banahayirdeme
banahayirdeme (üye)
İstanbul / Amatör

İphone 6s Dslr Kalitesinde Çekim Yapacakmışmış

Yeni çıkacak iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde kamera donanımı ile ilgli bazı bilgiler yayınlamakta. bu bilgiler doğrultusunda video ve fotoğraf çekimi kalitesinin çok çok üstün bir teknoloji ile dslr kalitesine ulaşacağı söyleniyor. http://dukkanim.com/iPhone-6s-plus-urun-detay.html adrsinde yeni modellerle ilgli bazı bilgiler mevcut.
Fotoğrafçıların işi zorlaşacak mı sizce?

#banahayirdeme' tarafından 01.09.2015 17:28:33 tarihinde düzenlendi.
http://dukkanim.com/iPhone-6s-plus-urun-detay.html

#banahayirdeme' tarafından 01.09.2015 17:29:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Eylül 2015, 17:27 - İp: 88.***.**9.183
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

her zamanki pazarlama taktikleri.. full frame dslr fiyatına telefon satmak için başka çare yok.

fotoğraf açısından bir kamyon iphone6s bi tane dslr etmez..bu gün de 100 yıl sonra da. işin sırrı sensör boyutudur.. ama derseniz ki iphone 6s piyasadaki tüm kompakt makinelrden iyi çeker, mümkündür olabilir derim. tek kelime de etmem. sensör boyutları yakındır çünkü.. öte yandan panasonic 1 inch sensörl bir akıllı telefon çıkarttı. PANASONIC LUMIX CM1 SMARTPHONE. ki 1 inch sensör epey epey büyük bir sensördür. dslrlike ve kompakt makine sensörlerinden yaklaşık 4 kat büyük. iphone onu geçsin önce.

#kesim00' tarafından 03.09.2015 21:31:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Eylül 2015, 21:28 - İp: 212.***.**7.141
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Kesim e katılıyorum fakat ek olarak sensor boyutu yanında objektifte kullanılan optik elemenlar da en az sensor kadar onemlidir . 3mm lik optik elemanlarda belli bir eğimde ve açıda ışığı sensore yaymanız gerekirki buda lens çapı kuculdukçe lensteki hataların artmasına ve ışık bozulmalarına yol açan bir yığın faktoru devreye sokar, yani uzun lafın kısası siz hiç bir durbunde yada teleskopta aynı buyutmeyi sağlayabileceği halde 3mm lik lens kullanıldığını gordunuzmu hayır , nedenide belli o kaliyeyi fizik kanunları çerçevesinde sağlamanız mumkun değil, yoksa o devasa uzay gozlem evlerinde o lensler o büyük çaplı aynalar yerine kucuk lensler kullanırlardı kucucuk sensorler olur biterdi bu bilim adamları hiçmi birşey bilmiyorda devasa uzay gozlem evleri kuruyorlar?

Tarih: 5 Eylül 2015, 14:23 - İp: 78.***.**1.126
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar, sensör boyutu meselesinde haklısınız. Ama optik teknoloji o kadar ilerledi ki,cep telefonları ile çekilen fotografların dslr lerden farkı kalmadı. Sadece iphone değil diğer markalar da büyük aşamalar kaydetti. LG G4 ü geçen inceledim. Örneğin portre veya bir objeyi hangi mesafeden çekerseniz çekin arka planı tamamen flu yapabiliyorsunuz. Zum olayını sony ve nokia bazı telefonlarında hallettiler. Düşünün dslr kullanan bir amatör arka planı flu yapmak için ayrıca en az 2,8 diyaframlı lens almk zorunda. Cep telefonunda bu var. Bunun yanında daha bir çok teknoloji harikası özellikler var. Gelen turistlere bakın, dslr kullanan eskiye nazaran çok azaldı. Nerdeyse cebe giren aynasızlara bile ilgi yok.

Tarih: 5 Eylül 2015, 22:23 - İp: 151.***.**7.130
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

ercan hocam telefon ekranında belki güzel görünür de dslr ve telefon fotosunu pc ye atıp büyütmeye başlayınca ortaya çıkar fark

Tarih: 8 Eylül 2015, 11:23 - İp: 85.***.**1.207
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Kesim arkadaş, aşağıdaki fotografı, Sony Z1 Compakt cep telefonu ile çektim. Bu telefon vasat sayılan, iphone gibi iddiası olmayan telefonlardan. Şimdi Z3 ler çok daha iyisini çekiyor.
Yalnız bir konuya açıklık getireyim. Yanlış anlaşılmasın. Ben cep telefonu ile fotograf çekme taraftarı değilim. Fotograf, her zaman DSLR veya benzeri makinelerle çekilmeli. Bu konuda seninle beraberim. Hani konu açıldı diye fikrimi yazmıştım.
TIKLA

Tarih: 8 Eylül 2015, 21:48 - İp: 151.***.**7.130
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

eyvallah hocam fotoğraf harika. güzel kompozisyon ve ışık..

Tarih: 9 Eylül 2015, 00:12 - İp: 212.***.**7.21
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Valla ne Kesime nede Ercan abiye katılamayacağım, çok sıradan dslr makinalarla kıyasalanamayacak bir fotoğraf.Yani vaay müthiş demek isterdim ama öle değil

Tarih: 9 Eylül 2015, 01:36 - İp: 176.***.**2.87
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

detay ve kalite olarak değil tabii ki.. onu kastetmemiştim

Tarih: 9 Eylül 2015, 10:35 - İp: 194.***.**4.25
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Sony cep telefonu ile çekilen bir fotografı son bir kez daha yüklüyorum.
Ama dediğim gibi ben de sizler gibi makine ile çekimden yanayım.
Peki madem makine ile çekimden yanasınız neden siteye ceple çekilmiş fotograf yüklüyorsunuz? diyebilirsiniz.
Nedeni şu: Her yere makine taşınmıyor. Hafif olsun ve kolay taşınsın diye aynasız makine kullanıyorum. O bile cebe sığmıyor. Çantada taşıyorum. Makinesiz gittiğim mekanlarda gördüğüm güzel sahneleri mecburen ceple çekiyorum. Rahmetli Savaş Ay her zaman pantalon cebinde bir bas-çek kompakt makine ile gezerdi. Onun zamanında akıllı telefonlar yoktu. Bugün sağ olsaydı eminim cep telefonunu tercih ederdi.
Ceple çekimi beğenirsiniz, beğenmezsiniz. Karar sizin. Ama ben sadece cep telefonlarının kaydettiği teknolojik gelişmeyi gözardı etmeyelim düşüncesindeyim. Yoksa 30 yıldır fotograf çeken birisi olarak cep mi? Yoksa Makine mi? diye sorsalar cevabım tabiki makine ile çekim olurdu. Selamlar...

TIKLA

#ercan43' tarafından 09.09.2015 17:07:23 tarihinde düzenlendi.

#ercan43' tarafından 09.09.2015 17:34:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Eylül 2015, 13:38 - İp: 151.***.**7.130
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Cep telefonu ile fotoğraf çekilmez demiyorum tabiki çekilebilir siteyede yüklenebilir yeri gelince bende çekiyorum.Fotoğraf bir nevi anı yakalamak zamanı dondurmak demektir.Her zaman dslr yanımızda olmayacağına göre cep telefonları büyük bir avantaj bugun.Öyle bir an olur ki ceple çektiğiniz fotoğraf bazen çok şey anlatır veya bir ana tanıklık eder, ne teknik arasınız ne kompozisyon.Ama iş kıyasalamaya gelince bence dslr makinalarla kıyaslamanın pek bir mantığı yok.Çünkü..
1.Cep telefonu ile uzun pozlama yapamazsınız
2.Pan çekimi yapamazsınız.
3.Tepe flaş takıp tavandan ışığı yansıtıp portre grup fotosu falan çekemezsiniz.
4.Yıldız pozlama yapamazsınız.
Örnekleri çoğaltmak mümkün.Dslr nin verdiği tadı cep telefonu veremez.

Ercan abi son yüklediğin fotoğrafı bugun her cep telefonu çekebilir.Bunu çok telefon değiştiren biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim.
Selamlar saygılar.

Tarih: 9 Eylül 2015, 22:06 - İp: 176.***.**2.87