haryigit
haryigit (üye)
İstanbul / Meraklı

Dijitalden Basılanlarların Kalitesi

15x21 ebatlarında bastırdığımız bir fotoğrafta, fotoğrafın 10MP dijital yada tab edilerek elde edilmiş olmasının fotoğrafın (sadece) çözünürlük kalitesi olarak kaliteli yada kalitesiz olmasında ne gibi bir faktörü vardır?

Bu iki oldu dijital fotoğraflarımı bastırıyorum ancak çözünürlük dikkatli bakınca rahatsız edici düzeyde. Net olarak belirtmek gerekirse bastırdığım fotoğrafların kalitesinde vesikalık bastıracak olsam kaşım kirpiğim birbirine karışır.

Benim merak ettiğim baskı makinelerinde çözünürlükle alakalı bir ayar var da benimkileri düşük mü bastılar.
Yoksa mevzuu dijital baskı teknolojisinin bu kadar olması mı?
üçüncü olasılık ise bastırdığım bu iki farklı stüdyonun kalitesiz makine kullanmaları mı?
Dergilerdeki ofset baskılar bile daha tatmin edici.

Tarih: 11 Haziran 2008, 17:39 - İp: 88.***.**6.18
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Baskıda kaliteyi etkileyen faktör okadar çoktur ki ben hepsini yazmayacağım. kısa olası nedenleri yazayım.

bir fotonun 10mp gibi çözünürlükte çekilmesi fotonun baskı boyutunu direk, kalitesinide dolaylı etkiler.

Baskı teknolojisi bu kadar değil çok iyi seviyede bile denebilir.
Eğer baskı kötüyse ya parayı az buldu yada basan arkadaş bu işi salladı. Yada kalitesiz malzeme kulanıldı.
dergilere gelince.
dergiler binlerce okuyucu karşısına çıkacağı için çok özenle hazırlanırlar. Çok deneme çıktısı alınır. Fotoğrafı çekenler ve basanlar işin ehlileridir denebilir. E birde binlerce basılınca maliyette ucuzluyor. Bu yüzden dergidekiler daha kalitelidir.
Seninki tek olduğu için sallanmıştır bence.

Tarih: 11 Haziran 2008, 23:26 - İp: 88.***.**5.111
haryigit
haryigit (üye)
İstanbul / Meraklı

remi5861 O halde benim elimdeki baskıların mürekkepten yada zamandan tasarruf amaçlı bu şekilde basıldığını söyleyebiliriz değil mi? Fotoğraf baskı makineleri 300DPI basma kabiliyetine sahipler ancak benim fotolarımı bu şekilde basmalarını özellikle belirtmem gerekecek sanırım.
Yanlış anlamadım umarım?

Teşekkürler.

Tarih: 12 Haziran 2008, 09:15 - İp: 88.***.**6.18
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

merhaba 5 mp sony h1 makinemle 20*30 cıktıları gayet temiz alıyorum. sanırım baskı yapan yer yada kişinin hatası var.

Tarih: 15 Haziran 2008, 23:08 - İp: 78.***.**6.137
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

fotoları görmedim ama ofset baskı bile daha iyi demişsiniz

ofset baskıdaki basılan fotoğraflarda inchkare başına düşen nokta sayısı
normal fotoğraftan 4 kat fazladır (en az) bu sayede hem daha ayrıntılı baskı hem de daha kaliteli baskı yapılır.

noktalar küçülüp sıklaştığı için siz pixelleşme görmezsiniz fotolarda, yani ofset baskı teknolojisi digital baskının ok önündedir kalite anlamında...

Tarih: 16 Haziran 2008, 10:01 - İp: 81.***.**3.185
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Bırakın başka yerlerde baskı yaptırmayı ben aynı yerde bastırdığım zaman bile aynı makina kullanılmasına rağmen baskıyı yapan elemandan elemana baskı kalitesi değişiyor.

Yeni makinamın ilk baskısını yaptırdığım zaman çıkan fotolar karşısında felç geçiriyordum neredeyse. Aynı cd'yi alıp iki farklı yerde daha baskı yaptırdım son iki baskı çok daha iyiydi biraz moralim yerine geldi. İlk baskı yaptırdığım yere bir daha uğramıyorum bile. Adamlar beni kalpten götürecekti.

Tarih: 17 Haziran 2008, 17:05 - İp: 85.***.**2.216
haryigit
haryigit (üye)
İstanbul / Meraklı

Cevaplar için çok teşekkürler.
Teknik olarak olaya daha da açıklık getirebilecek arkadaşlar yazarlarsa sevinirim.

Tarih: 17 Haziran 2008, 20:27 - İp: 78.***.**1.227
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

dpi degerlerini arttırın,buyuk ihtimalle baskı yaptırdıgınız yerde dusuk tutuyordurlar.

Tarih: 18 Haziran 2008, 16:27 - İp: 78.***.**6.226
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

size şöyle bir öneride bulunayım

çektiğiniz digital fotoları kendiniz ölçülendirin ve çözünürlüğünü ayarlayıp baskıya verin, göreceksiniz kalite artacak,

Photoshop'ta çektiğiniz fotoğrafları açın

İmage Size - 10*15 baskı boyutu olsun ya da 13*18

Resulation : 300 pixel/inch

Filter / Sharpen yapın

Eğer gerekiyorsa da Brightness / Contrast ayarını yapın ve baskıya verin

Sonuçtan memnun kalacaksınız,

benim makinenin çekim kalitesi maximum ayarda
bu sebeple 120 cm, genişliğinde fotolar çekiyor 8 Mp.de
bunu normal kart boyutuna küçültürsem (İmage size'Dan) ve resulation (çözünürlük / nokta sıklığı) ayarını yapmazsam müthş değer kaybı oluyor, bu yüzden size üstte yazdığım ayarları yapıyorum küçültme işlemi sırasında....

Tarih: 18 Haziran 2008, 16:45 - İp: 81.***.**3.185
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

alakasız olsada kucuk bi tavsiyede benden sharpen yerıne unsharp mask kullanın daha tatmın edici sonuclar alacaksınızdır

Tarih: 19 Haziran 2008, 03:59 - İp: 78.***.**6.226
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Bu dpi değerini kafamıza göre değiştirebilirmiyiz, yoksa dpi değeri piksel / ( bölü yani ) inç midir her zaman ?

Tarih: 2 Temmuz 2008, 23:18 - İp: 88.***.**9.99