mhmttsksn (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

tüm meslektaşların yorumunu okudum. Bende bir iki kelam etmek ve neden bir standart olmadığını ve neden değişik sonuçlar alamadığınızı anlatmak isterim.

Eğitimsiz ve bilgisiz fotoğrafçılarla ancak bu kadar olur. Çünkü adam minilab alıyor .Makinayı kuran teknisyen fotoğrafçılığı bilmiyor. Minilabı kuran elektronik teknisyeninin bildiği ve anlattığı kadar öğreniyor .
Usta baskı makinasını iyi tanıyıp bilecek ki, ayarını, kalibrasyonlarını yapabilsin, elemanına anlatabilsin. Tabi elemanında bu işlere hevesli olacak zevk alacak. Zevk alabilmesi için gelecek görecek . Gelecek görebilmesi için iyi para alacak. Ama nerde. Patronu evini zor geçindiriyor elemanına dolgun maaş nasıl verecek ? Alıyor lise talebesini iyi kötü gösteriyor adamı yapıyor kalfa. O adamda ancak o kadar baskı yapıyor...
(Minilabın kapağını tekme atarak kapayan elemanlar biliyorum.)

İyi laboratuvar olanlar en azından kaliteli iş yapmak istiyorum diyen fotoğrafçılarda ucuz basan laboratuvarlara tercih ediliyor.

Baskı yaptırmak isteyen tüketici sadece fiyat odaklı düşündüğü sürece işini iyi bilen ve iyi yapan laboratuvarlar kalmayacak.

bu konu daha çok su kaldırırı , bir dokunup bin ah işitilir bu konuda.

Tarih: 29 Kasım 2008, 13:11 - İp: 88.***.**4.8
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

evinize bir mürekkep püskürtücülü printer alsanız daha ucuza gelirmiş 10x15in tanesi 1.5 liraya gelirdi hiç değilse.

sadece 10x15 bsabile termal makineler 150 lira ve kağıt başına 60kr

15x21 a kadar basabilen pro makinalar 2.5 milyar kağıt başı bayağı ucuz

ya da araya araya bir lab bulup kanka olmak lazım

#alpa_73' tarafından 09.12.2008 15:28:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Aralık 2008, 15:21 - İp: 78.***.**3.31