adms26
adms26 (üye)
Eskişehir / Profesyonel Fotoğrafçı

Sony'nin Alpha A-77'nin Görselleri

24 Ağustos'ta lansmanı beklenen Sony'nin SLT kamerası Alpha A77'nin görselleri basına sızdı. Çift Bionz işlemcisi sayesinde saniyede 10 kare çekebilen ve yarı saydam ayna donanımıyla daha hızlı odaklama yapabildiği belirtilen Alpha 77'nin Teknik özellikleri ise şu şekilde;

Devamı için
Sony'nin 24.3 MP'lik SLT kamerası Alpha A77'nin basın görselleri yayınlandı

Tarih: 23 Ağustos 2011, 03:12 - İp: 194.***.**9.124
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

İddiayı ortaya atan sizsiniz , ben değil . İster bulun , ister bulmayın .

Diğer açıkladıklarım tatmin ettiyse zaten sorun yok . Ben en azından , 10 gün önce yazılanları unutmuyorum . Beyin sizinkinden genç anlaşılan

Tarih: 23 Ağustos 2011, 19:20 - İp: 96.***.**4.180
tomwong
tomwong (üye)
İstanbul / Amatör

Ben o yazıyı bulsam bile şaka yapmıştım diye kıvırtacagınızı bildiğim için vakit harcamıyorum.Gelelim yarıgeçirgen aynanın resolution u düşürdüğüne sizin mantığınız dogru olsaydı kaplamalı gözlük kullananların detayları görmemeleri lazımdı.Bu gözlüklerin arkasına siyah bir bez koyup bakarsanız ayna gibi kendinizi görürsünüz.Bilindiği üzere modern dereceli ve güneş gözlüklerinde UV önleme kaplamaları vardır.Uv ışının dalga boyu uv-a için 320-390 nm uv-b için 290-320 nm dir.Bu boyutlarla pixel boyutunu karşılaştırırsanız arada daglar kadar fark vardır.Sizin mantığınıza göre kaplama malzemesinin partikülleri pixel boyutundan büyük olmalı ki bazı pixelleri devre dışı bıraksın bu yapılamazmı elbette yapılır ama sony mühendislerinin geri zekalı olması gerekir.Uv boyutunda partiküllü malzeme yapma bugünün teknolojisi ile mümkünken neden pixelleri bloke edecek buyuklukte partiküller kullanılsın.Tm de kullanılan kaplama malzemesinin partikül boyutu Uv den farklı olsa da pixelleri bloke edecek boyutta değildirIsık şiddetini düşürmezmi evet düşürür ama resolutiona bir etkisi olmaz resolutiona lens in etkisi daha fazladır daha kalın ve ard arda bircok mercek kullanıldığ için.Zaten bu yüzden sony a77 yi özel bir lensle piyasaya verecek.Testlere gelince hangi birine güvenelim bu adrste a-55, g3 ü feci dövüyor.http://snapsort.com/compare/Panasonic-G3-vs-Sony_SLT-A55

#tomwong' tarafından 24.08.2011 01:02:15 tarihinde düzenlendi.

#tomwong' tarafından 24.08.2011 01:02:46 tarihinde düzenlendi.

#tomwong' tarafından 24.08.2011 01:11:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2011, 00:06 - İp: 92.***.**6.145
tomwong
tomwong (üye)
İstanbul / Amatör

al işte yazıyı buldum.
Pazarbey, Nikon alırsan yakınacak/topik açacak konun kalmaz , kusur bulacağım diye kafayı yersin . Pentax'a, Sony'e benzemez emmi bu makinalar - o yüzden sen alma derim .
21 agustos 2010 (nikon 3100 topic i)

Demak nikon alanlar kusur bulmak için kafayı yiyiyor.

Tarih: 24 Ağustos 2011, 00:33 - İp: 92.***.**6.145
tomwong
tomwong (üye)
İstanbul / Amatör

Bircok fotografçının güvendiği dpreview a55 resolution ı için bakın ne diyor.

The A55 makes good use of its 16 megapixel resolution and shows some detail up to approximately 3000 lp/ph which puts it in a similar ballpark as the 18MP Canon EOS 550D and a step ahead of the 12MP Nikon D90. The JPEG output is also fairly clean and free of artifacts and moiré.

A little bit more detail can be drawn out of images shot with the A55 in RAW mode but the improvement isn't that dramatic. More moiré patterning and slightly better vertical resolution are the two most obvious differences compared to the default JPEG output, but RAW files stand up to post-capture sharpening rather better.

#tomwong' tarafından 24.08.2011 01:01:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2011, 00:59 - İp: 92.***.**6.145
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Tomwong kardeş , biz de lenslerin önüne UV veya polarize filtre takıyoruz zaten gerektiğinde . Hani ışığı geçirdiklerini biliyoruz , bolca vardır hepsinden ( ama gidip 45 derece açıyla takmıyoruz lensin önüne )

Sizin bilmediğiniz , translucent aynanın ne olduğu - o aynanın tarifi . O çok uğraşıp bulduğunuz dalga boyu uzunluklarına filan hiç gerek yok anlamak için .

Birincisi , bu ayna ışığın sadece %70'ini arkasına geçiriyor , %30'unu yukarı yansıtıyor - böyle dizayn edilmiş . Aynen Sony'nin kendi açıklamasıdır ; diyeceğim , sizin kaplama malzemesi molekül boylarına kafa patlatmanıza gerek yok .

Özetle , bir kere en azından ışık az geçiyor sensöre . 1/3 dense de , sensöre 1/2 stop az ışık düştüğü biliniyor . Aradaki kayıp çaktırmadan ISO yükseltilmesi ile kapatılıyor ( bu da Sony tarafından kabul ediliyor ) . Yani ISO 200'de sanıyorsunuz kendinizi ama makina kendini ISO 300'e ayarlıyor .

1/2 stop ISO yükselmesinin kaybı nedir ? Bilmem ki ... %3 ? , %5 ? , %10 ?? Siz karar verin - zaten ulaşmaya çalıştığımız rakam çözünürlükteki %10 düşüklük - fazlası değil.

İkincisi için elinize bir cam,filtre veya o çok bildiğiniz güneş gözlüğünü alıp 45 derece açıyla içinden parlak cisimlere filan bakmanız gerekiyor . Sensör ile lens arasına girecek her cam parça görüntü kalitesi ( çözünürlük ) azaltacağına göre , bir de 45 derece açı ile olanın ne yapacağını düşünün .

Işığın az geçmesinin yanısıra , bu yansımaların "ghosting " yarattığı testlerde yine belirtiliyor - o konuya değinmedim bile . Yazın bakalım bir "A33 , A55 ghosting" - googleda ne çıkacak ?

Snapsort'da süper güvenilir değerlendirmeler yapar - genlelde basçek alanalara yönelik . Gırgırına D3X ile A55 kıyasladım . Sonuç :

Nikon D3x 54 puan
Sony A55 72 puan ! ! Ezmiş geçmiş Sony ....

Sony mühendisleri enayi değil , merak etmeyin tomwong . O kadar akıllılar ki kullanıcıları enayi yerine koyuyorlar . Aynen ileri sınıfta A700 üretimini durdurduktan ( Nisan 2008 ) sonra 3 yıl yeni DSLR çıkarmayarak , A5xx serisi kullanıcılarına yıllarca üst modele çıkma olanağı tanımadıkları gibi .

Tüm DSLR'lerini yar şeffaf aynalıya çevirerek de ileri seviye / ciddi amatörleri de ne kadar önemsemediklerini zaten gösterdiler .

Bu arada , pellicle aynanın yeni icat olmayıp 20 yıl önce Canon tarafından SLR'lerde denenip , doğurduğu ışık ve kalite kaybı sebebiyle tutmayıp çöpe atıldığını hatırlatayım .

--------------------

Bu arada sizin de foruma üye olduğunuz 3 ay içinde baktım tek yaptığınız etrafa sataşmak , insanları tartışmanın içine çekmek . Hani fena da değilsiniz o konuda
.

----------------

edit : Hafızam iyiymiş ; yazsam yazsam Pazarbey'e takılmak için yazmışımdır demiştim - doğruymuş

Her aldığı makinada sorun bulan Pazarbey'e yıllardır yapılan MİZAHİ SATAŞMALARI atışmaları bile ciddiye almanız gerçekten acıklı . Topiğin öncesi/sonrası da mı fikir vermiyor ?

#paperman' tarafından 24.08.2011 01:50:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2011, 01:31 - İp: 96.***.**4.180
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

paperman dostum yani sony sizin bahsettiğiniz sorunu çözdü ise (açıkçası kullanmadığım içinde ne kadar sorun bilemiyorum) ciddi bir makina olacak sanırım A77 (yenilikleri ile birlikte)

Bir Nex-5 Kullanıcı olarak (aynasız sistemlerin ileride daha büyük pazar payıl elde edeceğinide düşünyorum neyse) özellikle EVF konusunda büyük beklenti var. Nedeni ise 921.000 lik bir ekranda bile müthiş bir ışık hassasiyeti var 3 mp vizörü merak ediyorum açıkçası

Bilmiyorum bu tarz makineleri kimler kullandı ama Like lardaki (S9500 varken EVF den illet gelmiş biri olarakta) EVF ile hiçbir alakası yok yeni nesil EVF lerin
Özellikle karanlık ortamdaki performansı bana hayret verici gelmişti.

Ciddi amatörler derken sanırım son 7D, K5 dışında da bir makine çıkmadı belli bir zamandır. Nikonda bu kategorideki makinelerini yenilemedi. Ama bu yeni sensörle (ki bildiğim kadarıyla nikonda sonyden alıyor) Nikonda da D400 diyebileceğimiz bir model çıkar diye düşünüyorum..

Ben çok fazla inceleme yerine alıp kullanmayı seven birisiyim (tabi bütçe yettiğince ) Yarı Saydam Ayna teknolojisinin daha önce denendiğini biliyorum ama o zamanki Teknolojik değişikliklerle şimdi daha farklı.

Kısaca Sony eğer dediklerini yapar ve başarılı olursa ciddi bir segment açacaktır sanırım. Ne kadar satar onu bilemem

Ben aynasız lenslerini bekliyorum Taşımak daha kolay, hayat kurtaran özellikler var...

Bir çıksın daha çok şey yazılır, çizilir, test edilir.

aaaa bu arada X100 deki gibi keşke optik, EVF seçimi olsa. Harika olurdu

Saygılar

#muratreis' tarafından 24.08.2011 02:00:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2011, 01:59 - İp: 85.***.**6.151
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tomwong hem yeni bir teknolojiye hem de yeni bir segmente şüphe ile bakmak çok fazla irdelenecek ve karşılıklı rahatsız edecek sözlere neden olacak bir durum değildir.

Zaman herşeyi ortaya koyar. O yüzden biraz daha sistem üzerine yoğunlaşsak olayı kişisellikten uzaklaştırsak okuyanlarada daha faydalı olur sanırım.

Ayrıca herkes bir markayı sevebilir, belki delice de bağlanabilir. Zamanında DSLR de video olur mu sözleri bu forumun arka sayfalarında çokça vardır. Ama zaman, kullanıcı tercihleri ve teknoloji herşeyi değiştirdi.

Bilgi paylaşalım, yazalım, çizelim okuyanlarada faydalı olalım.

Bu arada en önemlisi Fotoğraf Çekelim

Saygılar

#muratreis' tarafından 24.08.2011 02:12:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2011, 02:10 - İp: 85.***.**6.151
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Evet reis güzel demişsin.
Saydam aynanın mantıki dezavantajına rağmen, yine de bekleyip görmek lazım..
Vardır belki bilemediğimiz bir hikmeti..

Bu arada ben de A560 incelemesi yayınlayacağım 1 aydır ama bir türlü elim varamadı gitti : )

Tarih: 24 Ağustos 2011, 02:27 - İp: 94.***.**8.250
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sony A77 konusunda asıl şüphemin APS-C boy sensöre konacak 24 Mp konusunda olduğunu tekrar hatırlatayım . Pellicle aynanın varlığı , ihtimal vermememin 2 sebebinden biriydi .

Konu uzayıp yarı geçirgen ayna tartışmasına döndü ( ona da karşıyım , o ayrı ) ama asıl görmemiz gereken Sony'nin 24 Mp olup olmayacağı .

Tarih: 24 Ağustos 2011, 03:40 - İp: 96.***.**4.180
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

A77
Gövde 1400 dolar 16-50 Lens 700 dolar. Kit halinde 2'si 2000 dolar.

http://www.dpreview.com/news/1108/11082420sonyslta77preview.asp

A65
900 Dolar gövde 18-55 kit ile 1000 dolar.

http://www.dpreview.com/news/1108/11082418sonyslta65preview.asp

Vizörün A900 kadar büyük olduğu söyleniyor..

Bir inceleme videosu;

http://www.engadget.com/2011/08/24/sony-alpha-a77-hands-on-preview-video/

#muratreis' tarafından 24.08.2011 11:10:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2011, 11:07 - İp: 85.***.**3.137