fotoreis
fotoreis (üye)
Kırıkkale / Stüdyo Fotoğrafçısı

Studyo da Nikon D2xs Nasıl

ARKADAŞLAR NİKON D2Xs KULLANAN VE TAVSİYE EDEN VARMI

Tarih: 24 Eylül 2007, 14:55 - İp: 81.***.**8.44
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

merhaba,

d2xs'in d2x'den farkı, incelediğim kadarıyla biraz daha hızlı olması.

Eğer özelden iletişime geçersen, d2x ile firma kataloğu için çekilmiş işlenmemiş fotoğrafları gönderebilirim.

Bu arada fujifilm'in s5 pro sunu da incelemeni öneririm.Çok deli bir makine.

Şu an bildiğim birkaç tane çok sağlam moda fotoğrafçısı kullanıyor.Fiyat olarak da d2xs den daha uygundur.

Tarih: 24 Eylül 2007, 23:26 - İp: 85.***.**1.81
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

d2x studyo fotogafcıları hedef alınarak tasarlanmamış. D2x fiyatını asıl etkileyen faktorler body kalitesi cekim hızı vs gibi senle ilgili olmayan seyler.. Yani biraz doga fotografçılığı icin..

D200 ya da d300 almanızı öneririm. ben olsam d300 alırım. İllede d2x fiyatı kadar para harcicam dersen d3 den baskası yalan olur.

Tarih: 25 Eylül 2007, 08:00 - İp: 212.***.**9.194
ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

ben size kesinlikle FUJİ önermek isterim..Yada CANON 5d olabilir..

D2x gibi makinalar stüdyo için pek iyi değil bence..
foto kalitesi istiyorsanız S5 yada 5d mutlaka inceleyin..

aynı fiyatlar nasıl olsa..şu çok önemli birkere , bilrsiniz..ilk çıktığında KODAK DSC N ler vardı 14. megapix. olarak ama makina çok iyi idi..50 ISO ile çok iyi çekiyorsu..Tam stüdyoların istediği gibi..ama biraz ağır ve yavaş bir makinaydı..fakat tercih edilmesindeki sebep 14 Mp olması ve 50 ISO olması...düşünün orta halli iyi sayılacak bir lens ile 50 ISO çekilen fotograf nasıl olur...

bence fotografın net olmasında ISO nunda payı çok fazla..

S5 yada 5d başka düşünmeyin..

selamlar..

Tarih: 25 Eylül 2007, 21:53 - İp: 88.***.**2.198
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

herkes birşeyler söylemiş bence stüdyo da kulanilacak makine d80+ d200 yeter de artar stüdyo ortamında çekilen fotoğrafların tamamı dersem photoshop tan geçer bence bir stüdyo fotoğrafçısı iyi bir photoshop bilmesi ve bu dalda kendini geliştirmmesi daha mantıklı gibime geliyor.

Tarih: 12 Ekim 2007, 01:19 - İp: 81.***.**7.217
e0s
e0s (üye)

Stüdyoda kullanmak için D80 yeter D200 yeter da artar diye bir şey yok.D80 ile yada D200 farketmez 10mp boy fotograf çekip onu poster yaparsan gelin ile damadın fotograf içinde yüzlerine düşen düşük piksel sayısından dolayı kırılmalar yaşanır.

Stdüyocuya her zaman için yüksek piksel gerekir,photoshop bilmek çok şart ancak her tık fotografın kalitesini alır götürür.Ne kadar doğru ayar ne kadar doğru ışık kullanımı o kadar kaliteli fotograf.Photoshoptada fona blur verilir ama lensten ve sensör büyüklüğünden kaynaklanan alan derinliği gibi olamaz.

D2xs çok iyi bir makina ama Stdüyoda EOS 5D ondan daha iyi.FULL FRAME ve 50 ISO ya düşebilmesi bakımından.En yakın zamandaki fotografçılık fuarında D2xs in sonuçlarını gördüm.Kendim 5D kullanıyorum ışık sistemimde Multiblitz XENOLUX bunları bilen bilir. 5D nin sonuçları kesinlikle daha iyi.

uzunsaclı arkadaşımızın düzgün ışık sistemi lafına katılıyorum Stüdyo da ışık sistemi çok önemli.WB konusuna gelince bu konuda ayar yapmak çok zor değil.Önemli olan işin mantığını bilmek, bilmedikten sonra kitapçık sayfalarca anlatsa ne fayda.

#e0s' tarafından 17.10.2007 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ekim 2007, 01:55 - İp: 88.***.**2.46
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Biz gazete olarak en çok Nikon D2X kullanıyoruz, fakat südütyo çekimiden ise Canon 1Ds Mark kullanıyoruz. Canon südütyo çekimi için bize daha uygun geldi.

Füji ninde SLR makineleri daha çok südütyo kullanımına yönelik, hiç kullanmadım ama incelemekte fayda var.

Tarih: 13 Ekim 2007, 08:41 - İp: 85.***.**1.242
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

D2Xs cok iyi makina ama studyo icin bu kadar fiyat odemene gerek yok.D2X serileri daha cok spor karsilasmalari, paparazzi (o) veya doga fotografcilari icin birebir. Doga kosullarinda -40 derecede dahi cekim yapabilen cok iyi bir Body.

Bence studyoda 5D kullanman daha mantikli olur.Ama "ben Nikon istiyorum " dersen D200,D300 veya Fuji S3,S5 derim.

Gercei EOS cok guzel bir noktaya deginmis,sonuna kadar katiliyorum.Studyoda isigi kullanmasini bilmiyorsan veya tecruben yoksa Nikon D3, Canon Mark III bile alsan nafile,eger biliyorsan isigi kullanmasini D70 le bile cok guzel fotograflar gelir.

Bu benim cektigim bir fotograf,isik duzenini 40 senelik bir fotografci ayarladi,makina D70, obj. Sigma 24-135 F:2,8.
O duzeni ben yapsaydim eminim bir kac golge olusurdu surat uzerinde.
http://img524.imageshack.us/img524/8712/photoparis003il8.jpg

Tarih: 13 Ekim 2007, 12:55 - İp: 88.***.**8.234
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

ozur foto cikmamis yukarida

Tarih: 13 Ekim 2007, 12:57 - İp: 88.***.**8.234
e0s
e0s (üye)

Aslında saygısızlık etmek istemem ama bu fotograf bence iyi değil.

Çok fazla bi gölge yok, aslında kontrollü olarak modelin üstüne düşürülecek gölge fotografta derinlik yaratır.Gölgeden bu kadar korkmamak lazım

Stüdyo fotografında ışığın kullanımı çok önemli.Ben bu fotograf sahibi için 40 yıllık fotografçı söylemini kullanmazdım.Herkes kötü fotograf çekebilir, belki buda o kişinin kötülerinden biri ancak neyse yaa daha fazla uzatmayayım.

40 yıllık bir fotografçı ayarladı bu ışığı söylemine karşılık İyi bir fotograf değil.

Tarih: 15 Ekim 2007, 02:07 - İp: 88.***.**9.198
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Vayyy beee

Tarih: 15 Ekim 2007, 23:50 - İp: 88.***.**2.47